spravy.sk spravy.sk

ViOn reaguje na chyby rozhodcov, sťažnosť napokon nepodá
zdroj: FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble

ViOn reaguje na chyby rozhodcov, sťažnosť napokon nepodá

Reakcia FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble na sporné udalosti v zápase s Dunajskou Stredou:

Zverenci Karola Praženicu sa v dvanástom kole predstavili na pôde Dunajskej Stredy. Na konci duelu sa radovali domáci z víťazstva 2:1, no ako ukazujú dostupné záznamy (foto či video, pozn. red.), skóre malo byť opačné.

Prvý inkriminovaný moment prišiel v 65. minúte, keď si Divkovič prebral loptu v ofsajdovej pozícii a za pomoci pravej žrde vsietil druhý gól Dunajskostredčanov. Oveľa škandalóznejšia je však situácia z 81. minúty. Sloboda našiel za obranou Gustava, ktorý sa rútil sám na Jedličku. Jeho pokus sa od brvna odrazil zhruba tridsať centimetrov za bránkovú čiaru. Z nepochopiteľných dôvodov ale gól uznaný nebol.

„Naším cieľom nie je na niekoho útočiť alebo, nedajbože, niekoho obviňovať. Práve naopak, stále hovoríme, že išlo iba o ľudské zlyhanie -a to so všetkou úprimnosťou. Chceme však otvorene o probléme hovoriť. Zastávame názor, že VAR je absolútne kľúčovou vecou pre čistotu hry. Toto nie je iba problém ViOn-u, no podobné prípady sú takmer v každom kole počas jesene. Teraz sme to boli my, predtým iní, v ďalších kolách to môžu byť ďalší. Napokon, podobná situácia, keď zlyhá ľudský faktor, môže nastať aj v náš prospech,“ uviedol generálny manažér Marek Ondrejka.

Najviac sa to dotklo hráčov Zlatých Moraviec – Vrábeľ, ktorí sa týždeň pripravovali a naplno koncentrovali, aby podali stopercentný výkon proti favoritovi a jednému z každoročných adeptov na majstrovský titul.

„Zápas oddreli. Ako sa majú teraz cítiť? Dostali sme neregulárny gól a, naopak, regulárny nám uznaný nebol. Ako to máme vysvetľovať hráčom, že regulárne mohli vyhrať, avšak tri body nemajú? Stalo sa to už po druhý raz. Predtým dosiahol regulárny gól Válovčan v stretnutí s Pohroním, ktorý sa, napokon, skončil bezgólovou remízou. Takto sme prišli o päť bodov. Prečo, keď sme si ich poctivo mohli vybojovať? Každý bod je pridelení súťaže po základnej časti mimoriadne cenný,“ zdôraznil ďalej Ondrejka.

K zápasu treba dodať, že klub rešpektuje rozhodnutie hlavného arbitra Filipa Glovu, ktorý sa v oboch sporných momentoch rozhodol v zmysle platných pravidiel a neurobil v tomto smere žiadnu chybu. Rešpektoval výklad pravidiel. Je jasné, že opakované zábery na veľkoplošných obrazovkách štadióna nemohli byť pri jeho rozhodovaní sa smerodajné. Bohužiaľ, zlyhali a prepadli jeho asistenti na čiarach, čo potvrdil aj šéf KR Marián Ružbarský pre TV Markíza.

Sporný moment zo zápasu DAC - ViOn (foto: FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble)
Sporný moment zo zápasu DAC - ViOn (foto: FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble)

Podobným situáciám by sa predišlo zavedením systému VAR, ktorý je vo veľkých ligách dnes už samozrejmosťou. Dokonca, nemusíme chodiť ďaleko, túto pomoc využívajú tiež kolegovia z českej najvyššej futbalovej súťaže.

„Samozrejme, VAR nie je taktiež stopercentný, ale výraznou mierou dokáže pomôcť k čistote hry. Jasným dôkazom je nedeľný súboj v Dunajskej Strede. Zavedenie VAR je absolútne projekt na prvom mieste, do ktorého sa musíme vložiť všetci a na ktorý musíme nájsť peniaze. Dokázali sa nájsť milióny eur pri budovaní štadiónov, tak toto považujeme za nadstavbu, akúsi čerešničku na torte, aby skutočne ligový futbal mal silu, férovosť i dôveru. Vieme, že VAR bol už na programe aj vo Výkonnom výbore SFZ či Prezídia ÚLK. Veď v oboch orgánoch máme svojho zástupcu. A vieme, čo všetko musíme absolvovať, aby sa uviedol do skúšobnej a následne trvalej praxe. Vieme, že finančne, ale i technicky, je to náročný projekt. Napriek tomu, VAR nemôže byť len niekde na okraji a na konci. Musí byť na prvom mieste napísaný veľkými písmenami. Musíme konať okamžite a zodpovedne! ViOn chce byť v tomto smere aktívny. V lige sme všetci konkurenti, ale tento cieľ musí byť spoločný pre všetky kluby,“ vyzýva Marek Ondrejka.

Nie sme zástancami toho, aby sme nevyužívali na riešenie tohto problému na to všetky dostupné kanály, čiže médiá, sociálne siete či svoj klubový web. Sme presvedčení, že ak budeme otvorene a verejne o tejto téme hovoriť, začnú nám viac dôverovať fanúšikovia a aj partneri futbalu.Takto jasne chceme vyslať signál, že je to prioritná snaha sa v tomto smere posunúť ďalej.

„Náš klub má svoje meno na slovenskej futbalovej mape, má svoju históriu a svoju hrdosť. Preto sa vždy ozve, ak to bude potrebné, ak pocíti krivdu, a ak bude treba bojovať za každú dobrú vec. V tomto prípade za absolútne kľúčovú - čistota, férovosť a regulárnosť súťaže. Sme presvedčení, že ak by podobná situácia ako zasiahla nás v Dunajskej Strede, zasiahla, povedzme, aktuálne prvú trojku tabuľky, konali by podobne rovnako, ak nie výrazne razantnejšie,“ uzavrel Ondrejka.

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble nepodá žiadny protest, námietku a ani nič podobné. A to preto, že všetky sporné momenty uviedli delegáti zápasu do zápisu a na základe nich budú automaticky konať príslušné komisie. Pre nás je dôležitejšie a kľúčové, aby sa o probléme a hlavne zavedení VAR, hovorilo verejne a vytvárali sme tak prirodzený a pozitívny tlak na kompetentných.

zdroj: tlačová správa FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia