spravy.sk spravy.sk

Zlomil nos Costovi a nevedel o tom. V škole som sa stal slávnym, spomína mladík z Chelsea
zdroj: TASR/AP

Zlomil nos Costovi a nevedel o tom. V škole som sa stal slávnym, spomína mladík z Chelsea

Pod vedením trénera Franka Lamparda dostávajú v drese Chelsea stále viac herného priestoru mladí futbalisti. Hoci mediálne titulky zapĺňajú vďaka gólom najmä Tammy Abraham či Mason Mount, nemožno si nevšimnúť aj progres u obrancu Fikaya Tomoriho. Iba 21-ročný stopér v tejto sezóne odohral už deväť súťažných zápasov a stihol sa už aj gólovo presadiť.

Rodák z kanadského Calgary, ktorý na medzinárodnej úrovni už v mládežníckych kategóriách reprezentoval "javorové listy" aj Anglicko, si však pozornosť vypýtal už podstatne skôr, hoci v trochu inom duchu. Písal sa rok 2016, keď mal hráč "The Blues" iba 18 rokov a trénoval s A-tímom v komplexe Cobham. V tom čase došlo k nešťastnej kolízii s bývalým útočníkom Chelsea Diegom Costom. "Obaja sme išli hlavičkovať loptu. On sa snažil skórovať, ja som ju chcel, naopak, vyhlavičkovať preč. Costa ale trafil moje temeno hlavy a zlomil si nos," spomína Tomori na nepríjemný incident podľa webu denníka AS.

Vtedy ešte nevedel, aké následky si vyberie tento nešťastný stret. Španielsky zakončovateľ totiž musel dlhý čas nosiť masku, ktorá sa stala ikonickou. "Bola to nehoda. Stále som chodil do školy a nevedel som, čo sa presne stalo na tréningu. Zistil som to až počas ďalšieho dňa, keď to bolo vo všetkých novinách. Vrátil som sa do školy a žiaci sa už o tom vehementne rozprávali. Všetci moji spolužiaci to videli. Stal som sa slávnym. Prichádzalo mi veľa správ," ozrejmil následky svojho činu Fikayo Tomori. Najšťastnejší v tom čase bol pre to, že temperamentný Costa sa naňho nehneval. "Na tréningu ma nekopol ani mi to nejako nevrátil," žartoval.

Kanaďan s nigérijskými koreňmi zapĺňal v tom čase novinové stránky práve týmto činom. Teraz ich progresívny obranca napĺňa svojimi výkonmi a najnovšie aj doposiaľ najväčším životným úspechom. Tréner Anglicka Gareth Southgate ho totiž povolal do reprezentačného "áčka". Hoci v ostatných zápasoch proti Bulharsku a Česku do hry nezasiahol, priazeň kouča "Albionu" ho teší. Dozvedel sa to od Franka Lamparda. "Keď mi to oznámil, nevedel som, ako reagovať. Zavolal som otcovi a keď sa to dozvedel, povedal mi: 'To nemyslíš vážne.' Potom začal od radosti kričať do telefónu. Na tieto životné momenty človek nikdy nezabudne," usmieval sa Tomori.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia