spravy.sk spravy.sk

Nitra a Ružomberok si navzájom pochválili gólmanov. Na domácich padol záchod
zdroj: foto: Rudolf Maškurica

Nitra a Ružomberok si navzájom pochválili gólmanov. Na domácich padol záchod

Jeden z najhorších spôsobov, ako prehrať zápas, je po inkasovanom vlastnom góle či pokutovom kope. Nitre sa v rámci jedného duelu podarilo oboje. Štvrtá strata troch bodov po sebe prišla doma proti Ružomberku (1:2) a mala snáď ten najčiernejší scenár.

Vo vyrovnanom súboji sa ako prvý presadil Dalibor Takáč v 38. minúte. Gól bol však posúdený ako vlastný pre nešťastný teč skúseného zadáka Pavla Farkaša. Hoci sa Nitranom po zmene strán podarilo vyrovnať, domáci znovu inkasovali, tentoraz z penalty po faule Samuela Šefčíka. "Nešťastný zápas. Vlastný gól či jedenástka. Padol na nás záchod, čo sa ukázalo práve po týchto dvoch momentoch," začal svoje hodnotenie tréner tímu spod Zobora Marián Süttö. Narážal pritom na známe príslovie "na pos**tého aj záchod spadne". Nitra je totiž po negatívnej sérii so siedmimi bodmi naďalej posledná. Hoci proti Ružomberku mohli domáci bodovať, zlyhala defenzíva a neskôr aj psychika hráčov.

"Rozhodne som nespokojný s hrou obrany, v defenzíve to nefungovalo, ako malo. Takí skúsení hráči si nemôžu dovoliť chyby, ktoré robili. 'Ruža' hrala na to, čo má. Súper mal šance z jednoduchých vecí, dopredu sa dostávali jednoduchým pohybom, čo na nás platilo. Padla na nás deka, nie je to dobré, treba ale podotknúť, že vyformovanie mužstva trochu trvá," doplnil nitriansky lodivod. Dodal, že jeho tím doplatil aj na únavu Milana Ristovského po dvoch reprezentačných zápasoch či to, že strelec gólu Marián Chobot sa musel často vracať do obrany a už ako mladý hráč byť lídrom tímu. Následne pochválil výborné výkony oboch gólmanov. 

"Nikola Gatarič mal dobrú šancu na úvodný gól, ale Matúš Macík potvrdil veľké kvality. Oba tímy máme výborných gólmanov. Vďaka otvorenej obrane po prvom góle si totiž súper vypracoval šance, ktoré Dávid Šípoš zneškodnil. Ako mladý gólman má veľké predpoklady a jeho sínusoida má stúpajúce krivky, ale má stále čo robiť. Môže stúpať do výšin, stále má však nedostatky."

Ružomberok - Nitra (Bilovský, Hašek, Mojžiš)
Nitra hrala s tromi obrancami, súperovi dovoľovala šance po protiútokoch. (foto: tasr)

S hodnotením trénera súhlasil aj spomenutý brankár Šípoš, ktorý v stretnutí zneškodnil ďalšie štyri strely na bránku a opäť svoje mužstvo podržal v momentoch, keď obrana zlyhávala. Na tú si musel zvykať v novom zložení - Nitrania nasadili totiž do zadných radov troch obrancov, keďže Süttö chcel súpera prekvapiť. "Šance pramenili z toho, že sme prehrávali a museli sme útočiť. Ich mladí hráči boli behaví, vypracovali si gólové príležitosti. Paradoxne, z tých šancí nevedeli dať gól a prvú trefu tak docielili po nešťastnom teči nášho hráča, druhú zase z jedenástky, ktorú som takmer chytil. Musíme sa posúvať bod po bode, dnes sme ho znovu nezískali," skonštatoval člen výberu SR do 21 rokov, ktorý vedel, čo Nitre chýbalo k lepšiemu výsledku.

"Výkon z našej strany nebol zlý, trpíme však na nepremenené pološance či šance. Každý zápas doťahujeme, inkasujeme ako prví. Súper vie využiť otvorené priestory a protiútoky nás stoja veľa síl, ktoré nám potom chýbajú. Keby sme sa presadili ako prví, možno by sme sa stiahli a ubojovali to. Dnes sa Ružomberok dostal do vedenia šťastným gólom. My sa musíme sa nadrieť na góly, nejde nám strieľanie presných zásahov s dávkou šťastia," hovorí Šípoš.

Radosť vládla na opačnej strane. Eufóriu netajil ružomberský kouč Ján Haspra, ktorého zverenci po zlom úvode sezóny neprehrali už päť zápasov po sebe a znovu si pripísali dôležitý triumf, vďaka ktorému sú už na piatom mieste. "Som plný emócií, prežívam najkrajšie obdobie svojej trénerskej kariéry napriek tomu, že na môj vkus sme boli nekoncentrovaní, laxní, pomalí počas prvých 30 minút. Keď sme sa rozbehli a rozdýchali, odmenou bolo vedenie 1:0," konštatoval 50-ročný lodivod. "Odmenil" po prvom polčase spomínanú laxnosť svojich hráčov krikom v kabíne? "Pribúdajú roky aj skúsenosti. Kriku je čoraz menej, pretože mladých ľudí treba prinútiť, aby boli pracovití inými spôsobmi. Hľadám iné spôsoby, zatiaľ sa mi to darí takým polokrikom či poloradami. Ak by sa opakovali podobné metódy ako na začiatku, určite by sme aj kričali."

Podobne ako Süttö pochválil Haspra súperovho gólmana, ale i víťaznú mentalitu svojho tímu. "Do druhého polčasu sme vstúpili dobre, chceli sme zápas zlomiť, dnes ale brankár Šípoš podal priam neuveriteľný výkon. Vychytal nám viacero gólov. Súper vyrovnal, no znovu sme sa po penalte ujali vedenia a povahou 'buldogov' si tento stav udržali. V závere sme súpera do ničoho nepustili. Nitra na mňa napriek prehre pôsobila dobre, podala dobrý výkon a fandím jej," poprial na záver svojmu sobotňajšiemu súperovi na záver Haspra.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia