spravy.sk spravy.sk

Miroslav Viazanko vešia kopačky na klinec: Posledné roky som už nadsluhoval
zdroj: Vladimír Chramazda

Miroslav Viazanko vešia kopačky na klinec: Posledné roky som už nadsluhoval

O deväť dní (27. októbra) oslávi Miroslav Viazanko už 38. narodeniny. Tesne pred tým sa rozhodol, že s profesionálnou futbalovou kariérou definitívne skončí. Univerzál v službách Podbrezovej sa so zelenými trávnikmi rozlúči v piatkovom domácom zápase proti Púchovu.

Piatkový duel „železiarov“ s nováčikom z Púchova bude mať prívlastok rozlúčkový. Poslednýkrát v súťažnom stretnutí nastúpi skúsený veterán Miroslav Viazanko, zároveň pôjde o posledný domáci zápas Podbrezovej v tomto kalendárnom roku. „Bolo to rozhodnutie, na ktoré som bol pripravený už dávno. Keďže končím teraz, keď mám 37 rokov, tak ukončenie kariéry nie je vec, na ktorú by som sa nedokázal pripraviť. Nie je to tak, ako keď musia niektorí hráči nútene ukončiť kariéru už v mladom veku kvôli zraneniam. Moje rozhodnutie prišlo tak prirodzene. Bol som na tento krok pripravený a aj viackrát som si už hovoril, že posledné roky už asi aj nadsluhujem. Bolo to síce náročné rozhodnutie, ale nie až také neočakávané,“ prezradil v rozhovore pre zpfutbal.sk rodák z Prešova.

Viazanko je hráčom Podbrezovej od 30. septembra 2015. Dres Stredoslovákov si na seba navliekol 108-krát, strelil 9 gólov a na 13 prihral. Pred tým bolo jeho meno sedem rokov späté s košickým futbalom, kariéru začínal v rodnom Prešove. V najvyššej súťaži nazbieral 291 štartov s bilanciou 30 gólov. Mladému tímu „železiarov“ chcel pomôcť i po vypadnutí do II. ligy, no pre pretrvávajúce zdravotné problémy odohral v aktuálnom ročníku len sedem stretnutí, v ktorých zaznamenal jeden presný zásah. 

Podbrezová - Trenčín (Viazanko, Bala)
Posledné štyri roky strávil rodák z Prešova v Podbrezovej (foto: Vladimír Chramazda)

„Na pôsobenie v Podbrezovej nemôžem povedať takmer nič zlé. Zažil som tu nádherné štyri roky. Musím povedať, že na záver mojej kariéry to bolo fantastické účinkovanie. V Podbrezovej sú vytvorené vynikajúce podmienky na futbal, na to, aby si hráč ten futbal doslova užíval. Ja osobne som si to tu užíval. Bolo mi tu veľmi dobre a na toto obdobie budem spomínať len v dobrom. Špeciálne budem veľmi rád spomínať na druhú sezónu, ktorú som tu strávil. Bola to historicky najúspešnejšia sezóna klubu. Darilo sa nám, boli sme úžasná partia a pre mňa to bola jedna z najlepších sezón, aké som počas svojej kariéry zažil,“ vyslovil sa v úprimnej spovedi Viazanko a jedným dychom odpovedal i na otázku, ktorý moment sa mu navždy vryl do pamäti: „Ťažko určiť jeden moment, pretože tých výnimočných momentov bolo viacero. Najviac mi ale v pamäti rezonuje zápas so Slovanom Bratislava v sezóne 2016/2017, ktorý sme vyhrali 2:0. Vtedy sme si to užívali.“

Okrem Podbrezovej má Viazanko pekné spomienky i na pôsobenie v košickom futbale, kde sa zaradil medzi najväčšie osobnosti ostatných rokov. V klube pracoval i pod vedením trénera Jána Kozáka st. „Tréner Kozák je jedna obrovská persóna slovenského futbalu. Veľa som sa od neho naučil, nielen po futbalovej, ale aj po osobnostnej stránke. Keď sa nato pozerám s odstupom času, tak to bol pre mňa obrovský zážitok trénovať pod jeho vedením. Všetkých trénerov, ktorých som mal pred alebo po trénerovi Kozákovi, som s ním porovnával. Porovnával som veci, ktoré on mal a iní tréneri nie. Ako tréner a ako osobnosť mal Ján Kozák takmer všetko, čo má správny tréner mať,“ vyzdvihol bývalého lodivoda slovenskej reprezentácie. 

Miroslav Viazanko v drese Košíc v zápase na pôde AS Rím v súboji o loptu medzi Rimanmi Arnem Riisem a Stefanom Gubertom (foto: TASR)

Práve s Košicami sa Viazankovi spájajú i tie najkrajšie futbalové momenty, ktoré počas bohatej kariéry zažil. „Najkrajšie momenty boli dva. Keď sme s Košicami vyhrali dvakrát Slovenský pohár. Boli to nádherné chvíle, pretože sme v pozícii outsidera dokázali vyhrať Slovenský pohár a kvalifikovať sa do pohárovej Európy. Tam sme sa stretli s AS Rím a ten dvojzápas bol obrovský zážitok. Doma sme pred vypredaným Čermeľom dokázali streliť tri góly obrovskému favoritovi a uhrať cennú remízu 3:3. Pre mňa je tento zápas akási čerešnička mojej futbalovej kariéry,“ priznáva.

Svoje bohaté skúsenosti by 37-ročný „východniar“ mohol ďalej odovzdávať, no dnes ešte nevie, kam povedú jeho kroky. „Tým, že rozhodnutie o ukončení kariéry bolo možno trocha nečakané pre viacerých ľudí, ale aj pre mňa, tak do konca roka budem určite doma a budem sa venovať všetkým tým činnostiam, ktoré som doteraz nestíhal. Všetky tie servisné práce, ktoré tu na mňa čakali, keď som doma nebol, môžem teraz v kľude stíhať a zvládať. Od nového roka je všetko otvorené. Niektoré veci už mám rozrobené, no je ešte skoro o nich teraz hovoriť,“ uzavrel pre zpfutbal.sk Miroslav Viazanko.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia