spravy.sk spravy.sk

Emery ho ignoruje, Özil však odchod neplánuje: Zostávam v Arsenale
zdroj: TASR/AP

Emery ho ignoruje, Özil však odchod neplánuje: Zostávam v Arsenale

Patrí medzi najdrahších hráčov klubu, no nehráva. Zdá sa, že dni Mesuta Özila v Arsenale sú spočítané, nemecký špílmacher sa ale z klubu odísť nechystá. Nie skôr, než mu vyprší kontrakt, ktorý má platný až do leta 2021.

Keď sa kormidla v severolondýnskom klube chopil Unai Emery, tvrdil, že Özil bude dôležitou súčasťou jeho tímu. Tridsaťjedenročný stredopoliar ho však svojimi výkonmi nepresvedčil, a keď sa k tomu pridali i početné zranenia, kedysi neodmysliteľná súčasť základnej zostavy stratila svoje miesto. Pochybnosti o jeho budúcnosti v Arsenale spustil samotný manažér, ktorý nedávno vyhlásil, že Özil nehráva, pretože iní hráči si to zaslúžia viac. Emery by ho rád predal, aby získal nejaké financie a a predovšetkým sa zbavil vysokého platu nemeckého futbalistu. Ten ale nad transferom neuvažuje.

„Nie,“ odvetil Özil pre The Athletic na otázku, či v zime odíde z Arsenalu a ďalej dodal: „Mám kontrakt až do leta 2021 a dovtedy v klube zostanem. Keď som podpisoval novú zmluvu, veľmi dôkladne som to zvažoval. Povedal som, že išlo o jedno z najdôležitejších rozhodnutí v mojej futbalovej kariére. Rozhodol som sa spojiť svoju budúcnosť s Arsenalom a klub urobil to isté. Áno, občas sa vyskytnú náročné obdobia, ako aj teraz, no to nie je dôvod na útek. Ja nikam neodídem. Zostanem tu minimálne do roku 2021.“

Mesut Özil
Mesut Özil sa vytratil zo zostavy Arsenalu. Iní hráči si podľa trénera Emeryho zaslúžia hrať viac (foto: TASR/AP)

Nie je tajomstvom, že Özil si po odchode z Realu Madrid v roku 2013 vybral „kanonierov“ predovšetkým kvôli manažérovi Arséneovi Wengerovi. Po jeho konci v klube nastali pre rodáka z Gelsenkirchenu ťažké časy. „Neraz som povedal, že Arséne Wenger zohral veľkú rolu v mojom rozhodnutí prísť do Arsenalu. Každopádne, podpísal som kontrakt s klubom. Aj keď Arséne oznámil, že odchádza, ja som zostal. Milujem tento klub, preto som v ňom už šesť rokov. Keď som sem prišiel, nachádzali sme sa v ťažkej situácii. Vždy som veril, že spolu niečo dokážeme. Veľa sa toho zmenilo, no som hrdý na to, že som hráčom a fanúšikom Arsenalu. Som šťastný, že tu môžem byť. Kedykoľvek ma ľudia stretnú na ulici, poviem im, že toto je môj domov. Nikam neodídem,“ zopakoval 92-násobný nemecký reprezentant, ktorý minulý rok v reakcii na kontroverzné fotky s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom skončil v národnom tíme. 

V aktuálnej sezóne nastúpil Özil iba na jeden ligový a jeden pohárový zápas. V minulosti mu bolo vytýkané, že žiari len proti papierovo slabším tímom, zatiaľ čo v súbojoch proti favoritom je neviditeľný. S týmito tvrdeniami ale nesúhlasí. „Ak sa nám vo veľkých zápasoch nedarilo, vždy to bola iba moja vina. Ak to je pravda, prečo výsledky neprišli ani vtedy, keď som ja nehral? Viem, že ľudia odo mňa očakávajú viac, no nie som jediný hráč v tíme. A nezabúdajte na to, že niektorí protivníci sú naozaj lepší než my. Každopádne, čo je veľký a čo malý zápas? V Premier League môže ktokoľvek zdolať kohokoľvek. Veď Wolves a Norwich porazili Man City, Newcastle a West Ham zdolali Man United. Nemôžete preto tvrdiť, že hrám dobre len v malých zápasoch, pretože také zápasy neexistujú,“ vysvetlil svoj postoj skúsený záložník.

Mesut Özil
Dlhoročný reprezentant Nemecka minulý rok v národnom tíme skončil (foto: TASR/AP)

Množstvo stretnutí vynechal tiež kvôli malým zraneniam či chorobám, no ani to podľa neho nie je dôvod na kritiku. „Som frustrovaný, keď si ľudia myslia, že nechcem hrať. Áno, viackrát sa stalo, že som kvôli chorobe nenastúpil, zvlášť v zime. Ale čo mám robiť? Keby ste ma poznali, vedeli by ste, ako ma to trápi, ak nemôžem hrať. Nikdy som sa však nevyhováral na chorobu či zranenie, naopak, nastúpil som chorý či zranený do viacerých zápasov. Vždy, keď to bolo možné, bol som tímu k dispozícii,“ obraňuje sa Özil a na záver rozsiahleho interview pre The Athletic pridal i konkrétny príklad: „V marci 2017 pred zápasom Ligy majstrov proti Bayernu Mníchov som ochorel a Arséne Wenger ma preto nechcel nominovať na duel. Na ďalšie ráno mi chalani z Arsenalu zavolali a povedali mi, že musím byť s nimi v tíme. Aj napriek chorobe som sa teda pripojil k mužstvu a nakoniec som odohral záverečných dvadsať minút.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia