spravy.sk spravy.sk

Vyrastal v zlej štvrti. Pouličný futbal a videá Ronaldinha z neho formujú hviezdu
zdroj: TASR/AP

Vyrastal v zlej štvrti. Pouličný futbal a videá Ronaldinha z neho formujú hviezdu

Už vo veku 19 rokov toho dokázal viac ako mnohí starší futbalisti. Angličan Jadon Sancho sa čoraz častejšie dostáva do pozornosti médií i fanúšikov svojimi fantastickými výkonmi. Mladého krídelníka a prirodzeného ťahúňa ofenzívy už niektorí označujú za britskú verziu Ronaldinha a niet sa čomu čudovať. Londýnsky rodák má stále ako tínedžer pevné miesto v základe Borussie Dortmund a postupne aj reprezentácie "Albionu". Nesmierny potenciál hráča nominovaného na cenu Golden Boy 2019 bol neprehliadnuteľný od detstva.

Celým menom Jadon Malik Sancho sa narodil na južnej strane Londýna rodičom z Trinidadu a Tobaga. V blízkosti Temže v štvrti Kennington sú zakorenené počiatky jeho futbalovej vášne. "Nachádzal sa tam jeden park. Chodievali sme doň s kamarátmi dennodenne a dve hodiny sme sa iba hrávali akési minihry. Už vtedy som si nacvičoval rôzne triky a rozdával som si jasličky súperom dospelákom. Starší protivníci nás v zápasoch sprvu šetrili, ale rýchlo zistili, že som pripravený hrať s nimi na jednej úrovni," spomína Sancho v rozhovore pre Sky Sports.

Formovala ho ulica a YouTube

Takzvaný street football ho formoval od detstva. Práve technické finesy s loptou a elegantné prieniky cez defenzívy súperov sú jeho štýlu príznačné. Nejeden obranca, ktorý mu čelil, zrejme po osobnom súboji zvažoval aj koniec kariéry či minimálne zahanbený pobyt v kúte. Parádičky pripomínajúce juhoamerický štýl sa Jadon učil už ako malý, a to priamo od najlepších. "Pouličný futbal ma naučil veľa. Odpozoroval som všetky triky od dospelých hráčov, s ktorými sme súperili na ulici. Pomohli mi ale aj videá Ronaldinha na YouTube," objasňuje Sancho s dodatkom, že akonáhle mal zapnutý počítač, nesmela v internetovom prehliadači chýbať záložka s videami spomenutého brazílskeho velikána.

Spolu s krajanom a kamarátom Reissom Nelsonom sa už ako mladý zúčastňoval na lokálnych turnajoch. Stal sa víťazom Londýnskych mládežníckych hier, kde si ho všimol aj jeden z trénerov mládeže Watfordu Sayce Holmes-Lewis. "Pomyslel som si, že je šialený. Ostatní pri ňom vyzerali hlúpo. Jasle čo rozdával či fintičky, ktoré predvádzal... Niektoré boli priam nadpozemské. S Nelsonom mali na ihrisku priam telepatiu, videli sa naslepo. Dlho som niečo podobné nevidel," spomína kouč, ktorý Sancha posunul do Watfordu. Cituje ho web bundesliga.com. A hoci mali záujem aj iné kluby vrátane Arsenalu či Chelsea, malý Sancho sa rozhodol pre žlto-čierne farby z viacerých dôvodov.

Náročné presuny, lepšia štvrť

"Watford mi bol vzdialenostne bližší. Dostať sa do tréningového centra Arsenalu bolo pre mňa náročné po stránke verejnej dopravy. Čo sa týkalo transportov a práce, bolo to pre mňa i moju rodinu finančne náročné. Pomohli nám aj blízki priatelia, a to v čase, keď otec nemohol finančne všetko pokrývať," vrátil sa ku svojim začiatkom Angličan, ktorému Watford následne vybavil školu, aby mal všetko po ruke a mohol bývať v lepšej oblasti, keďže vyrastal v zlej štvrti. "Klub ma chcel poslať do školy, mal som bývať na ubytovni. Veľa detí túto šancu nedostalo a oni mi to celé zaplatili. Povedal som si: 'Prečo nie?'. Vtedy rozhodla aj oblasť, v ktorej som býval. Naša štvrť bola plná zlých vplyvov. Potulovali sa tam rôzne indivíduá, občas sa v nej strhlo násilie. Otec chcel, aby som odtiaľ zmizol čo najďalej."

Pri vysvetľovaní okolností narážal Sancho aj na fakt, že Kennington je známy viacerými lúpežnými prepadmi, výtržnosťami či feťákmi potulujúcimi sa v oblastiach zastávok metra. Sám priznal, že by nebolo vôbec náročné vydať sa takouto cestou a zapadnúť medzi tzv. spoločenskú spodinu. On si však od začiatku zvolil cestu športu. "Po škole som chcel iba hrávať futbal. Nikdy som sa nedával dokopy s ľuďmi, ktorí mali v úmysle robiť zlé veci," približuje. Niet pochýb, že si zvolil správne. Viacerí jeho učitelia na škole si všímali, že potrebuje výzvy. Dávali ho medzi tých najlepších, aby prekonával svoje limity a kvality akadémie Watfordu čoskoro prevýšil. V roku 2015 si ho do svojich služieb ukoristil Manchester City.

Rázny krok

"Keď prišli, neveril som tomu, že ma chceli získať. Ako veľká ryba v malom rybníku som prišiel do City spolu s viacerými top hráčmi. Cítil som, že musím tvrdo makať, aby som bol najlepší. Pomáhalo mi aj okolie - mentálne, fyzicky a aj po taktickej stránke. Starší hráči boli totiž silnejší aj rýchlejší ako ja. Potreboval som výzvy," hovoril Sancho. Ten v roku 2017 získal prvú skutočne veľkú trofej. S reprezentačným výberom do 17 rokov vyhral MS tejto vekovej kategórie. V tom čase sa mal dostať do A-tímu ManCity, ktorý už viedol Pep Guardiola. Prekvapivo sa však talentovaný Angličan rozhodol pre iný krok, a teda prestup do nemeckej bundesligy.

"Chcel som sa posunúť na inú úroveň a možno si vyskúšať aj odlišnú krajinu. Nikdy predtým som to neurobil a nevedel som, čo ma čaká. Iba som cítil, že som pripravený na prvoligový futbal," vysvetlil Sancho. "Citizens" sa ho síce snažili udržať vo svojich štruktúrach, on si ale trval na svojom a v lete s tímom neodcestoval na zápasové turné po USA.

"Počas posledných troch týždňov v klube sa vôbec neukázal na tréningu. Mal prísť, ale nestalo sa tak. Skúšali sme všetko, stretli sme sa s jeho otcom aj manažérom, ale keď vám hráč povie 'nie, nie, nie', čo máme narobiť?" - hnevalo v tom čase Guardiolu. Sancho však môže mať z tohto rozhodnutia len dobrý pocit. Za žlto-čiernych nastrieľal v 66 súťažných zápasoch 18 gólov, už teraz je hviezdou bundesligy a pre spomenuté kvality postrach každej obrany. Rýchlonohého krídelníka si Dortmund nedovolí ponechať na lavičke. Už vo veku 19 rokov je totiž jeho veľkým ťahúňom a zrejme i najhviezdnejším hráčom, ktorý stále túži prekonávať najlepších a posúvať sa vyššie.

Splnený sen

"Dortmund má bohatú históriu a mnoho talentov. Po príchode do Borussie som čerpal inšpiráciu aj z Christiana Pulisica, keď mal 18 či 19 rokov. Pozeral som sa na neho a hovoril si, že toto by som tiež mohol dokázať. V klube mi pomohlo, že už ako mladý som nastupoval na ihrisku. Fyzicky je to veľmi náročné pre každého tínedžera. Veľmi mi to ale pomohlo a cítim, že som dospel," vyjadril sa Sancho.

To, ako sa mu bude dariť za hranicami, predpovedali viacerí velikáni, ktorým neušiel jeho talent. Pozornosť si už na MS 2017 do 17 rokov vypýtal aj od samotného Lothara Matthäusa. "Bol som v posilňovni a išiel zápas v telke. Musel som prestať cvičiť, keď ma zaujal pohľad na Sancha a jeho dribling či prihrávky. Volal som okamžite svojmu manažérovi a musel som sa ho spýtať, kto to je. Videl som ho pritom hrať iba 10 minút. Pre Dortmund je ako výhra v lotérii," vyjadril sa na jeho adresu legendárny Nemec podľa webu goal.com.

Sancha si medzičasom povolal do reprezentačného A-tímu aj tréner Gareth Southgate. Tento honor docielil rok dozadu ako prvý hráč narodený v roku 2000. Je jasné, že "britský Ronaldinho" má pred sebou veľkú budúcnosť. "Keď boli oficiálne predstavené reprezentačné zostavy, uvedomil som si, že je to realita a splnený sen, že tam figurujem. Išiel som domov a zavolal všetkým, že je to naozaj pravda. Teraz musím asi len docieliť to, aby som ostal nohami na zemi," uzavrel Jadon Sancho.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia