spravy.sk spravy.sk

Hviezdil v Barcelone, pre úzkosť upadol do zabudnutia. Mladým radí: Nenechajte sa uniesť
zdroj: TASR/AP

Hviezdil v Barcelone, pre úzkosť upadol do zabudnutia. Mladým radí: Nenechajte sa uniesť

Za dvanásť rokov sa vám môže život otočiť o 180 stupňov. Dôkazom toho je aj španielsky futbalista Bojan Krkič, ktorý mal v Barcelone nakročené k hviezdnej kariére. Rodák z Linyoly so srbskými koreňmi si začal na seba obliekať modro-červený dres už ako osemročný. Odchovanec La Masie nastrieľal v priebehu rokov 1999-2006 údajne viac než 900 gólov v mládežníckych súťažiach "blaugranas". Keď v septembri roku 2007 naskočil do súťažného zápasu v La Lige, mal iba 17 rokov a 19 dní, čo bol v tom čase klubový rekord. Rýchlonohého útočníka s vynikajúcou technikou označovali za druhého Lionela Messiho.

Do roku 2011 odohral Bojan za barcelonské "áčko" 141 súťažných zápasov, v ktorých nastrieľal 31 gólov. Tešil sa aj z dvoch triumfov v Lige majstrov. Mal nakročené ku hviezdam, kde sa to teda zlomilo? Pri odpovedi na túto otázku sa musíme vrátiť ešte o pár rokov dozadu. Ešte pred debutom na Camp Nou sa Krkič ukázal v drese výberu Španielska do 17 rokov na ME, kde sa mladíci "La Furia Roja" stali celkovými víťazmi aj vďaka jeho gólu vo finále proti rovesníkom z Francúzska. V ten istý rok si zahral aj na MS tejto vekovej kategórie a získal bronz. "Môj život sa úplne zmenil. Pred týmito šampionátmi ma nik nepoznal, následne som sa už ani nemohol prejsť po ulici. Presadil som sa aj v lige a dokonca ma tréner španielskeho A-tímu povolal na MS 2008. Vtedy prišiel moment, v ktorom telo zrazu povie stop," spomína dnes už 29-ročný zakončovateľ pre periodikum The Guardian.

Neznesiteľný tlak aj mediálne titulky

Zo všetkých kopiacich sa úspechov v príliš mladom veku sa začali hromadiť návaly úzkosti a tlak, s ktorým sa Bojan nevedel vyrovnať. Pozvánke od Luisa Aragonésa tak mohol povedať iba nie. "Úzkosť zasiahne každého inak. Niekto mi povedal, že srdce vám bije 1000-krát za minútu. Ja som bol malátny a chorý 24 hodín denne. V hlave som mal tlak, ktorý nikdy nemizol. Športový riaditeľ reprezentácie Fernando Hierro o tom vedel a posielal mi správy, v ktorých sa ma pýtal, ako mi je. V tímovej kabíne ma utešoval Carles Puyol, ktorému som hovoril, že nemôžem ísť na šampionát, pretože užívam medikamenty."

Sklamanie však pokračovalo. Španielske médiá prinášali správu o tom, že Krkič dostal pozvánku na európsky šampionát, ale odmietol. Ľudia naňho pre to začali útočiť. "Vtedajšie novinové titulky ma dodnes zabíjajú. Prezentovali ma, ako keby mi na vlasti nezáležalo. Pamätám si, ako ma ľudia urážali za to, že nechcem hrať. Najsmutnejšie na tom je, že novinárom to takto podstrčila naša futbalová federácia. Vedeli, čo mi je a napriek tomu to takto prezentovali do médií. Dodnes sa ma ľudia zvyknú pýtať, prečo som nešiel. Je ťažké im vysvetliť, že toho na mňa bolo veľa. Bol som vystrašený," pokračuje vo veľkej spovedi Španiel.

Najvyšší level

"V takom mladom veku netušíte, že bomba už vybuchla," doplnil, pričom narážal na svoje ďalšie klubové pôsobenie a v istých momentoch pokračujúcu úzkosť. V Barcelone sa mu sprvu síce darilo a prichádzali aj tímové úspechy, do základnej zostavy sa však dostával čoraz menej. "Nový Messi" sa preto rozhodol pre inú cestu. Prestúpil do AS Rím a hosťoval aj v konkurenčnom AC Miláno. "Bolo by príliš jednoduché zotrvať v Barcelone a nehrať, potreboval som však odísť. Možno som mal byť trpezlivejší, vždy som však chcel hrávať. Písalo sa o tom, či znovu dosiahnem najvyšší level. Čo to ale znamená? Myslím si, že som naň siahol v každej sezóne. Niekedy som bol konzistentnejší, inokedy menej. Vždy sa mi však darilo," podotýka Bojan, ktorý od roku 2011 vystriedal osem rôznych klubov.

Po nevydarenom návrate do Barcelony totiž skúšal šťastie v Ajaxe Amsterdam, Stoke City, Mainzi aj Deportive Alavés. Nikde sa však výraznejšie nepresadil. Hoci ho prirovnávali k Messimu, postupne upadol do zabudnutia. Lásku k najpopulárnejšiemu tímovému športu však nestratil. "Milujem futbal a nikto mi to nevezme. Som hrdý na svoju kariéru a to, čo som dosiahol. Aj keď vás postretnú náročné chvíle, musíte ostať silní. Vždy budem milovať futbal, to mi nik nevezme a stále som mladý. Hru si užívam," usmieva sa Bojan, ktorý má stále iba 29 rokov, v priebehu ostatných dvanástich rokov si však toho prežil oveľa viac ako bežný človek.

Cenné rady

Aktuálne našiel Krkič svoj nový domov v Kanade. V zámorskej MLS nastupuje v drese tímu Montreal Impact. "Mal som problém nájsť si svoje šťastné miesto. Teraz ho ale objavujem vďaka súťaži, mestu a celkovo športu v ňom," hovorí Bojan pre denník Marca a na záver posiela aj silný odkaz rastúcim hviezdam svetového futbalu ako Vinícius Júnior, Joao Félix či Ansu Fati, ktorí majú nakročené k vynikajúcej kariére. Dáva im však cennú radu: "Mali by si hlavne užívať futbal. Povedal by som im, aby sa nenechali uniesť vlnou eufórie. Musia sa spoliehať na dobré prostredie a taktiež priateľov."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Španielsko - LaLiga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia