spravy.sk spravy.sk

Herc poslal odkaz trénerovi Vrbovi do Plzne, teší sa z gólu v Dunajskej Strede
zdroj: TASR

Herc poslal odkaz trénerovi Vrbovi do Plzne, teší sa z gólu v Dunajskej Strede

Zatiaľčo líder francúzskej reprezentácie do 21 rokov Mattéo Guendouzi hráva v drese londýnskeho Arsenalu Premier League či európske poháre, kapitán slovenského výberu Christián Herc nastupuje len v tretej českej lige. Po prestupe z fortunaligovej Dunajskej Stredy do českej Viktorie Plzeň sa zatiaľ nezaradil medzi stabilných hráčov áčka. Nastúpil len raz v pohári a raz v lige sedel na lavičke.

Inak pravidelne hráva len tretiu najvyššiu súťaž v Česku za béčko Plzne. Aktuálne je to jediná možnosť, ako môže zostať v hernej záťaži, hoci výpadok z veľkého a profesionálneho futbalu cítiť a sám vníma ako krok späť. „Som v ťažkej situácii. Vedel som, že nebudem hneď po príchode do Plzne hrať každý zápas deväťdesiat minút, aj keď som v to tajne dúfal. Až doteraz sa stále vyhrávalo, len pred prestávkou sme prehrali v Mladej Boleslavi. Uvidíme, čo to zmení. Tréneri Vrba a Bakoš mi hovoria, aby som bol trpezliví a pracoval na sto percent. Snažím sa ich slová plniť,“ hovoril Christián Herc v rozhovore pre portál ProFutbal.sk o svojej klubovej situácii.

Napriek tomu, že na profiúrovni hráva iba v mládežníckej reprezentácii, na ihrisku ukázal, že je výborne pripravený. Proti Lichtenštajnsku zaznamenal dva góly pri výhre 4:2, proti Francúzsku prispel dôležitým a krásnym gólom k napínavému druhému polčasu. „Práve preto sa pýtam hrať za béčko. Tréningy mám kvalitné s A-tímom, ale ak by som nechodil hrávať, asi by som v takýchto zápasoch odpadol v dvadsiatej minúte. Takto som odpadol niekedy v osemdesiatej piatej,“ odľahčil humorne tému. „Naberám aspoň kondíciu a myslím si, že je to cesta, ako sa udržať pripravený. Dúfam, že som to v reprezentácii dokázal a že aj tento dvojzápas mi možno o niečo viac pootvorí dvere v klube. Za góly som rád, ale úprimne, radšej by som bral po tri body z každého zápasu do kvalifikačnej tabuľky.“

Niektorí by sa po takej skúsenosti už obzerali po tímoch slovenskej Fortuna ligy a hľadali by cestu, ako opäť hrávať na najvyššej úrovni. Odchovanec anglického Wolverhamptonu Wanderers má však v hlave len jediný cieľ: „Presadiť sa v Plzni. Neriešim s agentom iné cesty, iné ponuky. Nevzdávam sa. Makám na ihrisku i mimo neho, aby som čo najskôr začal zbierať minúty vo Viktorke. Viem, že musím trénera presvedčiť, či už na tréningu, či v pohári, alebo v B-tíme, aby som si vypýtal nomináciu. A ak dostanem šancu, tak ju využijem na sto percent. Už teraz sa teším späť do tímu,“ poznamenal Herc, ktorému vyhovuje slovensko-česká kabína v Plzni.

Christián Herc, Martin Vantruba, Marián Chobot (SR 21 - Francúzsko 21)
Loptu v sieti sme videli v úvodnej polhodine sedemkrát. Francúzi vyhrávali 4:1, dva góly Slovenska neboli uznané. (foto: TASR)

Veľká francúzska škola

Od letného odchodu z Dunajskej Stredy odohral proti najsilnejšiemu tímu kvalifikačnej skupiny prvý majstrovský zápas v MOL Aréne. Svojim výkonom proti hviezdnemu Francúzsku, ale aj tromi gólmi v najcennejšom drese poslal jasný odkaz do Plzne. „Vždy sa teším, keď prídem do Dunajskej Stredy. Poznám tu trávnikárov, usporiadateľov, prakticky každého, kto na štadióne pracuje. Som veľmi šťastný, že som skóroval v reprezentačnom drese práve na tomto štadióne,“ reagoval futbalista, ktorý bol zvyknutý na vyššiu kulisu ako 2,5-tisíc divákov. „Ale som rád, že si ľudia našli cestu na štadión aj takto v strede týždňa a neskoro večer, hoc sa na druhý deň ide do roboty a do školy. Prišli v peknom počte a spravili dobrú atmosféru, najmä, keď sme v druhom polčase zapli na vyššie obrátky. Ďakujeme im za podporu.“

Aj divákov na tribúnach zarazil úvod stretnutia, keď Francúzom vyšli štyri útoky a skóre sa prehlbovalo. Hoci sokolíci na gól z 3. minúty dokázali reagovať, v 35. minúte už svietil na ukazovateli stav 1:4. „Vstúpili sme do zápasu veľmi zle. Aj keď sme dokázali včas odpovedať, naďalej sme neboli dôrazní, všade sme boli o krok pozadu. Prvých tridsať minút si z nás robili dobrý deň,“ krútil hlavou Herc. Keď súper po prestávke poľavil, Slováci to využili. Napriek šanciam vytúžený bod nezískali. „Hovorili sme si, že musíme viac makať, byť dôraznejší, začať šprintovať, čo najviac im to znepríjemniť. Keď z nás opadol strach, hrali sme s nimi vyrovnanú partiu a mali s nami problém. Druhý polčas sme koniec-koncov vyhrali 2:1. Ak by sme tak hrali od začiatku, mohol by ten výsledok byť úplne iný a minimálne remízový. Môžeme si zo zápasu zobrať aj to, že aj takýto mimoriadne kvalitný súper je hrateľný a vieme si proti nemu vytvoriť dostatok šancí na skórovanie.“

Konfrontácia s favoritom skupiny ukázala slovenským hráčom, kde sa aktuálne nachádzajú. „Bola to každopádne veľká škola. Ale už pred rokom pri zápase s Talianskom niektorí novinári omieľali trhovú hodnotu hráčov súpera a my sme vyhrali 3:0. Iste, že sme čelili vynikajúcemu tímu, ktorý svoju kvalitu potvrdil. Boli to veľkí hráči z veľkých líg. Akonáhle ale rozhodca odpískal začiatok zápasu, nevnímali sme to. Boli to ľudia ako my, mali dve nohy a dve ruky. Skúsili sme sa im rovnať a bojovali sme, po zmene strán sme v niektorých pasážach boli aj lepším mužstvom. Vypracovali sme si viac stopercentných šancí, ako sme pred zápasom čo i len dúfali. Mali sme však smolu a nevyužili ich,“ doplnil k najväčšiemu zápasu skupiny, v ktorej nás od posledného miesta delí len skóre. „Musíme sa pozerať na zápasy, ktoré nás čakajú. Prehrali sme v Azerbajdžane, znova už zakopnúť nesmieme.“

Christián Herc (Viktoria Plzeň)
Herc verí, že prestup o Viktorie Plzeň bol správny krok v jeho kariére. (foto: fcviktoria.cz)

Guľa: Je to líder, ale so svojimi charakteristikami

Situáciu svojho kapitána na klubovej úrovni pozorne vníma aj tréner našej dvadsaťjednotky. „Rozhodne mu to nepomáha, že nehrá pravidelne v superkonfrontácii českej ligy. Bol to ale práve on, kto proti Francúzom zdvihol zástavu. Keď napriek tomu, že už mal žltú kartu, tak zvýšil dôraz. Keď za stavu 2:4 šprintoval za loptou a vyslal chalanom signál pokúsiť sa o zázrak. Nielen, že strelil gól, ale ďalšie dve či tri šance vypracoval aj pre svojich spoluhráčov. Išiel do top klubu s veľkými hráčmi. Má však veľký potenciál a podľa mňa je len otázkou času, kedy dostane šancu,“ povedal pre ProFutbal.sk Adrián Guľa.

Kapitán našej dvadsaťjednotky má herné vlastnosti, ktoré ho radia medzi najväčšie talenty a poklady tejto generácie, pri pasovaní za lídra tímu však Guľa váži slová. Je to herný líder, ale stále so svojimi typickými charakteristikami. Veľa toho nenahovorí, ale snaží sa byť futbalovým lídrom priamo na ihrisku. V našom tíme stále chýba klasický líder, chalani ešte nie sú po ľudskej či hráčskej stránke tak vyprofilovaní, aby boli viac ako herní lídri. Chýba nám viac podpory a koučingu priamo na ploche, musíme to rozložiť to na viacero hráčov, pretože ich osobnostné črty sú trochu iné,“ doplnil.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO U-21 - 2021

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia