spravy.sk spravy.sk

Vo Verone nenastupuje, Francúzov sa nezľakol. Tupta: Chcem si v reprezentácii zahrať s Boženíkom
zdroj: SFZ

Vo Verone nenastupuje, Francúzov sa nezľakol. Tupta: Chcem si v reprezentácii zahrať s Boženíkom

Ľubomír Tupta prežíva turbulentné obdobie. Počas uplynulého ročníka sa jeho Hellasu Verona podarilo prebojovať do najvyššej talianskej súťaže Serie A. V nej však doposiaľ neodohral ani jeden duel a na konte mal iba 105 minút z pohárového stretnutia proti Cremonese (1:2pp). Talentovaný útočník napriek tomu nedal na sebe poznať, že má zápasový výpadok. V kvalifikačnom súboji Slovenska o postup na ME 2021 hráčov do 21 rokov proti rovesníkom z Francúzska (3:5) patril medzi najaktívnejších spomedzi domácich futbalistov a v 62. minúte strelil aj tretí gól domácich. Prehra proti francúzskym mladíkom ho aj preto mrzela.

Príliš veľa rešpektu

"Prvý polčas, po ktorom sme prehrávali 1:4, sme mali pred súperom príliš veľký rešpekt. Pred zmenou strán sme si povedali, že musíme hrať svoju hru a začali sme to konečne predvádzať. Dali sme aj dva góly, vrátane toho môjho. Cítili sme v lepšom druhom polčase, že máme na viac. Žiaľ, dostali sme piaty gól, čo nás už položilo," opísal utorkové stretnutie rodák z Prešova. Dodal, že Slováci mali po bojovnom výkone určite na viac ako prehru o dva góly, ale "nemôžeme mať takýto rešpekt, aj oni sú len ľudia. Musia makať a keď sme začali šprintovať, videli sme, že máme na také mužstvo, akým je Francúzsko. Aj napriek tomu, že majú neskutočnú kvalitu, a to každý jeden hráč, ktorý sa pohybuje na najvyššej úrovni."

Okrem pekného presného zásahu sa Tupta ešte v stretnutí stihol presadiť aj do polčasu. Jeho gól však neplatil pre odpískaný ofsajd. Ďalšia dosiahnutá trefa Slovenska neplatila pre ruku Mariána Chobota. "Ani neviem, ako to bolo a ani rukou si nie som úplne istý. S tým sa už ale nič nedá robiť," skonštatoval východniar, ktorý v zápase viackrát pocítil väčšiu nervozitu, a to najmä v častých osobných súbojoch s vychádzajúcou hviezdou súpera Mattéom Guendouzim. "Taký je futbal. Musíme byť agresívnejší, aby to aj oni pocítili," hovorí.

Tupta (v strede) sa presadil proti mladým Francúzom. Patril medzi najaktívnejších Slovákov. (foto: tasr)
Tupta (v strede) sa presadil proti mladým Francúzom. Patril medzi najaktívnejších Slovákov. (foto: tasr)

Zostava sa nerotuje, na šancu čaká

Samotný Tupta v rozhovore pre ProFutbal.sk priznal, že zápasový výpadok z klubovej úrovne necítil. V Serie A sa totiž doposiaľ vyskytol maximálne v pozícii náhradníka. Vo Verone je zakončovateľom číslo jeden v poslednej dobe Poliak Mariusz Stepinski a Hellasu ako nováčikovi po siedmich odohraných zápasoch patrí slušné 10. miesto. "V uplynulej sezóne som hrával a hoci som nastupoval v príprave, dosť sa toho pomenilo. Chalani majú dobré výsledky a tréner príliš nerotuje zostavu, ktorá prináša potrebné body," približuje 21-ročný Tupta, ktorý v Serie B v predošlej sezóne odohral 19 súťažných konfrontácií a strelil dva góly. Nezvažoval pre zložitú situáciu po postupe medzi elitu aj iný variant ako zotrvanie v tomto klube?

"O hosťovaní som doposiaľ nerozmýšľal. To sa uvidí, podobné veci nechávam vyslovene na klub. Musím na sebe tvrdo makať a verím, že moja šanca príde. Chcem časom pravidelne hrávať v Serii A," prezrádza progresívny zakončovateľ, ktorý už medzi elitou v minulosti odohral dva zápasy. "Do Serie A som 'načuchol' už pár rokov dozadu. Je to nesmierne náročná súťaž. Aj na výsledkoch Hellasu však môžeme vidieť, že sa dá zvládnuť meranie síl s každým," vraví k výsledkom žlto-modrých, ktorí cez víkend vyzvú Neapol. Dostane Tupta svoju šancu po fantastickom výkone proti francúzskemu superfavoritovi? "Bol som v kontakte len s druhým trénerom, ktorý sa ma pýtal, či som zdravotne v poriadku. Povedal som, že áno, ale neviem, či budem figurovať na súpiske mužstva proti Neapolu."

Tupta verí, že jeho šanca v Serii A časom príde. (foto: tasr)
Tupta verí, že jeho šanca v Serii A časom príde. (foto: tasr)

Taliansko mu imponuje

Ako ďalej prezrádza skromný Slovák, Taliansko by nerád opúšťal. Krajina historicky štvornásobných majstrov sveta sa mu páči. "Pri presune do Talianska v 16 rokoch išlo o ťažký krok. Postupom času som si ale zvykol na všetko. V rámci taliančiny už napríklad nemám žiadne problémy a viem sa dohovoriť v každej situácii. Taliansko je úžasná krajina s dobrou ľudskou náturou, jedlom aj fanúšikovským zázemím. Celkovo sa mi tam veľmi páči," povedal s úsmevom Tupta, ktorého rodnú krajinu poznajú aj vďaka legende Neapola Marekovi Hamšíkovi.

"Každý pozná Mareka a vďaka tomu aj Slovensko, čiže jeho stopu cítiť. Teraz už je nás na Apeninskom polostrove viac. Či už Milan Škriniar alebo Juraj Kucka. Aj pre mňa osobne je skvelé, že máme v lige takýchto hráčov. Už sa mi aj párkrát stalo, že ma priaznivci zastavili na ulici a chceli sa so mnou fotiť," dodáva.

Boženíkovi praje úspech, chce si s ním znovu zahrať

V zápasoch Slovákov do 21 rokov dostáva Tupta šancu ešte častejšie po tom, čo sa Róbert Boženík prebojoval do A-tímu. Prešovčan mu úspechy zo srdca praje. "Už som s 'Božom' hral v 'dvadsaťjednotke' a je skvelý chalan, ktorý na sebe poctivo maká. Pozeral som aj zápasy, ktoré doposiaľ odohral v A-tíme a prajem mu všetky úspechy, ktoré sa mu dostávajú. Verím, že v nich bude pokračovať a že mu lopty budú naďalej padať do bránky."

Tupta verí, že podobnú radosť zažije v reprezentačnom A-tíme aj s Róbertom Boženíkom. (foto: tasr)
Tupta verí, že podobnú radosť zažije časom v reprezentačnom A-tíme aj s Róbertom Boženíkom. (foto: tasr)

Pre Tuptu je prakticky priamou konkurenciou v potenciálnom boji o pozíciu reprezentačného útočníka číslo jeden. Ľubomír verí, že napriek konkurenčnému boju si raz spolu na národnej úrovni zahrajú znovu bok po boku, ako tomu bolo práve v kategórii do 21 rokov. "Každý chce hrávať za 'áčko'. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. Verím a chcem, aby sme si raz za reprezentáciu zahrali spolu," zakončil.

Adrián Guľa o výkone Ľubomíra Tuptu: "Som šťastný zaňho, ako zvládol tento dvojzápas (predtým výhra Slovenska proti Lichtenštajnsku 4:2, pozn.). Pár vecí sme si pred ním museli vyjasniť. Môže sa vám stať, že sa nedostanete do základu v talianskej lige, to je v poriadku. Tu som chcel vidieť rozdielovosť plus to, aby sa neuspokojil. Má v sebe obrovský potenciál."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO U-21 - 2021

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia