spravy.sk spravy.sk

FOTO: Na najvyššie položené ihrisko sa hráči dostávajú lanovkou. Klub stratil už tisíc lôpt
zdroj: twitter.com/GMS_Football

FOTO: Na najvyššie položené ihrisko sa hráči dostávajú lanovkou. Klub stratil už tisíc lôpt

Futbalové ihriská či štadióny po celom svete ponúkajú občas zaujímavé úkazy. Inak tomu nie je ani v Európe. Pri výlete do Švajčiarska by ste mohli naraziť na jeden z nich, a to najvyššie položené ihrisko na "starom kontinente". Oplýva ním malebná dedinka Gspon a tamojší amatérsky klub hrajúci Švajčiarsku horskú ligu sa môže pochváliť zázemím s viacerými netradičnými elementmi.

Štadión Ottmara Hitzfelda, pomenovaný po niekdajšom reprezentantovi Západného Nemecka a trénerovi Borussie Dortmund, Bayernu Mníchov či reprezentácie Švajčiarska, sa nachádza vo výške 2000 metrov nad morom. Obklopujú ho Alpy a je vzdialený približne iba 35 kilometrov od populárneho strediska Zermatt. Dedinku pritom nie je jednoduché nájsť. Nevedie k nej totiž žiadna cesta, po ktorej by mohli premávať autá. Gspon, ktorý tvorí 70 chatiek a celkovo približne 585 obyvateľov rátajúc aj blízky región, je prístupný turistickými trasami či lanovkou. Výstup však stojí za to.

"Ide o najkrajšie miesto, na ktorom si môžete zahrať futbal. Vidíte totiž hory, ľadovce, stromy... Je to úžasné," vysvetľuje pre BBC obranca FC Gspon Diego Abgottspon, ktorý za klub hráva už neuveriteľných 18 rokov. Švajčiarska alpská dedinka sa počas zimy stáva lyžiarskym strediskom. V ostatných mesiacoch ponúka okrem iného aj amatérske futbalové zázemie. Výhoda domáceho prostredia je v tomto prípade ešte dôležitejšia. Vo výške 2000 m.n.m. sa totiž ťažšie dýcha.

"My sme na to zvyknutí. Pre našich súperov je to oveľa zložitejšie. Ak prehrávame do polčasu 0:5, vieme, že stále môžeme otočiť. Sme tím, ktorý je nesmierne silný na domácom trávniku,"
približuje Abgottspon a naráža aj na fakt, že ihrisko má menšie rozmery ako klasický futbalový trávnik. Samozrejme, preto, že v takej lokalite sa ťažko hľadá priestor na vybudovanie prakticky čohokoľvek. Nie je to jediná nevýhoda nadmorskej výšky. Ak prestrelíte alebo vám ujde lopta, môžete sa s ňou rovno rozlúčiť.

"Zväčša putuje približne 100 metrov dole kopcom, niekedy aj 200 či 300. Občas nestratíte ani jednu loptu, inokedy vám ich zmizne zase desať. Pred ďalším tréningom ich musíme hľadať. Je to celkom otravné," smeje sa ďalší obranca Gsponu Alfons Brigger. Klub sa pritom môže pýšiť zaujímavou štatistikou - údajne stratil až 1000 lôpt za 40 rokov. Je teda možné, že pri turistike v tejto oblasti by ste si mohli domov pri troche šťastia odniesť aj takýto suvenír. Problémom pritom nie je sú iba stratené lopty, ale aj sneh. Perinbaba posype ihrisko a horské okolie bielou perinou už v októbri a pokračuje to počas najbližších mesiacov. Predsezónne tréningy na jar preto začínajú poriadnou makačkou.

"Musíme upratať ihrisko, pretože sa tu sneh netopí veľmi dobre. Prácou hráčov je odlopatovať približne polmetra snehu do okolia ihriska. Ide o náročnú drinu,"
pokračuje Brigger. Počas leta sa však hráči dočkajú krásneho počasia a niekedy aj štyridsiatich stupňov Celzia. Ihrisko v Gspone sa môže pochváliť aj tým, že Ottmar Hitzfeld bol pri úvodnom výkope majstrovstiev Európy horských dedín vo futbale v roku 2008. Tie sa konajú v rovnakom termíne ako klasické ME a do Gsponu sa táto udalosť vráti už v roku 2020, čím sa znovu spropaguje krásny alpský región. "Je to náš domov a môžeme byť hrdí, že ho ľudia označujú za nádherný. Samozrejme, že taký aj je. Krásna dedina, úžasný výhľad," uzavrel pre BBC Brigger.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia