spravy.sk spravy.sk

Kentoša tešia výsledky a široký káder Žiliny, no upozorňuje: Pokrivkáva uvoľnenosť i efektivita
zdroj: TASR

Kentoša tešia výsledky a široký káder Žiliny, no upozorňuje: Pokrivkáva uvoľnenosť i efektivita

Futbalistov Žiliny by sme mohli označiť za prekvapenie doterajšieho priebehu Fortuna ligy. Hoci patrí sedemnásobný slovenský majster v každom ročníku našej najvyššej súťaže medzi top favoritov, zrejme málokto čakal, že po 11 kolách bude MŠK držať vyrovnaný krok so Slovanom Bratislava a na druhom mieste bude iba o skóre. "Šošoni" však po zisku 26 bodov a deväťzápasovej šnúre bez prehry z úvodu sezóny ukazujú, že s nimi treba počítať v boji o titul.

"Z pohľadu výsledkov sme radi, že sa nám darilo, ale je to len tabuľka. Treba sa na to pozrieť komplexne – čo to prinieslo, akú cestu sme zvolili na to, aby sme v prvej jedenástke stretnutí bodovali a vyhrávali," krotí prvotnú eufóriu žlto-zelených tréner Jaroslav Kentoš. Žilinčanov možno viacerí odpisovali po zlom závere predošlej sezóny, v ktorej im vo finále utiekol pomedzi prsty Slovnaft Cup i umiestnenie v top 3 FL, a teda aj účasť v predkolách Európskej ligy, hráči MŠK ukazujú, že na ich psychike sa to vôbec nepodpísalo. "Spravili sme si dôkladnú analýzu minulej sezóny. Hlavne nadstavbová časť ukázala, že sme neboli dostatočne precízni a disciplinovaní v hre v obrane a defenzíva nám tak pokrivkávala. Počas prípravného obdobia sme na tom popracovali a, samozrejme, sme radi, že sa to premietlo do ligy. Stále však máme v defenzíve veľký priestor na zlepšenie," hovorí pre oficiálny web Žiliny Kentoš.

Konzistentnejší tím, širší káder

Práve obrana Žiliny sa však nesmierne zlepšila a inkasuje iba minimum gólov. "Dobrý základ sme urobili už v príprave, proti kvalitným súperom, ktorí nás dostatočne preverili. Chlapci boli dobre nastavení na štart do ligy, ktorý sa nám vydaril výsledkovo aj herne. Mali sme náročných súperov, no zvládli sme ho. Máme najlepšiu obranu (8 gólov), druhý najlepší útok (24), takže si myslím, že je to podložené aj kvalitou. Celkovo hodnotím toto naše pôsobenie oproti minulej sezóne konzistentnejšie," dopĺňa 45-ročný lodivod.

Na snímke uprostred tréner MŠK Žilina  Jaroslav Kentoš
Jaroslav Kentoš poctivo rotuje zápasové zostavy. (foto: tasr)

Oceňuje aj šírku kádra, ktorý okrem úvodného a druhého kola nenastúpil v identickej zostave. Žilina, ako tomu býva zvykom, ťaží z filozofie mladých odchovancov a vo svojich vodách zaloví v prípade potreby aj v "béčku". To sa zatiaľ v rámci II. ligy nachádza na peknom treťom mieste. "Svedčí to o tom, že na všetkých postoch je konkurencia a vyrovnanosť vysoká. Pre nás trénerov je to dobrá možnosť, že môžeme striedať hráčov na jednotlivých postoch. Aby to nebolo len o 12-13 hráčoch. Myslím si, že hráči potrebujú cítiť šancu. Na druhej strane tu máme Slovenský pohár, druhú ligu, takže sa snažíme týchto hráčov vyťažovať v maximálnej možnej miere. Vytvorila sa tiež dobrá tímová chémia medzi prvým a druhým mužstvom. Aj tu sme sa poučili z minulej sezóny, lebo druhú ligu sme naháňali až v závere, kedy sme bojovali na troch frontoch. Šírka kádra je teraz trošku väčšia, ako bola vlani a tešíme sa, že hráči ako Dawid Kurminowski, či Miroslav Gono a ďalší majú dobrú športovú formu, čo je pre nás veľmi pozitívne," vysvetľuje Kentoš.

Zrazu ako favorit

Napriek tomu vidí rodák z Vranova nad Topľou stále viacero nedostatkov, najnovšie hlavne v efektivite. Podľa doterajších štatistických zápisov majú žlto-zelení v priemere 17,5 strely na zápas, čo je najvyššie číslo spomedzi fortunaligistov. Zrejme nikoho neprekvapí, že najčastejšie strieľajúcim hráčom je Róbert Boženík. Devätnásťročný útočník doposiaľ vystrelil 50-krát, doposiaľ však zaznamenal len tri góly. "Je tam dostatočná početnosť striel či kľúčových vecí. Vo viacerých štatistikách sme na špici, ale tie niekedy môžu zavádzať. V tomto prípade ukazujú, že začala pokrivkávať uvoľnenosť v zakončení, efektivita premieňania gólových príležitostí. 'Božo' sa dopracuje ku gólu ako celý náš tím - cez početnosť kľúčových vecí, gólových príležitostí, centrov či zakončení. Musíme pracovať na tom, aby hráči dokázali byť čo najefektívnejší."

Róbert Boženík radosť
Jaroslav Kentoš: "Boženík sa dopracuje ku gólu ako celý náš tím - cez početnosť kľúčových vecí, gólových príležitostí, centrov či zakončení." (foto: mskzilina.sk)

Kentoš chce s tímom na týchto elementoch zapracovať čo najskôr. Žilina totiž napriek dlhšej šnúre bez prehry z ostatných piatich duelov bodovala naplno iba v troch zápasoch a prišla aj prehra v Dunajskej Strede (0:1). "V zápasoch, ktoré boli medzi reprezentačnými prestávkami, nám v hernom prejave chýbala ľahkosť v zakončení alebo prechodovej fáze do útoku. Úvod ročníka bol z našej strany lepší, neskôr si chalani začali uvedomovať našu pozíciu - stavali nás do roly favorita a očakávania sa stupňovali. Prístup, nasadenie či tímovosť som na hráčoch videl, ale v niektorých zápasoch ako proti Pohroniu či Senici sme ešte nemali dostatočný náskok a futbalisti začali prechádzať do komfortnej zóny. Vtedy mužstvo potrebuje impulz, aby sa znova vrátilo na požadovanú úroveň. Cieľom je nielen zvíťaziť, výsledok musí byť podložený aj dobrou hrou."

Zvyšovať intenzitu

Ciele MŠK sú podľa Kentoša jasné. Svojim zverencom chce najmä zdôrazniť, že úvodných jedenásť kôl musia po reprezentačnej prestávke hodiť za hlavu a pokračovať v tom, čo načali. "Hráčov budem upozorňovať na to, že prvých jedenásť kôl je minulosťou. Urobili sme si dobrý základ pre naplnenie cieľov, ktoré sme si dali pred sezónou, ale budeme zvyšovať intenzitu aj kvalitu tréningového procesu. Nesmieme zaspať na vavrínoch, stále je tu priestor na zlepšovanie sa. Akonáhle dosiahneme na prvú šestku, ideme za druhým cieľom, a tým je, že chceme skončiť lepšie ako vlani. Máme pred sebou sedem kôl na jeseň a pohár s veľkou pravdepodobnosťou na Slovane, kde nás nečaká nič ľahké. Keď chceme byť úspešní, tak musíme prekonávať ťažké prekážky," uzavrel Jaroslav Kentoš.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia