spravy.sk spravy.sk

Vrátil sa po desiatich rokoch a kryje chrbát mladíkovi. Kamenár: Petržalský duch v klube zotrval
zdroj: fcpetrzalka.sk

Vrátil sa po desiatich rokoch a kryje chrbát mladíkovi. Kamenár: Petržalský duch v klube zotrval

Mal 22 rokov, keď sa po štyroch rokoch strávených v Petržalke rozhodol odísť do sveta. Odchovanca Spartaka Trnava Ľuboša Kamenára následne čakala cesta po celej futbalovej Európe, ktorá bola často strastiplná. Od francúzskeho Nantes cez škótsky Celtic, českú Spartu Praha či maďarský Győr pochodil niekdajší reprezentačný gólman prakticky všetko, čo sa dalo. Teraz ako 32-ročný urobil možno trochu nečakaný krok a po jednej dekáde sa vrátil do Petržalky.

"Bol som vďačný, že mi Miroslav Mentel (tréner brankárov, pozn.) poskytol pomocnú ruku a od mája som mohol s tímom pravidelne trénovať. Vtedy som totiž rozviazal kontrakt s FK Mladá Boleslav. Čakal som na nejaké ponuky, ale tie, ktoré napokon prišli, neboli nejako extrémne zaujímavé. Vtedy som si povedal, že uprednostním druhú ligu na Slovensku. Predsa len tu mám rodinu, som z Trnavy a Petržalku mám blízko," priblížil Kamenár detaily návratu do starého známeho prostredia v rozhovore aj pre web ProFutbal.sk.

Rodák z "Malého Ríma" síce prišiel do klubu, ktorý ho poslal do futbalovej Európy, druholigista sa však za ten čas zmenil. Čierno-bieli pre známe problémy zostúpili až do piatej ligy, odkiaľ sa postupne prebojovali do druhej najvyššej súťaže. "Veľa vecí sa v Petržalke zmenilo. Odišiel som za najslávnejšej éry Artmedie, klub sa dostal do nižších súťaží a klobúk dole, že sa sem vyhrabal. Teraz vidím, že je tu stále dobrá partia a ide o rodinný klub. Nie je v ňom veľa zamestnancov, no je tu priateľskejšia atmosféra," pochvaľuje si Kamenár. Teší ho aj fakt, že sa bratislavský klub môže pochváliť peknými diváckymi návštevami a netají vysoké ambície.

Ľuboš Kamenár je po zranení Frederika Valacha brankárskou jednotkou Petržalky. (foto: fcpetrzalka.sk)
Ľuboš Kamenár je po zranení Frederika Valacha brankárskou jednotkou Petržalky. (foto: fcpetrzalka.sk)

"Petržalský duch i fanúšikovia tu však zotrvali. Ľudia si v akomkoľvek počasí nájdu cestu na futbal, a to v hojnom počte. Bolo by skvelé, keby sa časom ešte jeden bratislavský klub dostal do najvyššej súťaže. Bratislava potrebuje dve prvoligové mužstvá," myslí si skúsený ochranca troch žrdí. On sám sa dostal v klube do nezvyčajnej pozície. Gólmanom číslo jeden v ňom totiž nebude. Jeho hlavnou úlohou je kryť chrbát perspektívnemu mladému Frederikovi Valachovi. S tým však Trnavčan nemal žiaden problém. "Bol som pripravený na to, že Freďovi budem robiť servis a pomáhať mu v čom sa dá i zastupovať ho v pohárových dueloch či zápasoch, v ktorých by išiel do reprezentačného dresu. S tým som sa bez problémov zmieril."

Prišlo však nešťastné zranenie brankára SR do 21 rokov a Kamenár je zrazu jednotka. Hovorí pritom o silnom déjà vu. "Žiaľ, stalo sa čo sa stalo. Podobná situácia nastala pred pätnástimi rokmi aj pre mňa s Jurajom Čobejom. Bol som tu v pozícii dvojky či trojky a po jeho zranení som sa dostal do bránky. Frederikovi želám skoré uzdravenie. Je mladý reprezentačný brankár a má veľké kvality. Budem sa ho snažiť čo najlepšie nastúpiť," hovorí s pokorou Ľuboš Kamenár.

V II. lige doposiaľ naskočil do troch súťažných zápasov. Jej kvalitu si pochvaľuje. "Zápasy v druhej lige sú všetky vyrovnané. Či hráme s prvým alebo posledným tímom, ide o výsledkovo tesné stretnutia. Vidíme, že viaceré druholigové mužstvá majú ambíciu postúpiť. Disponujú fortunaligovými parametrami a súťaž je dosť kvalitná," hovorí Kamenár, ktorý avizuje, že do budúcnosti na vyššie méty a môže byť odovzdávateľom skúseností. "Nejaké ciele si už vo svojich rokoch nedávam. Som rád, že ešte futbalovo dýcham. Cítim, že ešte dva či štyri roky by som mohol potiahnuť. Mám čosi natrénované a znovu môžem pôsobiť aj pod Mirom Mentelom, ktorý je určite najlepší tréner brankárov z toho, čo som pochodil v Európe. Potvrdzujú to aj ostatní gólmani, s ktorými pracoval. Najradšej by som potiahol ešte tých pár rokov, ale uvidíme, ako sa to bude ešte vyvíjať."

Kamenára okrem iného teší aj fanúšikovské zázemie v Petržalke. (foto: fcpetrzalka.sk)
Kamenára okrem iného teší aj fanúšikovské zázemie v Petržalke. (foto: fcpetrzalka.sk)

Hrdý môže byť Kamenár aj na svojho syna Maxima, ktorý sa tiež dal na najpopulárnejší tímový šport. Rozhodol sa kráčať v šľapajách otca a svoju (snáď úspešnú) kariéru štartuje v Spartaku Trnava. Avšak na inej pozícii ako jeho otec, po ktorom podedil futbalové gény. "Hrá v útoku za výber Spartaka do 8 rokov. Veľmi ho to baví a má srdce pre futbal. Je bojovník, má to rád a strieľa aj dosť gólov. Sem-tam ho to ťahá aj do bránky. Ja ho netlačím špecificky na žiadnu pozíciu. Až čas ukáže, kde zapadne najlepšie," zakončuje s úsmevom Ľuboš Kamenár.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia