spravy.sk spravy.sk

Trénoval s "béčkom" Slovana, upísal sa Petržalke. Kolčák: Prekvapila ma partia aj podmienky
zdroj: fcpetrzalka.sk

Trénoval s "béčkom" Slovana, upísal sa Petržalke. Kolčák: Prekvapila ma partia aj podmienky

Vychoval ho Slovan Bratislava, teraz bude rozdávať nazbierané skúsenosti v Petržalke. Kristián Kolčák má pred sebou vo veku 29 rokov novú rolu. Skúsený obranca sa po takmer troch rokoch strávených v zahraničí vrátil na Slovensko a upísal sa druholigovým čierno-bielym. Začiatkom júla mu vypršala zmluva s maďarským klubom Haladás Szombathely a nový kontrakt nepodpísal. Hoci mal iné ponuky, rozhodol sa pre návrat do rodného mesta.

"Pôvodne som mal v pláne skúsiť zahraničie a boli tam aj nejaké ponuky, ktoré neboli úplne lákavé. Prestupové obdobie bolo turbulentné a dopadlo to tak, že som prišiel do Petržalky. S vedením klubu som bol v kontakte od augusta a vedel som, že tu mám šancu stabilne hrávať. Nechcel som byť len v pozícii trénujúceho hráča," objasnil Kolčák v rozhovore pre ProFutbal.sk. Do maďarskej ligy ho pred rokom okrem iného zlanáril aj tréner Michal Hipp. Nový tréner však priniesol do klubu iných hráčov a zadák sa ocitol v neľahkej situácii - zápasová vyťaženosť bola čoraz slabšia. Pri návrate na Slovensko sa pritom črtala aj iná možnosť v rámci druholigového angažmánu.

Trénoval aj s "béčkom"

"Počas leta som trénoval s 'béčkom' Slovana. Mal som záujem mu naďalej pomáhať, ale nebolo to obojstranné. Petržalka bola najkonkrétnejšia a keďže som rodený Petržalčan a mám tu rodinu, presvedčila ma. Ponuku som prijal aj napriek tomu, že som pôsobil aj v Slovane či iných kluboch," vysvetľuje ďalej Kolčák, ktorý bol súčasťou "belasých" v rokoch 2009-2015 a prešiel si hosťovaniami v Ružomberku či Dubnici. Skúsený stredný bek má za sebou v tomto ročníku už tri duely v druhej lige. Celozápasová vyťaženosť ho postupne dostáva znovu na tie futbalové méty, kde by chcel byť. "Dlhšie som nehral a prvé zápasy sú po dlhšom čase také oťukávacie. Človek od seba očakáva oveľa viac a cítim, že mi trvá sa do toho dostať po fyzickej stránke. Zároveň však pociťujem, že sa to lepší od zápasu k zápasu a verím, že Petržalke môžem pomôcť k lepším výsledkom."

Kristián Kolčák (vpravo) mal najkonkrétnejšiu ponuku z Petržalky, v ktorej sa narodil. (foto: fcpetrzalka.sk)
Kristián Kolčák (vpravo) mal najkonkrétnejšiu ponuku z Petržalky, v ktorej sa narodil. (foto: fcpetrzalka.sk)

Vysoké ambície, kvalitná súťaž

Kolčák sa vrátil do klubu, ktorý si, rovnako ako on, prešiel turbulentným obdobím. Spadol až do piatej ligy, avšak vybudoval si nové zázemie a postupne sa prebojoval až do druhej najvyššej súťaže. Prekvapili ho čierno-bieli niečím? "Prekvapili ma v dobrom. Našiel som tu dobrú partiu a podmienky nadpriemerné na druhú ligu. Je tu všetko, čo v rámci ligy potrebujeme. Oslovilo ma to, že sa klub chce neustále posúvať hore a v priebehu najbližších rokov si znovu zahrať v najvyššej súťaži. Prilákali ma ambície, keďže sa klub nechce motať na stále rovnakých priečkach a každým rokom chcú ísť vyššie. Petržalka pracuje na svojich cieľoch veľmi konsolidovane," hovorí 29-ročný stopér.

Ako sa mu doposiaľ pozdáva kvalita II. ligy? "Ide o náročnú súťaž, sú tu vyrovnanejšie zápasy. Niektoré z nich sú ešte lákavejšie ako v najvyššej súťaži. Keďže v nej kedysi hrali aj Banská Bystrica, Dubnica či Košice a teraz pôsobia práve v druhej lige. Možno práve preto si fanúšikovia nájdu cestu radšej na takéto duely. Je to behavá a bojovná súťaž, v ktorej nechýba nasadenie," naráža Kolčák aj na fakt, že sa Petržalčania môžu pochváliť výborným fanúšikovským zázemím. On sám to chce priaznivcom oplatiť dobrými výkonmi. Keďže má veľké skúsenosti zo zahraničných líg, a to Maďarska, Poľska či Kazachstanu, bude v tíme jedným z odovzdávateľov skúseností. Tlak však pre to nepociťuje.

Kolčák prišiel odovzdávať skúsenosti spolu s brankárom Ľubošom Kamenárom. (foto: fcpetrzalka.sk)
Kolčák prišiel odovzdávať skúsenosti spolu s brankárom Ľubošom Kamenárom. (foto: fcpetrzalka.sk)

Ešte skúsenejší po radách od Ďuricu

"Samozrejme, očakáva to odo mňa. Ja rovnako ako Ľuboš Kamenár či Juraj Piroska sme hráči, od ktorých si mladí chlapci aj dajú povedať. My všetci máme prirodzený rešpekt jeden voči druhému. Napríklad moja stopérska dvojička Jakub Nemec je síce mladší, ale na ihrisku si zatiaľ rozumieme. Tréner zvykne premiešať zostavu a postupne sa oboznamujeme. Aj preto nebol problém sa aklimatizovať," hovorí Kolčák a zároveň dodáva, že je mu jasná potreba neustáleho zlepšovania sa tímu, ktorý aktuálne obklopuje 8. miesto so ziskom 17 bodov z 13 zápasov. Pracovať musí najmä v defenzívnej činnosti a samotný Kolčák oceňuje, že tímu pomáha aj bývalý reprezentant a asistent trénera Ján Ďurica. "Určite nám pomáha čo sa týka defenzívnych činností a neustále sa nám snaží odovzdávať skúsenosti, ktoré nazbieral počas kariéry na klubovej aj reprezentačnej úrovni. Keď niečo potrebujeme, je ochotný nám pomôcť. Vychádzame spolu kamarátsky."

Na záver rozhovoru Kolčák hovorí aj o tom, že stále sleduje zápasy Slovana, kde futbalovo vyrastal a najmä v Európskej lige mu drží palce. "Súboj s Besiktasom Istanbul (4:2) im vyšiel a bolo cítiť obrovskú chuť po výhre. Klub má dobré individuality. Hoci má málo Slovákov a viac legionárov, ide o kvalitných a rozdielových hráčov. Snáď budú naďalej podávať dobré výkony a dotiahnu to v Európe ďaleko," uzavrel Kolčák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia