spravy.sk spravy.sk

HODNOTENIE: Reprezentanti ukázali, s kým sa (ne)môže počítať
zdroj: Silvia Turcerová

HODNOTENIE: Reprezentanti ukázali, s kým sa (ne)môže počítať

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala druhý prípravný duel v kalendárnom roku zaplnenom kvalifikáciou, po Jordánsku (5:1) navštívil krajinu oveľa zvučnejší a náročnejší súper z Paraguaja. Na otvárací zápas v Bratislave na Tehelnom poli bolo zvedavých len zopár tisíc ľudí, tréneri na oboch stranách dali šancu hráčom, ktorí nehrávajú pravidelne.

Tréner Eduardo Berizzo vynechal z nominácie desiatich hráčov, ktorí hrali tento rok na Copa América, s výnimkou piatich hráčov išlo všetko o hráčoch z juhoamerických líg. V základnej zostave nastúpili len dvaja futbalisti z Európy, obranca švajčiarskeho Bazileja a útočník tureckého Rizesporu. Zo zvyšnej trojice dvaja presedeli na lavičke celý duel, tretí ani nepricestoval. Až šesť hráčov v poli nemalo pred súbojom so Slovenskom ani desať reprezentačných štartov.

Podobne vyzerala aj slovenská zostava, s výnimkou lúčiacej sa trojice Škrtel – Hubočan – Nemec mali viac ako desať štartov len Ďuriš (45), Duda (34), Greguš (26) a Hrošovský (24), respektíve na posledné minúty striedajúci Hamšík (118). Napriek tomu nebolo na ihrisku skúsenosti cítiť, výkonmi práve zaujali skôr hráči, ktorí si najcennejší dres obliekli len zopárkrát. „Mal sme možnosť vidieť hráčov, ktorí nedostávajú toľko priestoru v kvalifikácii a urobili sme si svoj obraz. Niektorí nás milo prekvapili, niektorí zas trochu menej. Nechcem byť konkrétny, hráči to určite sami vycítia,“ poznamenal tréner Slovenska Pavel Hapal, ktorý remízu 1:1 nepovažuje za spravodlivú pre súpera.

Paraguaj predviedol v oboch polčasoch solídnu hru plnú agresívneho napádania a zaujímavých ofenzívnych akcií. Dokopy držali loptu dve tretiny zápasu (66 %), prihrali si 702-krát (Slovensko 354 prihrávok), prestrieľali Slovensko 18:8, brankára Dominika Greifa preverili sedemkrát, zatiaľčo sokoli mierili na bránu súpera len dva razy. Zásluhu na tom, že na oboch stranách sme videli len jeden gól, má aj slovenská defenzíva na čele s Dominikom Greifom. „Súper bol rýchly a nepríjemný, napádal nás celý zápas. Práce bolo veľa, ale ja som rád v permanencii. Škoda toho jedného gólu na konci, ale remíza z tohto súboja je asi zaslúžená,“ poznamenal brankár Slovana, ktorého pochválil aj tréner Hapal: „Potvrdil svoju formu aj zo Slovana, kde je veľmi dôležitý článok klubu aj v Európe. Myslím si, že spolu s Martinom Dúbravkom máme veľmi vyrovnaných brankárov.“

Pochvalu si však zaslúži aj stopérska dvojica, ktorá držala súpera na dištanc, hoci nás celý zápas výrazne tlačil. Veľmi dobre naskočil Denis Vavro, ktorý ukázal, že z neho môže vyrásť adekvátna náhrada za Martina Škrtela. Hráčskou veľkosťou a aurou prevýšil mnohých spoluhráčov a napravil si horší obraz od posledného zápasu s Chorvátskom. „Hralo sa na náročnom teréne, ale to je normálne, pokiaľ išlo o nový štadión, tráva na ňom si ešte musí ­sadnúť. Verím, že z tohto pohľadu už bude najbližší zápas v poriadku. Chceli sme vyhrať pre chalanov, ktorí sa s reprezentáciou lúčili, ale taký je futbal. Paraguaj si zaslúžil gól rovnako ako my,“ zhodnotil zápas hráč Lazia Rím, ktorý sa pripojil k tímu až po kvalifikačnom zápase s Walesom, do ktorého nemohol nastúpiť pre kartový trest.

Oveľa lepší zápas ako s Chorvátskom odohral aj Martin Valjent, tentoraz nie na pravom kraji, ale na ľavom stopérovi. „Treba povedať, že ani ľavého stredného obrancu nehráva pravidelne, na tomto poste naposledy nastúpil ešte v Challange Trophy s U23 (rok 2017 – pozn. red.). Svoju úlohu ale zvládol veľmi slušne, patril medzi tých najlepších hráčov na ihrisku,“ pochválil Hapal svojho zverenca z La Ligy, ktorého vo štvrtok proti Walesu nechal na lavičke na úkor Norberta Gyömbéra zo Serie B. „Naozaj nerád hodnotím sám seba, ten pocit mám však určite lepší ako zo zápasu s Chorvátskom, ktorý nevyšiel ani jednému z mužstva. Pozícia pre mňa veľa zmenila, bol to predsalen citeľný rozdiel hrať na stopéra, či už z fyzickej stránky, či z mojich charakteristických futbalových čŕt. Bolo to pre mňa lepšie, zo španielskej ligy som na podobný štýl futbalu zvyknutý,“ povedal pre ProFutbal.sk Valjent.

Slovensko - Paraguaj (Róbert Mazáň)
Róbert Mazáň neodohral najlepší zápas, Paraguaj hrozil najmä cez jeho stranu. (foto: Silvia Turcerová)

V strede poľa nastúpila v základnej zostave trojica Hrošovský – Greguš – Duda a nezanechala najlepší dojem. Technicky silný súper v prvom dejstve ovládol stred poľa, Slováci prišli do minima kontaktu s loptou, nestíhali ani po súbojovej, ani po fyzickej stránke a kombinačne nepomáhali ofenzíve. Situácia sa zlepšila po prestriedaní, László Bénes priniesol do stredu poľa dominanciu a umenie zrýchlenia hry, Matúš Bero sa príkladne zapájal do ofenzívy a nešetril krokom ani silou. S novými spoluhráčmi zlepšil svoj výkon aj Patrik Hrošovský. „Nebolo to pre nikoho z nás jednoduché, keďže v tomto zložení sa prakticky nestretáme a čelili sme veľmi kvalitnému súperovi, ktorý predvádzal atraktívny futbal. Keď im necháte čo i len meter priestoru, tak to vedia využiť. Napriek tomu sme v druhom polčase hru ako tím zlepšili a mrzí nás, že sme to nedotiahli do víťazného konca,“ povedal po zápase Bero.

Zlepšením tímového výkonu dokázal najmä v druhom polčase vyniknúť ako individualita aj krídelník Lukáš Haraslín, ktorý predviedol viacero zaujímavých herných momentov a viacerí ho označili za muža zápasu. Pri tomto honore prikyvoval aj tréner Hapal, hoci vo vlastnej reakcii bol miernejší: „Tiež som mal z neho dobrý pocit, odohral veľmi slušný zápas.“ Z pohľadu bojovnosti treba pochváliť aj pravú stranu, kde sa Paraguajci nedostávali do šancí a pomohla tomu aj spolupráca Ľubomíra Šatku a Michala Ďuriša, hoci ich výkon poznačil aj fakt, že stopér a útočník nehrali na svojich typických pozíciách. Druhý menovaný si v mladej zostave na seba po prvýkrát v reprezentačnej kariére navliekol kapitánsku pásku. „Byť kapitánom národného mužstva bola pre mňa česť a hrdosť. Keďže sa to stalo prvý raz, bol to pre mňa ďalší výnimočný moment. Som rád, že som v tíme a mám možnosť reprezentovať svoju krajinu,“ poznamenal 31-ročný hráč cyperského tímu Anorthosis Famagusta.

Slovensko radosť
Poslednú gólovú radosť na Tehelnom poli zažilo Slovensko pred 3260 dňami, keď Hamšík skóroval proti USA /1:0/. (foto: Silvia Turcerová)

V útoku dobre naskočil do zápasu Róbert Boženík, ktorý nešetril agresivitou a pohybom. Hoci na ihrisku občas pôsobil splašene, vzhľadom na jeho vek (v novembri bude mať len 20) odohral ďalší skvelý duel. Sokolík medzi sokolmi naháňal ďalšie cenné skúsenosti, čomu pomohlo aj prvé stretnutie s Adamom Nemcom. V zápase ukázal kvalitu a prerušil desaťročné čakanie na reprezentačný gól na Tehelnom poli. „Jeho presný zásah sa zapíše do histórie, čo mu prajem. Gólovú situáciu vyriešil veľmi dobre, pracoval na ihrisku, veľa sa nabehal, bol dôrazný. Veľmi nám pomohol,“ uznal tréner Hapal. „Bola to akcia cez Haraslína, ktorý ma videl ako bežím na prvú tyč. Keď som si loptu preberal, cítil som, že mám za chrbtom súpera. Odpútal som sa od neho, vystrelil a chvalabohu to tam padlo. Bola to ťažšia pozícia, ani som nevedel, kam strieľam, keďže bránu som vôbec nevidel. Je trochu trpké, že sme v závere inkasovali smolný gól, pretože všetci sme sa chceli rozlúčiť s týmito tromi veľkými hráčmi víťazstvom,“ uzavrel Boženík.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia