spravy.sk spravy.sk

Dojatému Škrtelovi nebolo všetko jedno. Nemec: Boženík bude úspešný pod jednou podmienkou
zdroj: Silvia Turcerová

Dojatému Škrtelovi nebolo všetko jedno. Nemec: Boženík bude úspešný pod jednou podmienkou

Bolo to naposledy. Martin Škrtel, Tomáš Hubočan a Adam Nemec si už po nedeli na seba neoblečú reprezentačný dres. Aspoň nie na ihrisku. Zápas Slovenska proti Paraguaju (1:1) bol pre nich posledný v národnom výbere a pri premiére SR na novom Tehelnom poli v Bratislave sa trio futbalistov definitívne rozlúčilo s publikom.

Ešte koncom februára tohto roka sa pritom lúčili s reprezentačnou kariérou iba prostredníctvom tlačovej správy. Napokon si všetko rozmysleli a dočkali sa zaslúženého zbohom pred očami fanúšikov. Prevzali si pamätné dresy, nabehli na ihrisko a viackrát sa dočkali potlesku i skandovania ich mien pred 6669 divákmi. Po ich poslednom vystúpení v drese s dvojkrížom na hrudi sa podelili o svoje dojmy z definitívneho konca v reprezentácii.

O emóciách

Skúsený stopér Martin Škrtel odohral za Slovensko 104 zápasov. Samozrejme, posledné zbohom nebolo bez emócií. "Takéto zápasy sú o emóciách, pri hymne aj striedaní mi nebolo všetko jedno, keďže som emocionálny človek. Boli to krásne chvíle, keď som bol na ihrisku so synom. Všetci si už ale musia zvyknúť na to, že mužstvo bude bezo mňa. Už som sa vžil do role fanúšika," podelil sa o svoje pocity niekdajší hráč Liverpoolu či Fenerbahce. Neodmysliteľnému lídrovi zadných radov robil dvojičku na ľavom krídle Hubočan so 65 reprezentačnými štartmi.

Martin Škrtel: "Takéto zápasy sú o emóciách, pri hymne aj striedaní mi nebolo všetko jedno" (foto: Dominika Bedejová)
Martin Škrtel: "Takéto zápasy sú o emóciách, pri hymne aj striedaní mi nebolo všetko jedno" (foto: Dominika Bedejová)

"Bol som zaujatý zápasom. Až keď prišiel hvizd rozhodcu som sa obzeral dookola po štadióne, vtedy tam emócie boli a uvedomil som si, že to je poslednýkrát. Je to smutné, no jedna etapa končí a prídu noví chlapci. Verím, že ľudia budú na štadión chodiť povzbudzovať nových hráčov, ktorí budú slovenský znak reprezentovať, v hojnejšom počte," poznamenal terajší hráč cypersého Omonia Nikózia. S jeho slovami sa stotožnil aj Adam Nemec, strelec 13 reprezentačných gólov v 44 dueloch. "Už som v podstate rok preč z reprezentácie a snažil som sa dať emócie bokom a brať to ako fakt. Samozrejme, nostalgia je a bude mi to všetko chýbať. Za dlhší čas som si ale všetko v hlave vyriešil. Vo futbale je to tak, že kým niektorí prichádzajú, iní odchádzajú."

O minutáži

Proti Paraguaju odohral každý z tejto trojice istú zápasovú porciu. Škrtel s Nemcom nastúpili od začiatku a boli vystriedaní v 31. minúte. "Každý by na ihrisku chcel stráviť čo najviac času. Mali sme ale dohodu s trénerom, aj on si chcel totiž odskúšať isté veci do ďalšej kvalifikácie. Rešpektujeme to a sme radi za čas, ktorý sme na ihrisku strávili a nerozlúčili sa iba tlačovou správou," poznamenal prvý spomenutý hráč. "Myslím si, že fyzicky som na tom napriek veku dobre. Dobre som si za 30 minút zabehal," zareagoval s úsmevom Nemec.

Hubočan bol v inej pozícii - na trávnik prišiel v 87. minúte. Mohlo za to nepríjemné zranenie z Cypru. "Od začiatku sme si povedali, koľko minút odohráme. Ja som si doniesol výron členku, ale naši doktori ma dali dohromady. Trochu som sklamaný, že som nemohol hrať dlhšie, zároveň som však rád, že aspoň na pár minút som naskočiť mohol," vysvetlil 34-ročný bek.

Hubočan chcel odohrať viac, zranenie mu to neumožnilo. (foto: tasr)
Hubočan chcel odohrať viac, zranenie mu to neumožnilo. (foto: tasr)

O najkrajšej spomienke

Všetci traja hráči mali obrovský prínos pre slovenský futbal. Každý z nich si zahral minimálne na jednom veľkom šampionáte. Trio teraz už bývalých reprezentantov sa zhodlo, že kontinentálny či svetový šampionát boli pre nich kariérne vrcholy. "Rád spomínam na zápas v Luxembursku, kedy sme postúpili na ME 2016 a určite aj samotný šampionát," hovorí Adam Nemec. Má aj svoj obľúbený gól? "Konkrétny nie. Všetky sú cenné a najviac asi tie, ktoré zaznamenali bodový zisk. Trochu ma mrzí zápas ME 2016 proti Walesu, v ktorom som trafil žrď a ak by sa mi podarilo skórovať, mali by sme bod a išlo by o najpamätnejší zásah. Určite mohla byť štatistika ešte krajšia a ak by som ale dal viac gólov, hral by som možno aj v kvalitnejšom mužstve. Predsa len nie som úplný top kanonier," vtipkoval Nemec.

Najkrajšou spomienkou sú majstrovstvá Európy aj pre Hubočana"Samozrejme, postup na kontinentálny šampionát. Ide pre mňa o osobný vrchol kariéry," neváhal s odpoveďou "Hubka". Z tohto tria si ako jediný zahral aj na majstrovstvách sveta Martin Škrtel, ktorý bol aj pri postupe zo skupiny v pamätnom zápase proti Taliansku (3:2). "Majstrovstvá sveta či Európy - to je vrchol pre každého hráča, ktorý môže reprezentovať svoju krajinu. Nám sa na obidvoch turnajoch podarilo postúpiť zo skupiny, a to sú momenty, na ktoré človek nikdy nezabudne," zaspomínal si "Škrťo" s úsmevom na tvári.

Špeciálne poďakovanie nemohlo chýbať. (foto: Dominika Bedejová)
Špeciálne poďakovanie nemohlo chýbať. (foto: Dominika Bedejová)

O nástupcoch

Trojica hráčov vyjadrila po nedeľnom stretnutí vďaku fanúšikom, ktorých podľa ich slov bolo počuť. "Bol som milo prekvapený a ďakujem tribúnam a ľuďom, že si ma pýtali do hry," konštatoval Hubočan. A nebolo to iba jeho meno, ktoré skandovalo Tehelné pole. Slovenskí priaznivci si totiž uvedomujú jednu dôležitú vec - adekvátna náhrada za týchto futbalistov sa nebude hľadať ľahko. Nepremýšľali práve preto nad predĺžením si kariéry v národnom drese? "Nemyslím si a nemalo by to žiaden zmysel. Mužstvo je dobre vyskladané. Na každom poste máme dvoch hráčov, ktorí hocikedy môžu nastúpiť," myslí si Martin Škrtel, ktorý na záver dodal, že všetky spomienky budú preňho len pozitívne.

Podľa Nemca nastal čas dať priestor iným - mladým hráčom. Rád ich však povzbudí. Nesmierne pyšný je najmä na Róberta Boženíka, ktorý sa už ako 19-ročný prebil do A-tímu a stihol streliť dva góly, vrátane toho do siete Paraguaja. Aby bol však naďalej úspešný, musí splniť  podľa skúseného zakončovateľa jednu základnú podmienku. "Robo je mladý, ambiciózny a dravý chalan. Všetko má ešte pred sebou. Ukazuje sa v dobrom svetle. Ak to bude mať naďalej upratané v hlave, prestúpi do veľkého klubu a bude mať ešte lepšie podmienky na to, aby stále rástol. Môže byť veľkým prínosom pre Slovensko," hovorí na záver o svojom nástupcovi na pozícii hrotového útočníka Adam Nemec.

Slovensko - Paraguaj (13. október 2019) (35 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia