spravy.sk spravy.sk

Slovan sa so svojimi fanúšikmi nemaznal, dresy však rozdávali belasí ochotne
zdroj: Michal Kolárik

Slovan sa so svojimi fanúšikmi nemaznal, dresy však rozdávali belasí ochotne

Slovnaft Cup dal v dohrávke 3. kola dohromady dvojicu oslávencov. Kým najslávnejší slovenský klub, bratislavský Slovan, si pripomína storočnicu od založenia klubu, piatoligový TJ Družstevník Oravská Poruba má o šesť dekád menej. Napriek historickému i kvalitatívnemu rozdielu si zahrali spolu súťažný zápas.

Pre Oravskú Porubu sa Slovenský pohár pri jej dvoch doterajších účastiach ani raz neskončil skôr ako v 3. kole. Nebolo tomu inak ani v tomto ročníku, ale kým v minulých účastiach stroskotal tím z Dolnej Oravy na Lokomotíve Košice a Námestove, tentoraz vyzval po postupe cez piatoligistov z Gbelian a Chlebníc rovno prvoligový Slovan Bratislava.

Zaujímavosťou je, že Slovan sa nielen v Oravskej Porube, ale aj na Orave všeobecne teší veľkej popularite. Môžu za to najmä dve veľké postavy belasej histórie s oravským domicilom, ktoré boli na zápase aj prítomné - námestovský rodák a dlhoročný stopér Slovana a reprezentácie Slovenska Dušan Tittel a bývalý útočník a dlhoročný tréner Slovana i národného tímu, rodák z neďalekého Dolného Kubína Dušan Galis. 

Veľký rešpekt, veľa gólov

Práve on otvoril slávnostným výkopom zápas, ktorý na tribúne sledoval aj bývalý tréner reprezentácie Slovenska Ján Kozák starší. Zverenci jeho syna mali od začiatku duel na ťažkom teréne pod kontrolou. Šlo im to celkom ľahko, pretože domáci mali pred nimi až priveľký rešpekt. Výsledkom boli tri góly a niekoľko ďalších zahodených šancí hostí za necelú polhodinu. Až po nej sa Vladimír Jašica, ktorý zlou malou domov „namazal“ Mohovi na druhý gól v zápase, osmelil z hranice šestnástky vystreliť na bránu Slovana, ale Šulla nemusel zasahovať. Strelec si však za svoj odvážny počin okamžite vyslúžil veľký potlesk. Gólman a zároveň kapitán belasých veru veľa práce s domácimi pokusmi nemal. Jeho náprotivok, Osadský, si, naopak, zachytal poriadne. Aj so spoluhráčmi robil, čo mohol, no nakoniec z toho bola vysoká prehra a jasný postup favorita do 4. kola. V ňom sa stretne s druholigovým Bardejovom na jeho pôde.

Spomiekou bude aj dres Mohu

Napriek prehre neboli domáci hráči veľmi smutní. Podaktorí, ako napríklad Roman Sopúch, sú totiž vernými a dlhoročnými fanúšikmi Slovana. „Pre mňa to bol najväčší zážitok, aký sa mi mohol splniť a som rád, že som si mohol zahrať u nás v Porube proti slovanistom. Navyše som si vypýtal dres od Mohu, ktorý mi ho dal,“ povedal domáci hráč, ktorý fandí Slovanu odmalička.

Oravská Poruba - Slovan Bratislava
Oravská Poruba si zápas proti Slovanu užila (foto: Michal Kolárik)

„Pre mňa bol vždy iba jeden klub, Slovan. Aj keď vypadli, aj keď boli majstrami. Slovan má na Orave veľké meno, a keď sme sa dozvedeli, že môže byť naším súperom, robili sme všetko pre to, aby sme postúpili a zahrali si s ním. Nakoniec nám to vyšlo. Vydarilo sa aj počasie, prišlo veľa divákov, dokonca sme hrali v sobotu, čo je určite lepšie pre všetkých, ako hrať zápas v strede týždňa. Kulisa bola fantastická, škoda, že výsledok nebol lepší. Súpera sme si boli pozrieť už v stredu v Liptovskej Štiavnici, a keď sme videli zostavu, v akej Slovan k nám prišiel, vedeli sme, že to bude iba o behaní a výdrži. I tak to bude pre mňa deň, ktorý mi navždy ostane v pamäti a Slovanu budem fandiť aj naďalej,“ dodal Roman Sopúch, v civilnom povolaní vedúci betonárky, ktorá je jedným z hlavných sponzorov klubu z obce s 1100 obyvateľmi. Na zápase však bolo divákov 2325, čiže viac ako raz toľko.

Slovan hral, ako chcel

Rozdiel siedmich gólov vo výsledku bol reálnym odzrkadlením postavenia oboch klubov v slovenskom futbale aj podľa ďalšieho hráča Oravskej Poruby Tomáša Šípku. „Bol to veľmi náročný zápas na kondíciu a pre nás výborný zážitok. Myslím si, že väčší tím k nám už asi ťažko niekedy príde. Dostatočne sme si to aj užili, hoci sme mali pred súperom rešpekt. Predsa len, keď niekto vyhrá doma nad Besiktasom a následne remizuje deväť dní pred súbojom s nami v Portugalsku, tak si ho zaslúži. Slovan nás pustil bližšie k svojej bráne iba v momentoch, kedy poľavil. Hrali si to tak, ako chceli,“ priznal domáci hráč. 

Najväčšie problémy robili nielen Šípkovi skúsení Moha, Dražič či Ljubičič. „Všetko sú to vynikajúci hráči, silní na lopte, ťažko sa im odoberala. Majú dobrú myšlienku a hrali vynikajúco. Sú to však profesionáli, my amatéri, čo robíme elektrikárov, vo fabrikách za pásmi a v pondelok pôjdeme do práce,“ priznal futbalista, ktorý pracuje v kancelárii.

Debut okorenil gólom

Kto ešte nepracuje, ale živiť by sa raz mohol aj futbalom, je mladučký talent v drese Slovana Adam Matoš. V druhom polčase ho Ján Kozák ml. poslal v 54. minúte na trávnik a mladík sa mu pri svojom debute za A-tím o štrnásť minút neskôr odvďačil za dôveru krásnym gólom na 6:0. „Moha mi posunul loptu a jediné, na čo som myslel, bolo vystreliť. Krásne mi to padlo. Zápas nebol ľahký, súper bol zatiahnutý a ťažko sa cez neho dostávalo, ale chceli sme čo najlepšie zakončiť a podarilo sa nám streliť veľa gólov,“ prezradil Matoš, rodák z Liptovského Mikuláša. Vypočul tak prianie svojej rodiny sediacej v hľadisku, ktorá mu pred duelom na Orave želala, aby si zápas užil a dal gól.

Oravská Poruba - Slovan Bratislava
Duel sledovalo 2325 divákov (foto: Michal Kolárik)

Adam Matoš bol jedným z piatich Slovákov v belasom drese, ktorý sa na trávniku v Oravskej Porube objavil. Oproti stredajšiemu zápasu Slovana v Liptovskej Štiavnici urobil kouč hostí v základnej zostave až šesť zmien. Mohol za to aj popoludňajší sobotný zápas druholigovej rezervy Bratislavčanov proti Púchovu. Jediným Slovákom v základe, ktorý si svoju pozíciu udržal v oboch pohárových dueloch Slovana v tomto týždni bol gólman Michal Šulla.

O dres ho obrali chlapci

Pri výborných výkonoch jednotky medzi tromi žrďami Dominika Greifa sa Šulla do brány dostane sporadicky. Teraz však odchytal dva duely za štyri dni. A ani v jednom neinkasoval. „Na Orave som ešte nehral, ale ľudia si to vážili a boli radi, že nás mohli vidieť. Často sa to nestáva, aby videli svoj klub hrať proti tímu z najvyššej súťaže,“ povedal po dueli Šulla, ktorý rozhovor pre ProFutbal.sk poskytoval iba pár minút po záverečnom hvizde už bez dresu. Ten sa stal totiž cenným skalpom miestnych fanúšikov. „Prišli za mnou nejakí malí chlapci so žiadosťou o môj dres. Bez problémov som im ho podaroval. Bolo nám tu dobre, diváci boli vynikajúci. Máme po zápase sľúbený aj spoločný obed s domácimi, tak verím, že sa o nás dobre postarajú a užijeme si to spolu,“ tešil sa kapitán „belasých“ v pohárovom zápase.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia