spravy.sk spravy.sk

TOP 7 negatív po polovici základnej časti Fortuna ligy
zdroj: Róbert Fritz; TASR

TOP 7 negatív po polovici základnej časti Fortuna ligy

Po reprezentačnej prestávke sa základná časť Fortuna ligy prehupne už do svojej druhej polovice. Po jedenástich kolách máme priestor na krátke zhodnotenie. Ktoré tímy a momenty potešili, čo na druhej strane sklamalo? V redakcii ProFutbal.sk sme vybrali sedem pozitív a sedem negatív doterajšieho priebehu našej najvyššej súťaže. Včera sme vám priniesli plusy, dnes sa bližšie pozrieme na mínusy.

Nepomer divákov

Medzi pozitíva rozhodne patria divácke návštevy na novom Tehelnom poli, v Dunajskej Strede či tradične aj v Trnave. Je úplne normálne, že najväčšie kluby zvyšujú návštevnosť a lákajú divákov na tribúny. No je na zamyslenie, či je v poriadku, ak je na jednom štadióne niekoľko tisíc divákov a na druhom len pár stoviek. Nemôžeme sa donekonečna vyhovárať, že Sereď či Trenčín hrajú mimo svojho mesta. Fakt je, že na ich zápasy nie je momentálne takmer nikto zvedavý, a to je veľké mínus. Ešte horšie je, že v lige sú i ďalšie kluby, ktoré na tom nie sú oveľa lepšie. Návštevy výrazne poklesli v Senici či Nitre. Vedenie týchto klubov, ale i vedenie súťaže sa musí snažiť vymyslieť niečo, ako prilákať divákov na štadióny. Utešovať sa číslami z troch štadiónov by nebolo správne. Tešiť nás môže skutočnosť, že Trenčín sa v dohľadnej dobe vráti na nový štadión, a že vedenie ligy už robí patričné kroky pre to, aby sa prípad Sereď v budúcnosti neopakoval.

Sereď tím
Najmenej divákov v lige aktuálne chodí na zápasy Serede, ktorá hráva v Myjave (foto: Róbert Fritz)

Rozhodcovské kontroverzie

Rozhodcom často niet čo závidieť, no ak sa dopustia chyby, musia za to niesť zodpovednosť. Už počas úvodnej polovice základnej časti sa objavilo viacero kritikov rozhodcovských výkonov. Po prehre v Dunajskej Strede mal na hlavného arbitra ťažké srdce tréner Slovana Ján Kozák ml., krivdu cítil kormidelník Nitry Marián Süttö po prehre s Michalovcami, ale i kouč Zemplínčanov Anton Šoltis po porážke v Trnave. Paradoxne, i trnavský kormidelník Ricardo Chèu poukázal na chyby rozhodcov. No a najväčšmi svoj názor vyjadril Michal Ščasný zo Senice, podľa ktorého sa nič nezmení, ak bude každý mlčať. Pomerne dosť veľa kritiky, vzhľadom na to, že máme za sebou ešte len jedenáste kolo. Pravdepodobne nie všetky reakcie boli na mieste, faktom ale je, že rozhodcovia sú omylní a nemožno to prehliadať. Riešením môže byť chystaný VAR vo Fortuna lige, alebo ešte dôkladnejšia práca s arbitrami. 

Rozhodca Michal Očenáš vylúčil Bogdana Mitreu
Tréneri sa čoraz častejšie nahlas sťažujú na výkony rozhodcov (foto: Jozef Bedej)

Skrat fanúšikov

Preskočenie na ihrisko a fyzický atak na hráča súpera, tento skrat fanúšikov Slovana bude čiernou škrvrnou aktuálnej sezóny. Môžeme diskutovať o pyrotechnike, nadávkach a urážkach, no aby priaznivci vyskakovali na ihrisko s úmyslom škodiť, to na štadióny rozhodne nepatrí. „Belasí“ kvôli skratu dvojice fanúšikov museli v zápase s Nitrou zavrieť brány svojho štadióna. Trest dostali aj v Európskej lige, čo svedčí o tom, že medzi ich priaznivcami nie je všetko s kostolným poriadkom. Ultras Slovan i klub cez týždeň vydali vyhlásenie a všetci veríme, že padne na úrodnú pôdu. Nielen priaznivci Slovana, ale i ďalších klubov musia poznať hranicu, ktorú v žiadnom prípade nemožno prekročiť. 

Slovan - Trnava bitka inzultácia
Vniknutie dvojice fanúšikov Slovana na trávnik v zápase proti Trnave bude čiernou škvrnou aktuálnej sezóny (foto: TASR)

Bojazlivý nováčik

Nie, nikto nečakal, že Pohronie bude po postupe medzi elitu valcovať jedného súpera za druhým. Skromný klub netají, že jeho cieľom je zachrániť sa a etablovať sa v najvyššej súťaži. V prvej polovici základnej časti však boli futbalisti zo Žiaru nad Hronom až príliš zakríknutí. Herne a výsledkovo sa Pohroniu nedarí, a čo je ešte horšie, zo štadióna sa postupne vytrácajú diváci. Fanúšikovia pritom len nedávno tvrdili, že si historický úspech klubu nesmierne vážia a hotovali sa zakaždým zaplniť štadión. V ostatnom stretnutí proti Michalovciam už na tribúnach nebolo ani tisíc ľudí. Nič však nie je stratené, nováčik je v tabuľke predposledný a manko na tímy pred ním ešte nie je veľké. Stredoslováci ale musia ukázať vyššiu kvalitu a viac chcenia, inak sa budú vo Fortuna lige iba trápiť.

Ján Rosinský a Rastislav Urgela
Ján Rosinský a Rastislav Urgela majú počas reprezentačnej prestávky nad čím rozmýšľať (foto: Facebook/Žiar nad Hronom vo fotografiách)

Veľa druhotriednych legionárov

Hoci sme medzi pozitíva zahrnuli vysoký počet mladých a talentovaných slovenských futbalistov, negatívum v podobe množstva druhotriednych legionárov v našej lige pretrváva. V súťaži niet tímu, ktorý by neangažoval cudzinca. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé, no už dlhodobo neplatí nepísané pravidlo, že legionár musí byť aspoň raz taký dobrý ako domáci futbalista. Tradične je zahraničnými hráčmi prešpikovaný káder Trenčína, veľa cudzinov má i Sereď a čoraz viac už i Michalovce. Do absolútnej krajnosti to však dohnali v Senici, kde Slováka v zostave nájdete len veľmi ťažko. Čoraz viac sa objavujú hlasy, že Senica nie je pre slovenský futbal žiadnym prínosom. Samozrejme, je otázne, či by Záhoráci bez vstupu zahraničného investora vôbec prežili, no vo vedení klubu by si mali položiť otázku, pre koho sa futbal robí. Tamojších fanúšikov to totiž evidentne nebaví. 

Senica tím
V kádri Senice len s ťažkosťami nájdete slovenských hráčov (foto: Róbert Fritz)

Rúškom tajomstva zahalená Nitra

O koncepčnej práci v Nitre nemôže byť reč. V lete káder opustili skúsení hráči, prišli síce zaujímavé posily, no zdá sa, že mužstvo si nesadlo. Potenciál tímu je omnoho vyšší, než ukazuje aktuálna tabuľka. „Corgoni“ sú so 7 bodmi na samom dne ligového pelotónu. Prakticky od začiatku roka sa nahlas šepká o finančných ťažkostiach pod Zoborom. Tie boli údajne zažehnané, no kde je potom problém? Na túto otázku musí v prvom rade odpovedať vedenie klubu. Najvyššia súťaž Nitru potrebuje, no len v dobrej kondícii. A v tej, zdá sa, nie je.

Nitra hráči (Michal Faško)
Potenciál Nitry je väčší než ukazuje aktuálny pohľad na tabuľku (foto: Lukáš Urbašík)

Skoré vypadnutie trojice tímov z pohárovej Európy

Je skvelé, že bratislavský Slovan to napriek nečakane skorému vypadnutiu z Ligy majstrov dotiahol až do skupinovej fázy Európskej ligy. Druhý rok po sebe sa slovenský zástupca dostal do hlavnej fázy, čo náramne zvyšuje renomé Fortuna ligy. Na druhej strane, je škoda, že ďalšia trojica klubov príliš veľkú dieru do sveta nespravila. Veľa sa čakalo od Dunajskej Stredy, ktorá dokázala vyradiť poľskú Cracoviu, no už v ďalšom predkole vypadla s Atromitosom. Trnava sa potrápila hneď v úvode, cez Radnik Bijeljina ale „andeli“ predsa len postúpili. Žiaľ, stopku im hneď v ďalšom predkole vystavil Lokomotiv Plovdiv. Najhoršie dopadol Ružomberok, ktorý proti Levski Sofia ani neskóroval a s pohárovou Európou sa rozlúčil najrýchlejšie. Nemáme ružové okuliare, postup do skupinovej fázy je pre slovenský klub obrovský úspech, na druhej strane sa domnievame, že naše celky by mali mať kvalitu prebojovať sa aspoň do tretieho predkola. V budúcnosti to budeme potrebovať, aby sme získali čo najviac bodov do koeficientu. Inak budeme v Európe stále štartovať už v prvej polovici júla.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia