spravy.sk spravy.sk

Hapal o výkone Gyömbéra i rozhodnutí ponechať Sekuliča s Bénesom na tribúne
zdroj: Jozef Bedej

Hapal o výkone Gyömbéra i rozhodnutí ponechať Sekuliča s Bénesom na tribúne

Chceli výhru, vybojovali remízu. Slovenskí futbalisti si do kvalifikačnej E-skupiny pripísali bod po remíze 1:1 s Walesom. V druhom polčase zariadil deľbu bodov Juraj Kucka, vďaka čomu si vydýchol aj samotný tréner Pavel Hapal. S rezultátom však napriek tomu úplne spokojný nebol a cítil, že jeho zverenci mali na viac.

Slováci prerušili negatívnu sériu troch prehier po sebe proti tomuto súperovi z Britských ostrovov. V skupine aj vďaka tomu ostávajú s desiatimi bodmi na druhom mieste. Vyrovnaná tabuľka stále môže priniesť poriadnu drámu v závere kvalifikácie o účasť na ME 2020. "Nik nemá v hlave, že by sme mohli byť úspešní v Rijeke. Po dvoch ostatných výkonoch proti Maďarsku i Walesu sa však pýtam: 'Prečo nemať trochu šťastia a vyhrať v Chorvátsku?' E-skupina je vyrovnaná a pokojne sa to môže stať," povedal na pozápasovej tlačovej konferencii tréner Pavel Hapal v rozhovore s prítomnými zástupcami médií, vrátane webu ProFutbal.sk.

Prevláda u vás po deľbe bodov spokojnosť alebo sklamanie?
Pavel Hapal: 
"Zápas sa mi hodnotí zložito a som sklamaný, lebo sme mali zvíťaziť. Myslím si, že sme bojovali naplno a zaslúžili sme si tri body za to, čo sme predviedli. Prevláda sklamanie, pretože po výhre by sme mali lepšiu východiskovú pozíciu. Tabuľka sa znovu vyrovnala a tri tímy, ktoré tam sú spolu s nami, majú rovnakú šancu na postup. Mali sme viac šancí, ale v závere sme o jedného menej mohli pokojne inkasovať. Mužstvo však má silu, preukázalo ju a fanúšikovia by určite neodprevádzali hráčov potleskom, keby sme nehrali dobre."

Čím to je, že napriek veľkému množstvu gólových príležitostí sme nedosiahli ten víťazný presný zásah?
"Bohužiaľ, zahadzovali sme šance a oni dali prvý gól. Tomu sa dalo zabrániť, keby sme v šestnástke hrali nátlakovejšie, s vypätím síl sme sa snažili zápas otočiť a od dvadsiatej minúty sme boli oveľa lepší, vytvárali si dobré situácie. Žiaľ, ako som spomenul, zahadzovali sme šance. Nik z nás nie je s remízou spokojný."

Hapal cítil, že jeho zverenci mali na viac ako na bod. (foto: tasr)
Hapal cítil, že jeho zverenci mali na viac ako na bod. (foto: tasr)

Išlo o zápas dvoch rozdielnych polčasov. Po prvom dejstve sme prehrávali 0:1. Čo ste povedali svojim zverencom v kabíne?
"Neboli to dva rozdielne polčasy. Na začiatku sme možno cítili nervozitu, hrali sme zdĺhavo. Potom sme začali hrať kolmo a vytvorili si nádejné gólové situácie. Ako hovorím, od približne dvadsiatej minúty sme dominovali a mali dve či tri stopercentné šance a súper z Walesu len dvakrát ohrozil bránku a dal jeden gól. Určite som hráčov nabádal k tomu, že sa zápas dá otočiť a nakoniec sa nám podarilo vyrovnať. Hoci sme chceli, nepodarilo sa nám streliť druhý gól."

Wales bol vždy pre našich hráčov ťažký súper, na ME 2016 sme mu podľahli 1:2. V čom boli tieto stretnutia rozdielne?
"Myslím si, že v tomto zápase bolo cítiť a vidieť, že obe mužstvá potrebujú dosiahnuť výhru. My sme hrali nátlakovo, kombinačne. Wales, naopak, ťažil z defenzívy a plánoval ísť do rýchlych protiútokov. Postavili preto dopredu vysokého útočníka a nechceli prechádzať krkolomnými kombináciami. Darilo sa nám tieto brejky eliminovať, z jedného sme však inkasovali. V porovnaní s ME to bolo vyrovnané z oboch strán a bolo cítiť, že obaja potrebujú do tabuľky trojbodový zápis."

Po góle na 1:1 sme aktivitou priam "dusili" Wales, prišlo zranenie Norberta Gyömbéra a dlhšie ošetrovanie. Zbrzdilo nás to herne?
"Trochu áno, lebo súper sa mohol skonsolidovať. Väčší problém však nastal po tom, čo Noro obdržal červenú kartu a bolo osem minút do konca stretnutia, čo bolo trochu smolné. Stále sme ale čakali na štandardku či väčšiu šancu v závere, čo sa ale nestalo."

Gyömbér dostal prednosť pred Valjentom a svoje úlohy podľa Hapala zvládol. (foto: tasr)
Gyömbér dostal prednosť pred Valjentom a svoje úlohy podľa Hapala zvládol. (foto: tasr)

Keď sa vrátime k Gyömbérovi, prečo ste mu na pozícii stopéra dali prednosť pred Martinom Valjentom, ktorý hráva najvyššiu španielsku súťaž a ako hodnotíte jeho výkon?
"Dôvod je jednoduchý. Rozhodli sme sa pre Nora pre to, lebo má viac skúseností s národným mužstvom z predošlých účinkovaní a hrá dobre v Serii B za Perugiu. Čakali sme, že keď jeho mužstvo vyhráva, príde v dobrom rozpoložení, a to sa aj splnilo. Odohral slušný duel, hoci bol vylúčený. Musím sa na to ešte bližšie pozrieť, lebo neviem, či žlté karty pre neho boli zaslúžené. Napriek tomu som presvedčený, že sme sa rozhodli správne."

Na slovenskej lavičke sa napokon neobjavili ani László Bénes, ani Boris Sekulič. Prečo?
"Borisa sme do kádra zobrali preto, že máme pred sebou ešte jedno prípravné stretnutie v nedeľu proti Paraguaju. Peter Pekarík mal dlhšiu dobu isté zdravotné problémy a nechceli sme riskovať, potrebovali sme ho proti Walesu. Preto sme Sekuliča donominovali na druhý zápas. Čo sa týka Bénesa, rozhodovali sme sa medzi stredovými hráčmi, koho necháme na tribúne a koho môžeme potrebovať v priebehu duelu. Na rovnakej pozícii hrávajú či už Matúš Bero alebo Ondrej Duda. Bénes hráva pravidelne bundesligu a svoj priestor určite dostane."

Krajní obrancovia Peter Pekarík a Dávid Hancko mali pred sebou ťažkú úlohu - ubrániť krídelníkov Garetha Balea či Daniela Jamesa. Čo hovoríte na ich výkon?
"Myslím si, že to bolo v poriadku z oboch strán. Cítil som, že Hancko mal príliš veľký rešpekt pred Baleom, inak to v defenzíve zvládol. Snažil sa podporiť ofenzívu, kde by som ale od neho očakával viac. To ale asi pramenilo zo spomenutého rešpektu. Čo sa týka obrannej činnosti, neurobil chybu. Bale sa totiž okrem hlavičky, ktorá skončila na brvne, nedostal do stopercentnej príležitosti. Obidve vystúpenia boli dobré."

Hancko mal v zápase náročnú úlohu - ubrániť Garetha Balea. (foto: tasr)
Hancko mal v zápase náročnú úlohu - ubrániť Garetha Balea. (foto: tasr)

Aké ste mali dojmy z gólu Juraja Kucku či výkonu zálohy?
"Hrali sme v prvom rade proti ťažkému súperovi, nepríjemnému na brejky. Nemôžeme nikomu vytknúť zlý výkon. Zo strany stredu poľa tam mohla byť presnejšia prihrávka i lepšie zakončenie, ale to už futbal so sebou prináša. Kucka mal istý výpadok z predošlých duelov. keďže zdravotné problémy mal už po stretnutí v Maďarsku (2:1), no podal výborný výkon ako všetci ostatní."

V závere ste striedali dvakrát, tretie striedanie ste si zrejme šetrili na posledné minúty, plány vám ale určite narušila červená karta...
"Chceli sme to zofenzívniť, Róbert Boženík už toho mal na hrote dosť a pri centre Kucku už nezatváral zadnú tyč, bolo tam cítiť únavu. Chceli sme vymeniť kraj obrany či dať dopredu ďalšieho útočníka. Prišli sme však o jedného hráča a bolo to zložité. V závere sme na to už nechceli siahať."

Čaká nás náročný záver kvalifikácie, tabuľka je stále dosť vyrovnaná. Ako vidíte postupové šance?
"Stále vidím šance otvorené. Samozrejme, verejnosť desí zápas s Chorvátskom (0:4). Nik nemá v hlave, že by sme mohli byť úspešní v Rijeke. Po dvoch ostatných výkonoch proti Maďarsku i Walesu sa však pýtam: 'Prečo nemať trochu šťastia a vyhrať v Chorvátsku?' E-skupina je vyrovnaná a pokojne sa to môže stať. Máme dva duely pred sebou a pokúsime sa dostať na ME 2020."

Hapal pochválil výkony záložníkov. Cíti, že Slovensko má na postup. (foto: tasr)
Hapal pochválil výkony záložníkov. Cíti, že Slovensko má na postup. (foto: tasr)

Ešte predtým nás ale čaká Paraguaj, kde sa budú s reprezentačnou kariérou lúčiť Martin Škrtel, Tomáš Hubočan či Adam Nemec. Nastanú v zostave viaceré zmeny?
"Keďže som videl pár exhibícií a lúčení sa hráčov, musím povedať, že nemám rád tieto zápasy. Niekedy sú naozaj príliš veľká exhibícia. Budú tam ale určite zmeny. Verím, že spomenuté trio príde zdravé, pripoja sa k nám dnes po zápase. Pôjdeme doňho s plnou vážnosťou. Výsledok ide do sveta a chceme byť úspešní."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia