spravy.sk spravy.sk

Postupové kalkulácie: Na ME nás dostane 15 bodov či prípadná pomoc Maďarov
zdroj: foto: TASR

Postupové kalkulácie: Na ME nás dostane 15 bodov či prípadná pomoc Maďarov

Posledné tri kvalifikačné zápasy v E-skupine znamenajú len jednu vec - je na čase kalkulovať a zamyslieť sa poriadne nad tým, za akých okolností môže Slovensko postúpiť na majstrovstvá Európy 2020. Pohľad na vyrovnanú tabuľku hovorí jasnou rečou. V hre o postup sú stále štyri tímy. A zverenci Pavla Hapala majú všetko vo vlastných rukách.

Druhé miesto a deväť bodov. Dobrá značka, ktorou sa Slováci môžu pochváliť po piatich odohraných dueloch. Pred sebou totiž majú iba superfavorita z Chorvátska, ktorý vedie skupinu s náskokom bodu. Treba rovnako poznamenať, že Wales odohral doposiaľ iba štyri zápasy a má šesť bodov. Aj z tohto pohľadu sa javí práve štvrtkový zápas proti "červeným drakom" pre našich hráčov ako kľúčový.

Čakajú nás ešte tri zápasy - proti Walesu, v novembri v Chorvátsku a na domácej pôde proti Azerbajdžanu, ktorý je už prakticky bez šance na postupové priečky. Viac než zrejmá je jedna vec - ak vyhráme všetky tri zápasy, postúpime na ME, a to dokonca z prvého miesta. Rátajme však s možným scenárom, podľa ktorého si z Chorvátska nezoberieme ani bod.

Dôležité práve preto budú domáce triumfy. Ak zdoláme Wales aj Azerbajdžan, budeme mať na konte 15 bodov. Káder Ryana Giggsa by túto bilanciu dosiahol iba v prípade výhier nad Chorvátmi, Maďarmi i v Azerbajdžane. V prípade rovnosti bodov taktiež rozhodnú lepšie vzájomné zápasy a skóre. Keďže "sokoli" v Cardiffe prehrali 0:1, na domácom stánku potrebujú výhru. Najlepšie o dva góly. Ak by Wales v Trnave zvíťazil alebo uhral aspoň cennú remízu, museli by sme sa spoliehať na jeho zaváhania v ďalších stretnutiach.

Isté je, že v prípade rovnosti bodov nás nepredbehnú Maďari, s ktorými máme na konte dve výhry (2:0 doma, 2:1 vonku). Je však nepravdepodobné, že Maďarsko nazbiera v tabuľke až 15 bodov, keďže ho čakajú náročné duely na pôde Chorvátov či Walesanov. Aj keby sa tak stalo, nepredbehnú nás. 

Najpesimistickejší scenár by bol ten, podľa ktorého by sme už nezískali do tabuľky ani bod. Zápas proti Azerbajdžanu by však mal byť povinnou jazdou po výhre 5:1 v Baku. Stačilo by na postup na futbalové ME 2020 aj 12 bodov? Pri takomto scenári by sme museli rátať s prehrou Walesu proti Maďarsku i Chorvátsku. Ak až tri tímy nazbierajú 12 bodov, bude o postupe rozhodovať minitabuľka troch tímov, ktorá určí dvoch postupujúcich. V tomto prípade by už akékoľvek kalkulácie boli príliš prekombinované.

Cesta na európsky šampionát tak vedie cez domáce výhry a práve štvrtkový zápas proti Walesu sa zdá v tomto prípade ako najkľúčovejší v rámci celého kvalifikačného procesu.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia