spravy.sk spravy.sk

Začínal ako lyžiar, jeho meno skomoľovali. Napokon si vyslúžil prezývku futbalový Boh
zdroj: TASR/AP

Začínal ako lyžiar, jeho meno skomoľovali. Napokon si vyslúžil prezývku futbalový Boh

"Basti Fantasti", "Schweini" či "futbalový Boh". Nemec Bastian Schweinsteiger si počas kariéry vyslúžil viacero veľkých prezývok. A bodaj by nie. Keď bol herne na vrchole, patril k najlepším záložníkom svetaa ikonickým bojovníkom slúžiacim ako príklad pre každého hráča Sympaťák a veľký bojovník, ktorý vydal zo seba všetko aj krvavý a doráňaný a patril k najväčším lídrom na ihrisku každého tímu, sa nedávno rozhodol definitívne "zavesiť kopačky na klinec".

Dnes už 35-ročný rodák z Kolbermooru si nemusí nič vyčítať a môže si povedať, že odchádza prakticky na vrchole. Veď v drese Bayernu Mníchov sa mu podarilo vyhrať osemkrát domácu bundesligu, sedem ráz domáci pohár DFB Pokal a k tomu pridal aj jednu trofej v Lige majstrov či víťazstvo na MS 2014 s rodným Nemeckom. Chýbalo pritom iba jedno rozhodnutie, aby sa všetko vyvinulo inak.

Nádejný lyžiar nemohol odmietnuť Bayern

Mal iba 14 rokov, keď Bavorsko zasiahla tuhá zima a návaly snehu. Mladý Schweinsteiger s tým však nikdy nemal problém. Práve naopak. Už ako malý sa venoval lyžovaniu a bol dobrý kamarát s neskorším profesionálnym lyžiarom - svojím rovesníkom Felixom Neureutherom, neskôr reprezentantom Nemecka na troch ZOH. Mal však aj inú záľubu. V tíme TSV 1860 Rosenheim, ktorý hral v Bavorsku najvyššiu amatérsku súťaž vo futbale, vynikal malý Basti skvelou technikou v súbojoch jedného proti jednému a aj strelou z diaľky. Vtedy hral na pozícii ľavého krídelníka a jedného dňa si ho všimol aj najväčší nemecký klub.

V tom čase urobil Nemec dôležité rozhodnutie - veľká lyžiarska nádej sa vzdala tohto zimného športu a naplno presedlala na najslávnejší letný tímový šport. "Bavilo ma lyžovanie a rovnako aj futbal. Potom ale prišla ponuka z Bayernu Mníchov a mal som skrátka silný 'tušák', že bola tou správnou. Futbal bol v našej krajine nesmierne populárny, zatiaľ čo lyžovaniu sa nikdy taká prestíž nedostala. Neustále so sebou nosiť lyže bolo taktiež otravné," zaspomínal si s úsmevom Schweini na svoje profesionálne začiatky podľa webu offtheball.com.

Napriek dobrým výkonom zle napísané meno

Jeho otec vlastnil obchod so športovými potrebami a zo syna, ktorého bavilo tráviť celé dni na horách, chcel mať lyžiara. Nemohol byť však sklamaný, keď Schweinsteiger presedlal na futbal. Tomu sa totiž venoval aj starší brat Tobias. Práve Bastian však urobil lepší dojem. Na svoj prvý súťažný zápas za "áčko" nastúpil ako víťaz mládežníckych súťaží už v roku 2002. V Lige majstrov si odbil debut za Bavorov proti tímu RC Lens. V rovnakom stretnutí premiérovo za Mníchovčanov nastúpila aj ďalšia legenda Philipp Lahm. A hoci Schweini na ľavom krídle zaujal, do povedomia sa dostal pre iný faktor.

Prestížny nemecký magazín Kicker totiž pri hodnotení výkonu napísal jeho meno nesprávne, a teda Sebastian. "Išlo o chybu, ktorá preňho znamenala, že počas ďalších týždňov musel opravovať viacerých novinárov, ktorí s ním robili rozhovory," uvádza portál bundesliga.com. Nesprávne meno sa aj napriek tomu začalo šíriť viacerými kanálmi a bolo súčasťou prakticky celej Schweinsteigerovej kariéry. Dôkazom toho je preklep americkej televízie TSN z augusta tohto roka. Na webe si tento nepodarok dodnes neopravili.

Zmena pozície neuškodila, práve naopak

Bastian či Sebastian, hráč s ikonickým číslom 31 zaujal svojimi výkonmi na ihrisku tak, že ho "Die Mannschaft" povolal do svojho kádra na majstrovstvá Európy 2004 už ako 19-ročného. Mladé krídlo trhalo obrany súperov a rovnako tomu bolo aj na nasledujúcich svetových či kontinentálnych šampionátoch. Pre zadákov v bundeslige sa stával nočnou morou. Následne prišiel riskantný ťah, ktorý mohol jeho kariéru pochovať. Písal sa rok 2009, kedy master taktiky a vtedajší tréner Bayernu Louis Van Gaal nahradil Schweiniho na krídle Arjenom Robbenom a posunul ho na pozíciu defenzívneho záložníka. "Bláznovstvo," písali o tomto ťahu nemecké médiá. Holanďan však v Bastianovi videl niečo, čo iní nie.

Vďaka skvelej vízii a prehľade v hre sa Schweinsteigerovi na novom poste darilo a zlepšoval sa aj herný prejav Mníchovčanov. "Bol jeden z najlepších hráčov, s ktorými som prišiel do kontaktu ako kouč. Dokázal zo seba dostať všetko. Bol otvorený každej zmene," spomínal Van Gaal na dôležitý krok svojho bývalého zverenca. Citoval ho web welt.de.

Pády a vzostupy

Bastian na inej pozícii odvtedy ani nenastupoval. Z postrachu na krídle sa stala nočná mora pre súperov v strede poľa vďaka kreativite, ktorou oplýval. Najväčšie úspechy ho však míňali. Prehral dva finálové zápasy v Lige majstrov s Bayernom, na ME 2008 siahol "iba" na striebro a na MS 2006 a 2010 "len" na bronz. Sužovali ho zranenia, pre ktoré vynechal aj ME 2012. Pred víťazným svetovým šampionátom postúpil dve operácie kolena a samotný štart bol dlho ohrozený. "Jeho časy končia," napísal v tom čase denník Bild. Schweinsteiger však medzitým stihol doviesť Bayern k triumfu v Lige majstrov a následne sa zaskvel aj vo finále svetového šampionátu.

V súboji proti Argentíne (1:0pp) bol jedným z najlepších hráčov na ihrisku. Ani krv stekajúca po tvári ho neodradila od toho, aby išiel naplno do osobných súbojov. Bojoval o každú loptu, vytváral gólové šance a na ihrisku bol pravý líder. Nabehal 15 kilometrov a bol strojcom historickej výhry. "Najlepším z celého zápasu bol Bastian Schweinsteiger, ktorý za 120 minút neurobil chybu, pomáhal odstavovať útočníkov Argentíny a sám podporil svoju ofenzívu. Po celkovom víťazstve sa zapísal do análov futbalu ako jeden z najlepších stredopoliarov všetkých čias," napísal k jeho výkonu Bleacher Report.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Liebe Fans, nun ist die Zeit gekommen: ich werde meine aktive Karriere zum Ende dieser Saison beenden. Ich danke Euch und meinen Mannschaften @fcbayern, @manchesterunited, @chicagofire und @dfb_team - Ihr habt mir diese für mich so unglaubliche Zeit ermöglicht! Und natürlich danke ich meiner Frau @anaivanovic und meiner Familie für ihre Unterstützung. Mein Abschied als aktiver Spieler stimmt mich ein bisschen wehmütig, aber freue mich auch auf die spannenden Aufgaben, die mich bald erwarten. Dem Fußball werde ich treu bleiben. 1000 Dank für die gemeinsame Zeit, ich werde Euch immer im Herzen tragen! Euer Basti. Dear Fans, the time has now come, and I will be finishing my active career at the end of this season. I would like to thank both, you and my teams @fcbayern, @manchesterunited, @chicagofire and @dfb_team. You made this unbelievable time possible for me! And of course, I would also like to thank my wife @anaivanovic and my family for their support. Saying goodbye as an active player makes me feel a little nostalgic, but I am also looking forward to the exciting challenges that await me soon. I will remain faithful to football. Many, many thanks for the time we spent together, I will always have a place for you in my heart! Yours, Basti.

Príspevok, ktorý zdieľa Bastian Schweinsteiger (@bastianschweinsteiger),

Čas na odchod

Najúspešnejší rok svojej kariéry nasledovali ešte nejaké zranenia a herné výpadky, pre ktoré už tak často nefiguroval v kádri Bayernu. Schweinsteiger sa po 500 zápasoch v Mníchove rozhodol pre odchod do Manchestru United, kde mal znovu príležitosť pôsobiť pod Louisom Van Gaalom, ktorý mu zmenil kariéru od základov. Britské ostrovy ku koncu kariéry vymenil za americké dobrodružstvo a v drese tímu Chicago Fire strávil tri roky, po ktorých sa rozhodol pre koniec. "Cítim nostalgiu z toho povedať zbohom profesionálnej kariére. Zároveň sa ale teším na ďalšie výzvy, ktoré ležia predo mnou. Ostanem verný futbalu a ďakujem všetkým, ktorí ma počas kariéry podporovali," napísal na svojom Instagrame lúčiaci sa velikán a večný bojovník Bastian Schweinsteiger, ktorý si vyslúžil prezývku "Fußballgott" (futbalový Boh).

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia