spravy.sk spravy.sk

Nezadržateľný rýchlik či pán smrti. Päť najväčších hviezd Walesu
zdroj: TASR/AP, Koláž: ProFutbal.sk

Nezadržateľný rýchlik či pán smrti. Päť najväčších hviezd Walesu

Hviezdny súper na trnavskej pôde. Jednou z kľúčových prekážok Slovenska v ceste na budúcoročný európsky šampionát budú "červení draci, ktorí po nedávnom historickom úspechu nechcú chýbať na ME. Veď ešte tri roky dozadu sa waleskí futbalisti dostali do semifinále kontinentálneho turnaja, od podobného úspechu ich teraz budú chcieť oddialiť práve slovenskí reprezentanti. Nebudú však mať ani zďaleka jednoduchú úlohu. Káder trénera Ryana Giggsa je totiž prešpikovaný hviezdnymi menami a my predstavujeme päť najväčších.

5. Ashley Williams

Skúsený harcovník a líder obrany, ktorý sa vo Walese ani nenarodil, napriek tomu ho reprezentuje. Ashley Williams je rodák z anglického Wolverhamptonu, avšak pre svoje korene sa rozhodol reprezentovať práve hraničného suseda Albionu. Tridsaťpäťročný robustný stopér hrá tvrdo do tela a je aj dobrým hlavičkárom. Počas kariéry nazbieral bohaté skúsenosti v Premier League, kde si obliekal dresy tímov Swansea City či Evertonu. Aktuálne je oporou zadných radov druholigového Bristolu City.

Ashley Williams
Ashley Williams (foto: tasr/ap)

4. Ben Davies

Ďalší neodmysliteľný pilier obrany. Ľavý bek Ben Davies je už päť rokov súčasťou Tottenhamu Hotspur a pravidelne nastupuje v základe kouča Mauricia Pochettina. Inak to nie je ani v rámci reprezentácie. Rodák z Neathu si obliekol dres svojej vlasti už 48-krát vrátane účasti na ME 2016. Pozične dobre hrajúci zadák, ktorý dokáže po krídle zakladať aj útočné akcie, môže narobiť problémy pravej strane slovenskej zálohy či defenzívy.

Ben Davies
Ben Davies (foto: tasr)

3. Daniel James

Meno, na ktoré Slováci nemajú dobré spomienky. Práve tento 21-ročný mladík rozhodol o výhre Walesu 1:0 nad našimi reprezentantmi v prvom meraní síl v Cardiffe. Od tohto momentu išla kariéra šikovného krídelníka hore raketovým tempom. Daniel James prestúpil zo Swansea do Manchestru United, kde dal v desiatich zápasoch doposiaľ tri góly a ukazuje veľké odhodlanie, ambície a mladícku drzosť v šestnástke. Obranám súpera dokáže anglický rodák reprezentujúci Wales narobiť veľké problémy. Už teraz ho viacerí označujú za nástupcu Garetha Balea. Musíme dúfať, že v Trnave sa tentoraz gólovo nepresadí.

Daniel James v osobnom súboji s Jurajom Kuckom
Daniel James (foto: tasr)

2. Aaron Ramsey

Odchovanec Cardiffu, ktorý si jedenásť rokov obliekal dres Arsenalu Londýn predtým, než počas tohto leta prestúpil do Juventusu Turín. Dobrý bežec so skvelou technikou dokáže využiť moment prekvapenia k nenápadnému nábehu do pokutového územia a streleniu gólu. Energický záložník s dobrou víziou neodohral prvý zápas proti Slovákom, avšak teraz by už v Giggsovej zostave nemal chýbať. Počas svojej kariéry už stihol vytvoriť aj vtipný paradox. Ľudia odsledovali, že akonáhle sa strelecky presadil, nejaká slávna svetová celebrita vzápätí zomrela. Kliatba Aarona Ramseyho vyslúžila Walesanovi prezývky ako "kat" či "pán smrti". Preto musíme dvojnásobne dúfať, že sa nepresadí.

Aaron Ramsey
Aaron Ramsey (foto: tasr/ap)

1. Gareth Bale

Hráč, ktorého špeciálne netreba predstavovať. Kontroverzná postava svetového futbalu, ktorá patrí dlhodobo k najlepším na svete. Gareth Bale sa vyznamenal už v Tottenhame, kde začínal na pozícii ľavého obrancu a vďaka svojej rýchlosti či presnému zakončeniu sa postupne presunul na útočné krídlo. Tam je postrachom každého obrancu na svete, keďže ho zaraďujú medzi najrýchlejších hráčov na svete. Je priam nezadržateľný ako rozbehnutý vlak a svojou ľavačkou vie vystreliť z akejkoľvek pozície, má skvelú techniku a vychádzajú mu dobre aj štandardné situácie. Štvornásobný držiteľ Ligy majstrov s Realom Madrid sa už dvakrát proti Slovensku presadil, keď dokázal prekonať Kamila Čontofalského i Matúša Kozáčika. Treba dúfať, že Martin Dúbravka si s ním poradí.

Gareth Bale
Gareth Bale (foto: tasr)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia