spravy.sk spravy.sk

Slovan oceňuje iniciatívu fanúšikov, Ultras: Nikomu nedovolíme zničiť kotol
zdroj: ŠK Slovan/Miro Gasidlo

Slovan oceňuje iniciatívu fanúšikov, Ultras: Nikomu nedovolíme zničiť kotol

Bratislavský Slovan si aktuálne užíva skvelé a úspešné obdobie, keď po zisku majstrovského titulu dokráčal až do skupinovej fázy Európskej ligy. „Belasí“ majú po úvodných dvoch zápasoch s Besiktasom a Bragou na konte štyri body a najbližšie privítajú na Tehelnom poli anglický Wolverhampton. Stále však hrozí, že duel sa bude hrať pred prázdnymi tribúnami, resp. na štadióne budú len detskí fanúšikovia, podobne ako v stretnutí s Besiktasom.

Zápas proti Besiktasu sa hral bez divákov kvôli rasistickým pokrikom a podobný scenár hrozí i v prípade duelu s Wolverhamptonom. Aby toho nebolo málo, „belasí“ dostali trest i na domácej scéne, po tom, ako v stretnutí s Trnavou vtrhli na trávnik dvaja priaznivci a jeden z nich fyzicky atakoval hosťujúceho kapitána Mitreu. Aj kvôli tomu musel Slovan odohrať ligový súboj proti Nitre za zatvorenými dverami. V súvislosti s udalosťami z ostatných týždňov vydali oficiálne vyhlásenie fanúšikovské zoskupenie Ultras Slovan official a za klub ŠK Slovan Bratislava generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. Prinášame vám obe vyhlásenia v plnom znení a bez redakčných úprav.

Vyhlásenie Ultras Slovan

V nadväznosti na posledné udalosti v našom SEKTORE C a rozpútaní rôznych neželaných vášní sme nútení, či už chceme alebo nie, podať relevantné vyhlásenie. S eufóriou z nového štadiónu, výsledkov Slovana atď. bola v poslednej dobe spojená i mierne zvýšená miera prehreškov v našich radoch, ktoré ako čerešničku na torte „vyzdobil“ konflikt so samotnými hráčmi súpera v derby zápase so Spartakom Trnava. Samozrejme si túto vec plne uvedomujeme a mrzí nás rovnako ako hráčov a širokú verejnosť čo sa udialo. Preto sme sa rozhodli stretnúť medzi sebou a nájsť riešenie ako podobným situáciám predísť.

Taktiež sme ľudia. Sme ľudia pracujúci, študujúci, zastávajúci rôzne vysoké posty v rôznych spoločnostiach. Nie sme neandrtálci, ako nás médiá mnohokrát veľmi radi označujú. Na chode samotného kotla, ktorý obsahuje niekedy až 2000 – 4000 ľudí sa podieľa nie veľká skupina z nás, ktorí robíme vo svojom voľnom čase všetko preto, aby kotol fungoval, aby sme futbalu priniesli to čo k futbalu patrí – fanúšikov, choreografie a kvalitný support. Stojí nás to veľa času a nemalé naše vlastné financie. Je to ako keď budujete firmu a dávate jej všetok svoj voľný čas. Žiaľ, pre mediálny tlak prišlo do módy uplatňovanie kolektívnej viny až do takej miery, že ho začali využívať okrem médií i samotná verejnosť a dokonca niektorí fanúšikovia z našich radov, ktorí na nás ukážu prstom, akoby sme boli my tí, ktorí si niečo takéto prajú a schvaľujú. Nie, nie sme!!! 

Mrzí nás, že napriek našej nemalej snahe sa nájdu jednotlivci, ktorí žiaľ podľahnú emóciám a žiaľ i napriek ich doposiaľ bezproblémovému správaniu sa, konali skratovo a neprimerane.Takéto správanie odmietame, odmietame taktiež, ale aj uplatňovanie kolektívnej viny! V tak emóciami a eufóriou nabitom zápase sme to možno mohli predpokladať a posilniť tak naše rady, aby sme niečomu takému predišli. To sa nám možno vyčítať dá. Taktiež sa, ale dajú vyčítať i rôzne nešportové správania, napríklad Trnavského brankára smerom k nášmu kotlu, ale o tom možno neskôr... Na nikoho neukazujeme prstom, ale taktiež odmietame, aby bol celý kotol, nebodaj všetci fanúšikovia Slovana odsudzovaní za správanie jednotlivcov. Od nikoho sa, ale ani nedištancujeme! Boli to naši ľudia, sú to naši ľudia a veríme, že našimi ľuďmi i ostanú - My sme predsa Slovan a stojíme za sebou – len sa budú musieť vedieť správať ako je prístojné a ako budú musieť rešpektovať naše interné pravidlá v SEKTORE C.

Od otvorenia nového Tehelného poľa sme robili všetko, aby sa Tehelné pole a kotol naplnil ľuďmi a hlavne deťmi, ktoré sú naša budúcnosť. Fakt, že na naše zápasy chodí do kotla veľa detí s rodičmi, nám nikto neodoprie a je jasným dôkazom, že sa tam cítia bezpečne a naša práca sa začala vyplácať v podobe detskej radosti. Ak však chceme, aby to tak aj zostalo, musíme si do budúcna pripomenúť pravidlá. Všetky prvky choreografie ako skandovanie, support a rôzne iné ďalšie aktivity na štadión patria, ale musia byť organizované a mať určité pravidlá. Existuje tzv. kódex SEKTORA C, ktorý očividne ľudia prestali brať vážne a preto dávame vopred vedieť, že kto nebude rešpektovať naše pravidlá v SEKTORE C, tak bude si niesť za to sám následky a bude zo sektora rázne vylúčený aj keď to bude fanúšik s platnou permanentkou! Ak si dáš pár pív a vieš sa správať, tak to nie je predsa problém. Ale ak sa človek zrúbe, tak o takého nemáme v našom SEKTORE záujem. Ako sa nikdy netolerovali, tak sa ani tolerovať nikdy nebudú žiadne ľahké či tvrdé drogy!!! Osoby, ktoré budú videné ich užívať, budú tvrdo trestané a následne vykázané bez možnosti vrátiť sa späť!

Na štadióne sú úplne zakázané akékoľvek delobuchy! My sme tí ľudia a fanúšikovia, ktorí na Slovan chodia dlhé roky, tí, ktorí prejazdili so Slovanom celé Slovensko a Európu. Pre nás Slovan nie je póza, ale životný štýl a láska na celý život. Spoločne tvoríme kotol a nikomu nedovolíme ho zničiť!!! V budúcnosti samozrejme vyvinieme väčšiu snahu a budeme klásť väčší dôraz na „výchovu“ medzi nami samotnými, aby sme podobným prehreškom nie len zabránili, ale hlavne úplne predišli. Taktiež si uvedomujeme, že sme nášmu milovanému klubu spôsobili istú finančnú ujmu, na ktorej kompenzácii momentálne rokujeme s vedením klubu.Ukážme Slovensku a zavrime hubu médiám, ktoré len čakajú na takéto okamihy. Ukážme našu silu a správnym ULTRAS spôsobom podporme našich hráčov, ktorí si to za posledné výkony naozaj zaslúžia.

MY SME SLOVAN BRATISLAVA!

ČINY, NIE SLOVÁ!!!

Ultras Slovan zverejnili tzv. kódex fanúšika v sektore C (foto: Facebook/Ultras Slovan official)

Vyhlásenie generálneho riaditeľa ŠK Slovan Bratislava

Obdobie od marca tohto roka, keď sme prešli na Tehelné pole, je intenzívne pre celý klub vrátane fanúšikov. Zápasy začalo navštevovať veľa ľudí, ktorí na Pasienky vôbec nechodili, pričom aj oni si musia uvedomiť, že pravidlá sa za tie roky zmenili a sprísnili a sú povinní ich v plnej miere rešpektovať. V prvom rade sme nesmierne radi, že sa Tehelné pole opäť zaplnilo fanúšikmi, nespornú zásluhu na tom má aj kotol, ktorý zapojil do aktívneho povzbudzovania aj ďalšie tribúny. Zažili sme zápasy s krásnou atmosférou, na štadión sme prilákali veľa detí a rodín, čiže presne to, čo sme si pred prechodom na nový štadión priali. Dnes sme sa však ocitli v situácii, keď je vinou zbytočných incidentov ohrozené to, čo sme spoločne vybudovali. Preto je dôležité konať a som nesmierne rád, že popri klube prejavili záujem riešiť problémy aj samotní fanúšikovia.

Radosť z postupu do skupinovej fázy nám znegovali práve tieto tresty. Klub len na vstupnom prišiel v zápase s Besiktasom o približne 600-tisíc eur. Pokiaľ pripočítame ušlý zisk za bufety, tržbu za predaj suvenírov vo fanshope, zaplatenie pokuty a ďalšie finančné straty, tak klub prišiel viac než o milión eur. Strata nám samozrejme vznikla aj pri zápase s Nitrou. Teraz musíme tieto straty vykryť iným spôsobom. Za najväčšie negatívum však považujem, že veľká väčšina našich priaznivcov, ktorá doplatila na vyčíňanie jednotlivcov, nemohla na zápase s Besiktasom zažiť tie krásne radostné okamihy v podaní nášho mužstva. Hodnota takéhoto zážitku je pre fanúšikov, hráčov a klub nevyčísliteľná. Ako sme už viackrát povedali, dobrovoľne sme sa prihlásili do súťaže riadenej UEFA, čím sme automaticky prijali stanovené pravidlá a musíme sa ich držať. Pokiaľ nechceme znegovať všetko, čo sme vybudovali, musíme sa týmto veciam do budúcna vyhnúť. Iná cesta jednoducho nie je. Inak budeme mať každoročne na európske zápasy zatvorený štadión.

Klub sa k aktuálnym problémom stavia čelom a podnikneme všetky možné kroky, aby sme sa zlepšovali aj v tejto oblasti. Konkrétne kroky sú v štádiu prípravy. C-sektor však v najbližších týždňoch prejde určitými úpravami so zámerom eliminovať riziko udalostí, ktoré sa udiali na derby. Chcem však zdôrazniť, že hovoríme o jednotlivcoch a nesúhlasíme s tými, ktorí obviňujú automaticky celý C-sektor. Je potrebné si uvedomiť, že do sektoru chodia na väčšie zápasy tisícky ľudí vrátane detí a rodín, pričom práve kotol vytvára fantastickú kulisu, zapája do povzbudzovania aj ďalšie tribúny a prispel k veľmi pekným okamihom, ktoré sme na Tehelnom poli zažili. Určite aj v prípade kotla je priestor na elimináciu niektorých prejavov ako spomínané pokriky či pyrotechnika, na druhej strane ale odmietame zovšeobecňovanie a kritiku celého C-sektora. Našou úlohou je identifikovať a v zmysle legislatívneho rámca potrestať jednotlivcov, ktorí poškodzujú meno fanúšikov i celého klubu. Musíme pracovať so všetkými našimi priaznivcami, aby si uvedomili platné pravidlá UEFA i SFZ. Verím, že nielen klub, ale aj samotní fanúšikovia sa chcú do budúcna vyhnúť takýmto zbytočným chybám a už nechcú zažiť nepríjemný pocit, keď si nemôžu pozrieť zápas na Tehelnom poli.

Oceňujem iniciatívu zo strany fanúšikov. Klub je otvorený komunikácii s každým fanúšikovským zoskupením, ktorého cieľom je podporovať Slovan. Veríme, že posledné udalosti budú pre nás všetkých poučením, a že sa už v tejto sezóne budeme rozprávať len o pozitívnych veciach a fantastickej atmosfére, ktorú dokážu vytvoriť naši priaznivci. Touto cestou sa chceme poďakovať fanúšikom, ktorí nás podporujú a naposledy absolvovali dlhú cestu do Bragy či neustále fandili v chladnom počasí v Ružomberku. Taktiež ďakujeme fanklubu Slovanista, ktorý už viac než rok organizuje výjazdy na všetky naše vonkajšie zápasy, nechýbal ani v Brage, pričom viacerí fanúšikovia, ktorí sa z Portugalska vrátili v nedeľu, išli hneď podporiť náš tím do Ružomberka. Vážime si, že ste pri nás a som presvedčený, že spoločne prekonáme aj ťažšie chvíle a aj naďalej bude platiť, že SPOLU SME SLOVAN. Pretože aj vďaka tomu, že držíme spolu, sme dosiahli veľký úspech v podobe postupu do skupinovej fázy Európskej ligy a zažívame krásne futbalové chvíle. Spolu sme silnejší a stále som presvedčený, že naši fanúšikovia sú najlepší.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia