spravy.sk spravy.sk

Vystrieľa ‚ucho‘ európsky šampionát? Boženík sa teší na rady od Nemca
zdroj: facebook/Slovenský futbalový zväz

Vystrieľa ‚ucho‘ európsky šampionát? Boženík sa teší na rady od Nemca

Hoci sa pomaly kvalifikácia chýli k záveru, stať sa najlepším strelcom slovenskej reprezentácie v nej nie je veľmi náročná úloha. Našim najlepším strelcom je len dvojgólový Marek Hamšík. Po jednom zásahu majú na konte Ondrej Duda, Dávid Hancko, Juraj Kucka, Stanislav Lobotka, Róbert Mak, Albert Rusnák a ten posledný vsietil devätnásťročný Róbert Boženík.

Pohotovou strelou prekvapil všetkých divákov a zaskočil brankára Maďarska. Slovensko v Budapešti zvíťazilo 2:1 a žilinský mladík sa zaradil do skupiny slovenských kvalifikačných strelcov. Gól po zápase venoval otcovi v nemocnici. „Ocino je už na tom lepšie. Zápas bude pozerať doma v televízii,“ povedal s úsmevom na zraze pred zápasom s Walesom Róbert Boženík. Mladé ucho vo výbere Pavla Hapala môže nastúpiť na svoj tretí duel v rozbehnutej kvalifikácii a verejnosť od neho očakáva ďalší gól. Ten by ho katapultoval na čelo slovenskej tabuľky kvalifikačných strelcov. „Ja som prišiel na zraz bez veľkých očakávaní. Všetci vieme, aký dôležitý zápas nás čaká. Pre mňa nie je podstatné, kto nastúpi v základnej zostave a kto dá gól. Hlavne, aby sme si do tabuľky pripísali tri body,“ skromne poznamenal.

Róbert Boženík
Róbert Boženík spasil Slovensko v Budapešti šesť minút po vyrovnávajúcom góle Maďarov. (foto: TASR)

Slovenský tínedžer sa ocitne v mikrosúboji Gareth Bale vs. Róbert Boženík. Ide o dve mená, od ktorých sa budú vo štvrtok čakať góly. Nielen oni, ale aj my máme v tíme silné a zvučné mená, takže sa Walesu nemáme prečo báť. Duel rozhodnú detaily a ja verím, že na ne budeme lepšie pripravení ako oni a ten zápas zvládneme. Od nich môžeme čakať typický ostrovný futbal, budú chodiť do tvrdých súbojov a budú hroziť zo štandardiek. My sa im musíme vyrovnať v agresivite, v súbojovosti a tým im duel znepríjemníme,“ myslí si 188 centimetrov vysoký útočník. Za výhodu považuje aj domáce prostredie, najmä po tom, ako UEFA zrušila trest zápasu bez divákov. „Je to zážitok hrať na vypredanom štadióne. Verím, že diváci budú našim dvanástym hráčom, že to spolu zvládneme a na konci sa budeme všetci tešiť.“

Slovensko tréning (Martin Dúbravka, Róbert Boženík)
Boženík si váži všetky spoločné chvíle s hráčmi, ktorí to dotiahli do veľkých klubov a líg. Veľa z nich pochádza zo Žiliny, ako brankár Martin Dúbravka. (foto: TASR)

Už súboj proti Walesu by mal z tribúny sledovať dlhoročný hrotový útočník slovenskej reprezentácie Adam Nemec. Jeho koniec prišiel v nečakanej chvíli, aj preto sa s ním jeho nástupca Róbert Boženík dodnes osobne nestretol. Na nedeľňajší prípravný súboj proti Paraguaju v Bratislave by mali byť súčasťou jedného tímu. Či si zahrajú spolu, alebo ich tréner Hapal symbolicky zaradí do jedného striedania, zatiaľ nie je známe. „Bude to pre mňa veľká vec. Som veľmi rád, že sa mi naskytne možnosť stretnúť sa s ním, porozprávať sa a možno aj prijať rady od takého top hráča, akým je Adam Nemec,“ povedal na margo bývalého hráča Žiliny a ďalších klubov Adama Nemca, druhého najlepšieho strelca Slovenska v minulej európskej kvalifikácii s tromi gólmi.

Nitra - Žilina (Róbert Boženík gól radosť)
V minulej sezóne Fortuna ligy mal na konte v tomto čase štyri góly. Tento ročník zatiaľ zaznamenal tri ligové a jeden reprezentačný. (foto: Marián Bazala)

Boženík v uplynulom ročníku najvyššej sezóne – preňho v premiérovom – nastrieľal trinásť gólov a stal sa druhým najlepším strelcom Fortuna ligy. Aktuálne má po polovici základnej časti na konte tri góly a tri asistencie, jeho Žilina nazbierala rovnaký počet bodov ako líder súťaže Slovan. „Nedá sa povedať, že by sme takýto úvod sezóny očakávali. Sústredili sme sa iba na zápasy, ktoré nás vtedy aktuálne čakali, vôbec sme sa nebavili o cieľoch či tabuľke. Som rád, že sa nám darí a vyhrávame, zápasy si užívame a verím, že nám to bude takto vychádzať aj naďalej,“ zakončil Boženík.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia