spravy.sk spravy.sk

Mazáň vs Hancko a aktuálna forma. Kto nastúpi na ľavom kraji obrany?
zdroj: Jozef Bedej, TASR

Mazáň vs Hancko a aktuálna forma. Kto nastúpi na ľavom kraji obrany?

Zloženie zadných radov na zápas Slovenska proti Walesu je otázne vo viacerých aspektoch. Kým stále nie je isté, kto obsadí pravý kraj defenzívy či stopérsku pozíciu po chýbajúcom Denisovi Vavrovi, zrejmá istota na ľavom kraji tiež nemusí byť taká stopercentná, ako by sa sprvu mohlo zdať.

Hoci je favoritom na túto pozíciu Dávid Hancko, ktorý obsadil pozíciu ľavého beka ako proti Chorvátsku, tak aj proti Maďarsku, stúpajúca forma Róberta Mazáňa môže zamotať hlavu trénerovi Pavlovi Hapalovi. Pozrime sa na viaceré aspekty, ktoré by mohli do dôležitého kvalifikačného duelu skomplikovať jeho výber.

Prirodzená pozícia

Mazáň počas leta zamieril zo Celty Vigo na hosťovanie do Tenerife. Tam zatiaľ nastúpil v piatich zápasoch, pričom vo všetkých sa ukázal na rovnakej pozícii. Ľavý kraj obrany nevymenil a práve na tomto poste sa mu darí najviac. "Odchod z Viga neľutujem. Dôležité bolo, aby som hrával na svojej pozícii pravidelne, čo sa splnilo," hovoril Mazáň pred dôležitým kvalifikačným duelom.

Naopak, Hancko už stihol na hosťovaní v Sparte Praha nastúpiť nielen na ľavom kraji, ale ukazuje sa na pozícii stopéra, a to aj na ľavej, aj na pravej strane. "Rudí" hu využívajú viac ako stredového obrancu. "Naposledy som proti Karvinej (4:0) zaskakoval za jedného z našich stopérov, hral som trochu cez nohu a v šestnástke v strede sme boli dvaja ľaváci. To sa stáva málokedy, možno som to predtým v živote nikdy nevidel, bolo to niečo nové," hovorí defenzívny univerzál Hancko.

Dávid Hancko
Dávid Hancko hráva v Prahe častejšie stopéra ako ľavého beka. (foto: twitter.com/ACSparta_CZ)

Aktuálna forma

Čo sa týka formy nielen v defenzíve, ale i v rámci zbierania bodov do štatistík, ide o porovnateľný ukazovateľ. Kým Mazáň odohral 450 minút v La Lige 2, kde zaznamenal gól aj asistenciu, Hancko odohral v českej Fortuna lige 468 minút a na konte má jeden gól. Oboch však môže napriek lepšej forme a dostatočnej minutáži mrzieť, ako sa darí klubom vo všeobecnosti.

Sparta sa trápi a z 12 zápasov už stihla päť ráz prehrať. Hľadá svoj systém a momentálne je až na siedmom mieste. "Som rád, že sme to proti Karvinej zvládli vzadu na nulu a teší ma, že sme od zápasu s Maďarmi vyhrali v Sparte všetky tri zápasy, do ktorých som nastúpil. Teraz som prepol na tréningy a chcem sa sústrediť na štvrtkový zápas. Verím však, že v Prahe sa blýska na lepšie časy," myslí si Hancko.

Mazáňovo Tenerife taktiež nemá najlepšiu fazónu. Mužstvo z Kanárskych ostrovov prehralo tri z ostatných štyroch konfrontácií a s jedenástimi bodmi je až na 16. tabuľkovej priečke. "Prišiel som na zraz s tým, že hrávam, z toho hľadiska som spokojný. V klube ale nevládne spokojnosť. Ostatné tri domáce stretnutia sme totiž prehrali. Na druhej strane som rád, že dostávam príležitosť a minutáž sa konečne navyšuje," hovoril o svojom klubovom pôsobisku rodák z Trenčína.

Slovensko - Jordánsko (Róbert Mazáň)
Róbert Mazáň si trúfa nastúpiť aj proti Walesu. Verí vo výhru. (foto: tasr)

Skúsenosti a odhodlanie

Čo sa týka skúseností a vybojovaného pevného miesta v základe, má, samozrejme, väčšiu šancu Hancko. Hoci je o štyri roky mladší ako jeho konkurent Mazáň, za A-tím odohral už viac súťažných zápasov (pomer 9:7) a stihol sa aj strelecky presadiť. Kmeňový hráč Fiorentiny si verí na konfrontáciu s waleskými hviezdami, proti ktorým nastúpil už v Cardiffe. "Ide o futbalovú výzvu a vnímam ako privilégium, že sa môžem predstaviť v takomto zápase. Každý hráč súpera je svetový. Harry Wilson, ktorý je môj ročník a za Bournemouth má na konte vynikajúce stretnutia. Aaron Ramsey, ktorý tiež hrával Premier League. Keď sa nám agresivitou, kvalitou a aktivitou podarí zopakovať výkon proti Maďarsku, môžeme uspieť," hovorí ambiciózny 21-ročný Hancko.

Odhodlanie však neskrýva ani Mazáň, ktorý chce pridať svoj ôsmy štart v A-tíme a ukázať Pavlovi Hapalovi, že patrí do jedenástky. Nech už sa kouč rozhodne akokoľvek, odchovanec AS Trenčín je presvedčený, že máme na to ukoristiť si tri body do tabuľky E-skupiny. "Wales má výborných hráčov z top klubov. Ich sila vpredu je obrovská, ale myslím si, že v defenzíve sú zraniteľní a treba to využiť. Ide o dôležitý zápas, všetci to vnímame a nemusíme sa za nič skrývať. Verím, že uspejeme a dotiahneme kvalifikáciu do úspešného konca," hovorí Mazáň.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia