spravy.sk spravy.sk

O kole po kole: Prišli, videli. Odídu?
zdroj: ProFutbal.sk

O kole po kole: Prišli, videli. Odídu?

Slovenská Fortuna liga má za sebou kompletné jedenáste ligové kolo základnej časti. Pozrite sa na ostatný víkend očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Na Pohronie v prvej lige sa tešili všetci fanúšikovia slovenského futbalu. Sympatický klub vstupoval na prvoligovú scénu s pokorou, zdravý entuziazmus bolo cítiť od Bratislavy po Michalovce. V tíme sa skrývali silné individuality ako bývalý reprezentant Lukáš Tesák, technicky vynikajúci Lukáš Pellegrini, priaznivci si veľa sľubovali aj od známych ligových mien ako Martin Vantruba, Marek Kristián Bartoš, Patrik Jacko, Ján Nosko, Michal Klec, Peter Mazan, Jakub Sedláček či tiež od skúsenej posily Mateusza Zacharu z Poľska.

Hoci ide všetko o mená, pri ktorých by väčšina tímov, minimálne z dolnej polovice Fortuna ligy, obvykle neváhala a s radosťou ich získala do svojich radov, v Pohroní to zatiaľ nefunguje. Hráči ani nasadením a ani výsledkami zďaleka nepripomínajú úspešných nováčikov z minulých rokov, dokonca aj Skalica zo sezóny 2015/2016 mala do ročníka lepší vstup. Pohronské osy vyhrali v prvej polovici základnej časti len jediný zápas. Štyrikrát sa im podarilo remizovať, posledný bod v Michalovciach im doslova zapršal, keď sa pri vyrovnávajúcom góle pošmykol brankár i hráč súpera.

Ak má niekedy nováčik zabrať, tak práve v úvode sezóny, kedy ho súperi natoľko nepoznajú a hráči po istom čase v nižšej súťaži vydajú na elitnej scéne 120 percent zo svojich možností. Dnes však Pohronie odohralo zápasy proti všetkým tímom v prvej lige a krčí sa na poslednom mieste v spoločnosti Nitry. Už teraz získali Senica a Sereď štvorbodový náskok, zvyšné tímy ešte väčší. Skončí sa silná pohronská éra najskorším možným vypadnutím, alebo budeme na sympatickom a novom stánku v Žiari nad Hronom sledovať, ako sa rodí zázrak?

CITÁCIA KOLA: „Zo zábavy v druhej lige sa nám stala práca v prvej. V druhej lige nám šlo všetko hladko, vyhrávali sme, každý nám fandil. Zrazu nám futbal ukazuje inú tvár. Mladí chlapci na to nie sú zvyknutí. Dostávajú sa pod tlak. Je to len a len na nás, aby sme sa ukázali a futbal nás opäť začal baviť. Musíme to dokazovať hlavne ľuďom. Niektorí sa chodia na náš štadión tešiť z toho, že prehrávame. Niekedy mám pocit, akoby po historickom postupe stratili pokoru a prestali si nás vážiť,“ hovorí o neľahkom období líder Pohronia Lukáš Pellegrini.

MOMENT KOLA: Pošmyknutie za dva body. Zápas v Žiari nad Hronom sa nehral v úplne ideálnych podmienkach, lopta po pár kombináciách žblnkala a dala sa žmýkať, po dopade na niektoré miesta voda špliechala naokolo. V 85. minúte ale zapršalo práve bod pre domáceho nováčika, keď Župa nakopol vysokú loptu do šestnástky. Kira rieši ťažšie situácie aj na tréningu. V tom sa však pokĺzne on, následne aj Grék Popovits a domáci Michal Klec tiež s menšou stabilitou, ale s gólovým zakončením získal pre Pohronie siedmy bod do tabuľky.

POSTAVA KOLA: Tomáš Bobček. Možno jeho pohyb bol občas kostrbatý a nie každá lopta mu vyšla úplne podľa jeho predstáv, útočník Ružomberka však z ihriska schádzal za zaslúženého potlesku tribún. Osemnásťročný mladík nazbieral štyri krátke štarty už v minulej sezóne, v tejto si pripísal päť štartov s minutážou vždy len s jednou cifrou, až pred týždňom odohral polhodinu v Michalovciach. Na Slovan ho vytiahol tréner Haspra do základnej zostavy a práve Bobček založil a zakončil jedinú gólovú akciu Ružomberka, ktorou mladíci z Liptova ošklbali o dva body majstrovský Slovan.

SKLAMANIE KOLA: Návrat Nitry na dno. Po smolnom úvode sezóny všetko nasvedčovalo tomu tak, že sa mladíci spod Zobora nakopli a budú znepríjemňovať život ostatným klubom. Na mále mala Dunajská Streda, o dva body obrali Trenčín, v Pohroní vyhrali zaslúžene rozdielom triedy. Reprezentačná pauza však pre Nitranov prišla vhod ako keď boxerovi odzvonia koniec kola krátko pred knock outom. Prehra na Slovane ani o päť gólov ešte hanbou nebola, štyri kúsky od Seničanov, ktorí doteraz vonku už viac ako tristo minút neskórovali, si za klobúk nedajú.

PREKVAPENIE KOLA: Kvalita zápasu v Trnave. Zatiaľčo niekde riešia záchranu, v Trnave sme cez víkend videli reklamu na futbal. Hoci oba kluby mali ťažší štart do sezóny, jedenáste kolo ich zastihlo zrejme v najlepšej pripravenosti. Spartak najmä v druhom polčase predviedol výkon a nasadenie ako v úvode ročníka v európskych súťažiach, DAC zase skúsene potrestal každé zaváhanie domácich futbalistov. Výborná atmosféra oba celky vyhecovala k top výkonom. „Videl som všetky zápasy v tejto sezóne, preto si dovolím tvrdiť, že fanúšikovia dnes videli doteraz najlepší zápas v slovenskej lige. Musím pochváliť oba tímy. Takéto duely lákajú ľudí na štadión, keby všetky tímy hrali s takýmto prístupom a nasadením, tak by Fortuna liga značne vzrástla na kvalite,“ hovoril trnavský tréner Ricardo Chéu.

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepším individuálnym výkonom. Do zostavy sa nominovalo až osem tímov - dvoch zástupcov má Dunajská Streda, Senica a Ružomberok, po jednom hráčovi Pohronie, Sereď, Trnava, Zlaté Moravce a Žilina. Po dlhšom čase vytvorili v našej jedenástke prevahu slovenskí futbalisti. Hráčom kola sa stal Dominik Kružliak z Dunajskej Stredy.

V bránke figuruje Dejan Iliev zo Serede, kmeňový hráč londýnskeho Arsenalu nadviazal v Žiline na dobrý výkon spred týždňa a okrem gólu v prvej minúte kryl ďalších šesť pokusov šošonov, zatiaľčo jeho spoluhráči nevystrelili na bránu ani raz. V obrane zaujal na pravej strane Seničan Joss Didiba, na stopérskom poste robí Dominikovi Kružliakovi spoločnosť Filip Twardzik z Ružomberka, na ľavej strane nechýba Lucas Lovat z Trnavy. Na ofenzívnych postoch zaujal aktivitou Žilinčan Lukáš Jánošík, na druhom krídle Frank Castaňeda zo Senice. V strede poľa sme napokon po dlhšom zvažovaní vybrali Mateja Oravca z DAC, Lukáša Pellegriniho z Pohronia a Antona Slobodu, ktorý prispel aj gólom k cennej remíze ViOn-u s Trenčínom. V útoku nechýba strelec gólu Slovanu, osemnásťročný Tomáš Bobček z Ružomberka.

Ideálna jedenástka 11. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Iliev - Didiba, Kružliak, Twardzik, Lovat - Jánošík, Oravec, Pellegrini, Sloboda, Castaňeda - Bobček

Hráči kola Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

1. kolo: Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, redakčný výber)
2. kolo:
Lukáš Čmelík (Dunajská Streda, 40 % hlasov čitateľov)
3. kolo: Ivan Mesík (Spartak Trnava, redakčný výber)
4. kolo: Igor Šemrinec (Trenčín, redakčný výber)
5. kolo:
Ján Bernát (Žilina, 42 % hlasov čitateľov)
6. kolo:
Ante Roguljić (Trenčín, redakčný výber)
7. kolo: 
Miroslav Káčer (Žilina, 24 % hlasov čitateľov)
8. kolo: Branislav Pindroch (Zlaté Moravce, 40 % hlasov čitateľov)
9. kolo: Dávid Strelec (Slovan Bratislava, redakčný výber)
10. kolo: Eric Davis (Dunajská Streda, 34 % hlasov čitateľov)
11. kolo: Dominik Kružliak (Dunajská Streda, redakčný výber)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia