spravy.sk spravy.sk

Aj po otrase mozgu sa podieľa na prekvapení sezóny. Bero: Máme vyššiu kvalitu ako Wales
zdroj: TASR

Aj po otrase mozgu sa podieľa na prekvapení sezóny. Bero: Máme vyššiu kvalitu ako Wales

Forma mu neustále stúpa a aj vďaka jeho výkonom je mužstvo okolo neho prekvapením sezóny. Reč je o záložníkovi holandského Vitesse Arnhem Matúšovi Berovi, ktorý nechýba v nominácii trénera Pavla Hapala na blížiaci sa zápas proti Walesu či prípravné stretnutie s Paraguajom. Trojgólový strelec v rámci Eredivisie prišiel na reprezentačný zraz aj preto vysmiaty a v dobrej nálade.

Rodák z Ilavy a odchovanec trenčianskeho AS môže už vo štvrtok a nedeľu pridať svoj deviaty, resp. desiaty štart v reprezentačnom "áčku". Hoci je v strede poľa SR veľká konkurencia, rastúca forma 24-ročného futbalistu môže zamotať hlavu českému koučovi. "Osobne si myslím, že som sa opäť posunul o niečo vyššie. Cítim to sám na sebe a stále pracujem na tom, aby som stúpal hore a bol čoraz lepší," hovoril na pondelkovom reprezentačnom zraze Matúš Bero.

Ostatný sobotný zápas v holandskej lige proti Utrechtu ste vyhrali 2:1, na zraz ste prišli v dobrej nálade. Predpokladáme, že vládne spokojnosť...
Matúš Bero: 
"Samozrejme, v klube sa nám darí a okrem jednej prehry s PSV Eindhoven (0:5) máme výborné výsledky. Treba ale poznamenať, že tento klub je niekde inde. Okrem tohto stretnutia sme neprehrali, čiže nálada, ktorú som si na reprezentačný zraz doniesol z klubu je výborná. Veľmi som sa sem tešil a verím, že budeme pokračovať v podobných úspechoch aj na národnej úrovni."

Vitesse je momentálne na štvrtom mieste s trojbodovým odstupom na vedúce duo Ajax-PSV. Vládne v Arnheme eufória?
"Panuje tam veľmi dobrá nálada, keďže sme stále hore. Pred nami je síce ešte Alkmaar, ale s tým máme narovnako bodov. Zatiaľ sme príjemné prekvapenie súťaže, ale čaká nás ešte nesmierne množstvo súťažných duelov. V náš prospech momentálne hrá fakt, že okrem Feyenoordu Rotterdam sme hrali už proti všetkým silným súperom. Teraz je to len o nás a verím, že v úspešnej sérii budeme naďalej pokračovať."

Matúš Bero strieľa gól do siete Ajaxu Amsterdam
Matúš Bero strieľa gól do siete Ajaxu Amsterdam. (foto: twitter.com/MijnVitesse)

V klube hrávate pravidelne, dokonca ste už stihli streliť tri góly vrátane presného zásahu do siete Ajaxu (2:2). Ako vnímate svoju pozíciu?
"Vnímam ju pozitívne. Odohral som všetky konfrontácie okrem jednej, pretože som dostal kopačku do hlavy a mal menší otras mozgu. Dôsledkom toho som vynechal jeden zápas. Nastupujem však pravidelne, darí sa mi a už som si pripísal na svoje osobné konto aj asistenciu. Aj to ma teší. Viem, že to bude stále iba lepšie."

Čo sa týka hernej stránky, sadla vám svojím štýlom holandská Eredivisie?
"Družstvo aj štýl futbalu v Holandsku mi sedí. Neviem však úplne posúdiť, či je to dobrým tímom alebo ligou, to už musia zhodnotiť iní."

Cítite sa byť zdravotne fit pred dôležitým kvalifikačným zápasom?
"Cítim sa dobre aj po zdravotnej stránke a aj preto, že mužstvu sa darí a osobne si myslím, že som sa opäť posunul o niečo vyššie. Cítim to sám na sebe a stále pracujem na tom, aby som stúpal hore a bol čoraz lepší futbalista."

Je ďalší cieľ dostať sa do stabilnej zostavy reprezentačného A-tímu?
"Už len dostať sa do kádru národného tímu je veľmi ťažké. Preto je pre mňa veľmi veľká pocta, že tu môžem byť. Povahovo som trpezlivý a pokorný človek. Keď raz moja šanca príde, budem sa ju s nadšením snažiť využiť. Nikdy nie som sklamaný, že by som nehrával. Skôr sa snažím chalanov podporiť a myslím si, že úspech v reprezentácii nie je iba o jednom hráčovi, ale zásluha všetkých."

Bero prišiel na reprezentačný zraz vo výbornej nálade. (foto: tasr)
Bero prišiel na reprezentačný zraz vo výbornej nálade. (foto: tasr)

Čaká nás dôležitý kvalifikačný duel s Walesom. Čo od neho očakávate?
"Pamätám si zápas u nich vonku a myslím si, že môže byť nesmierne vyrovnaný. Ja verím, že sa nám podarí v stretnutí zvíťaziť a kvalifikáciu otočiť spôsobom, aby sme mali všetko vo vlastných rukách. Nebude to jednoduché, pretože kvalita Walesu a jeho hráčov je nesmierne vysoká. Taktiež ale verím kvalite nášho výberu, ktorá je rovnako vysoká. Dokonca si myslím, že vyššia ako tá u Walesanov."

Myslíte si, že pre mená ako Daniel James či Gareth Bale sú Walesania najsilnejší práve na krídle?
"Všetci vieme, že sú extrémne rýchli futbalisti. Samozrejme, je to ich zbraň. Tou našou je tímovosť a nesmierne silný stred poľa, ktorým disponujeme. Zápas sa môže lámať v tom, či budú svoje kraje využívať úspešne alebo nie. Dúfam, že sa budeme vedieť dokázať presadiť cez stred poľa."

Bude zápas proti "drakom" pre Slovensko duelom roka?
"Určite pôjde o obrovský zápas, keďže napovie, či máme šancu dostať sa na ME 2020 alebo si to ešte viac skomplikujeme."

Situácia v tabuľke je veľmi zamotaná, momentálne sme na druhom mieste s rovnakým počtom bodov (9) ako Maďarsko a o bod za prvým Chorvátskom. Wales je štvrtý so šiestimi bodmi, pričom odohral o jeden zápas menej. Prekvapilo vás niečo?
"Samozrejme, pre nás je E-skupina nesmierne vyrovnaná a predpokladám, že o postup sa bude hrať do posledných kôl. Určite sa čakalo, že sa budú tri tímy biť o dve postupové priečky. Nakoniec zistíme, že sú tam štyri a každé z nich má šancu kvalifikovať sa na európsky šampionát. Neviem, či čo nazvať prekvapením, ale určite sa nečakalo, že to bude také napäté."

Matúš Bero (vľavo) bude rád za každú hernú príležitosť, ktorú v zápase dostane. (foto: tasr)
Matúš Bero (vľavo) bude rád za každú hernú príležitosť, ktorú v zápase dostane. (foto: tasr)

Pôvodne sme mali tento zápas odohrať bez fanúšikov. UEFA zmenila svoje rozhodnutie. Vydýchli ste si?
"Určite áno. Keď prídete totiž hrať za reprezentáciu, nechcete vidieť prázdne tribúny ale silnú domácu podporu. Preto som sa, samozrejme, potešil a verím, že atmosféra bude rovnaká ako na väčšine zápasov. Čiže skvelá."

Po Walese si prvý raz zahrá Slovensko na novom Tehelnom poli v prípravnom stretnutí proti Paraguaju. Keďže by ste tam mali dostať herný priestor, tešíte sa na svoju príležitosť?
"Teším sa. Samozrejme, v tom stretnutí budú mať rozlúčku s reprezentačnou kariérou Martin Škrtel, Adam Nemec či Tomáš Hubočan. Preto sa teším aj na nich. Všetci traja odovzdali reprezentácii veľmi veľa, dosiahli obrovské úspechy a pre nich to bude taktiež skvelé zbohom. Som šťastný, že si budem môcť zahrať na novom stánku."

Aké máte spomienky práve na končiace trio?
"S 'Hubkom' som pôsobil istý čas v jednom tíme v Trabzonspore, čiže sa poznáme veľmi dobre. Môžem povedať len toľko, že je skvelý človek. Blízky mi je aj Škrtel, keďže je Trenčan, dokonca sme susedia. Poznám sa s ním výborne. Nemca poznám síce menej, ale je to vysoký útočník, ktorý dal za 'repre' veľa gólov a každý z nich si zaslúži poklonu od nás všetkých."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia