spravy.sk spravy.sk

FOTO: Banská Bystrica sa lúčila s legendárnym štadiónom na Štiavničkách
zdroj: Lukáš Urbašík

FOTO: Banská Bystrica sa lúčila s legendárnym štadiónom na Štiavničkách

MFK Dukla Banská Bystrica zažil v sobotu rozlúčku s legendárnym Štadiónom SNP na Štiavničkách. Šláger kola proti Dubnici bol posledným zápasom na starom stánku, ktorý čaká rekonštrukcia a premena na národný atletický štadión.

Športový štadión na Štiavničkách sa začal stavať ešte v roku 1957 a dokončený bol o dva roky neskôr ako atletický a futbalový štadión. Bystrická Dukla sa novom stánku usadila až v roku 1965, vtedy pod názvom VTJ Dukla Banská Bystrica, po presťahovaní klubu z Brezna. Štadión s kapacitou 10 000 divákov prešiel odvtedy viacerými menšími rekonštrukciami, tej väčšej sa však dočká až teraz - po šesťdesiatich rokoch. Koniec rekonštrukčných prác sa očakáva najneskôr na jar 2021.

Športový stánok na Štiavničkách zažil okrem významných atletických podujatí aj veľké a pamätné futbalové zápasy. Staršie ročníky určite spomínajú na rok 1984. Vtedy Dukla patrila medzi najlepšie mužstvá v Československu a na banskobystrický trávnik vtedy vybehla nemecká Borussia Mönchengladbach. Na Štiavničky si v tom čase našlo cestu takmer 14 000 divákov. Okrem toho privítal legendárny štadión aj futbalistov Ajaxu Amsterdam v roku 1999 a o päť rokov neskôr tu hrala aj slávna Benfica Lisabon. 

Staručký športový stánok sa premení po rekonštrukcii na národný atletický štadión (foto: Lukáš Urbašík)

Po vyše 50 rokoch strávených na Štiavničkách sa banskobystrická Dukla presúva do neďalekého Zvolena, kde bude na miestnom štadióne hrávať majstrovské zápasy. Tréningy by mali Bystričania absolvovať na štadióne v Kremničke, kde klub aj hrával po novovzniknutí v sezóne 2017/2018. „Meníme štadión, je tam iné ihrisko, ja však dúfam, že to nič neovplyvní a budeme predvádzať aj naďalej taký futbal, aký predvádzame teraz a budeme víťaziť aj vo Zvolene,“ povedal o zmene štadióna kouč Banskej Bystrice Stanislav Varga, ktorý potvrdil, že trénovať zostanú doma: „Vo Zvolene budeme hrávať len majstrovské zápasy, trénovať budeme v Banskej Bystrici, najskôr asi v Kremničke, ale máme tu plno pekných ihrísk, takže sa určite niečo nájde.“

Zmena tréningového a zápasového prostredia nebude podľa domáceho krídelníka Róberta Polievku žiadny problém pre bystrických futbalistov a na túto obmenu sú všetci hráči pripravení. „V utorok máme zraz na Štiavničkách, takže nejaký tréning absolvujeme možno ešte tu, ale myslím si, že pekné zázemie budeme mať aj v Kremničke, kde by sme mali trénovať, takže toto určite nebude problém," vyjadril sa Polievka.

Domáci fanklub pripravil krásnu rozlúčku s ikonickým štadiónom (foto: Lukáš Urbašík)

Útočisko nájdu Banskobystričania v neďalekom Zvolene, ktorý má od roku 2016 nový futbalový štadión s kapacitou 1780 divákov. „Zvolen je od nás kúsok, takže nemyslím si, že to nejak ovplyvní výkon mužstva. Tamojšie ihrisko poznáme, hrali sme tam nejaké priateľské zápasy, nebude to pre nás nič nové a určite si s tým poradíme. Ak budeme hrať takýto futbal, tak je jedno, kde ho budeme hrať, na každom ihrisku môžeme vyhrať,“ povedal na margo ihriska vo Zvolene Polievka.

So Štiavničkami sa domáci fanklub rozlúčil krásnou choreografiou a pyrotechnickou šou, čo ocenili nielen diváci na hlavnej tribúne, ale aj samotní hráči. „Fanúšikovia dnes opäť ukázali, že počas celej sezóny nás povzbudzujú a dnes to bola čerešnička na torte. Dúfam, že si nájdu cestu aj do Zvolena a budú nám pomáhať aj tam. Každý jeden zápas bude pre nás totiž veľmi dôležitý, chceme predvádzať čo najlepší futbal, a preto ich budeme potrebovať,“ dodal na záver bystrický krídelník.

Dukla Banská Bystrica - Rozlúčka so Štiavničkami (37 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia