spravy.sk spravy.sk

Šatne v podzemí, vstup cez strechu. Slovan čaká zápas v Brage
zdroj: TASR

Šatne v podzemí, vstup cez strechu. Slovan čaká zápas v Brage

Nie je nič nezvyčajné, ak sa ihrisko a prvé rady tribún nachádzajú pod úrovňou chodníka. Ak sa však na štadión dá vojsť iba cez jeho strechu a medzi sektormi sa pohybujete výhradne výťahom, už to má svoje špecifikum. Taký je Mestský štadión v Brage.

Braga je tretie najväčšie portugalské mesto po Lisabone a Porte. Rozlohu má vyššiu ako Ružomberok, no nižšiu ako Košice, počet obyvateľov zhruba 180-tisíc. Má krásnu architektúru, skvelú kuchyňu a skrýva niečo pre futbalových fajnšmekrov - krásny štadión. Každý fanúšik, ktorý na tribúnu príde, si na ňom spraví fotografiu a zavesí na sociálne siete. Od roku 2003, kedy štadión postavili pre potreby európskeho šampionátu, si na ňom túži zahrať nejeden futbalista a kvalitou miestneho tímu sa počet zvyšuje. SC totiž hráva pravidelne v pohárových súťažiach. Vo štvrtok 3. októbra sa v rámci K skupiny Európskej ligy na ňom predstavia aj futbalisti bratislavského Slovana.

Fotografií Mestského štadióna v Brage (Estádio Municipal de Braga) ste zaiste videli neúrekom. Pocit, keď mierite autom či nebodaj väčším dopravným prostriedkom po úzkej cestičke na parkovisko, aby ste sa dostali k vstupu do sektora na streche východnej tribúny, však musíte zažiť. Miesta pre médiá sú vyhradené na samom vrchu niekoľko desiatok metrov vysokej tribúny, ak sa však chcú novinári dostať do priestorov štadióna trebárs na tlačovú konferenciu, musia ísť výťahom šesť poschodí. Smerom dole. A to s prestupom, prvý výťah totiž smeruje len do polovice tribúny. Dvere sú priesvitné a cesta v ňom tak ponúka vizuálne čaro, pokiaľ nemáte strach z výšok. Cez sklenené dvere sa vám totiž núka pohľad na skaly, ktoré obopínajú celé prostredie. Pokiaľ ale vchádzate na západnú tribúnu, dovnútra sa paradoxne dostanete zospodu.

Štadión totiž vyrástol na mieste bývalého kameňolomu. Na jednej strane sa pokocháte výhľadom na tretie najväčšie mesto krajiny, na druhej strane vás ohúri skalný masív Monte Crasto, ktorý svojou silou drží tribúny a slúži ako výborný "držiak" na svetelnú tabuľu. Dve protiľahlé tribúny ponúkajú výhľad na kaňon rieky Cavado a špecifickosť prináša štadión aj po akustickej stránke. Aj na úplnom vrchu tribúny je počuť všetko dokonale a ozvučenie je podobné, ako v starovekých gréckych amfiteátroch.

Návrh štadióna pochádza z dielne architekta Eduarda Souta de Moury a tri roky po jeho kolaudácii získal niekoľko prestížnych ocenení. Najcennejšie je ocenenie Chicago Athenaeum International Architecture Award za dizajn. Má kapacitu 30.286 miest na sedenie. Tribúny sú iba po šírke štadióna, sú však majestátne a spájajú ich kovové laná, ktoré majú svoju symboliku. Pripomínajú mosty, ktoré stavali Inkovia v Peru. Celú plochu osvetľuje prirodzené svetlo, ktoré zachováva kvalitu trávnika.

Hoci ide o jeden z najoriginálnejších a najkrajších futbalových štadiónov na svete, na EURO 2004 v Portugalsku hostil len dva zápasy v základnej skupine. Hrali na ňom Bulhari s Dánmi a Holanďania s Lotyšmi. Reprezentácia Portugalska na ňom hrala štyrikrát - v marci 2004 prehrala v prípravnom zápase s Talianskom (1:2), v kvalifikácii o postup na MS 2010 remizovala s Albánskom (0:0), v kvalifikácii o postup na MS 2014 zdolala Azerbajdžan a v kvalifikácii o postup na EURO 2016 zdolala Dánsko (1:0). Vo všetkých dôležitých stretnutiach tu teda Portugalci udržali čisté konto.

Štadión neslúži len futbalistom Sportingu Braga. Každoročne sa na ňom organizuje univerzitný festival Enterro da Gata, ktorý oslavuje koniec školského roka viacerými koncertmi a slávnosťami. Celú udalosť má v réžii Univerzita Minho. Je verejne dostupný aj na prehliadky, návšteva v ňom vyjde záujemcu na 6 eur, deti do 18 rokov platia o dve eurá menej.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia