spravy.sk spravy.sk

Kozákov asistent sa teší na rodinu v Portugalsku, 101-ročný dedko na zápas nepríde
zdroj: Jozef Bedej

Kozákov asistent sa teší na rodinu v Portugalsku, 101-ročný dedko na zápas nepríde

Stretnutie Európskej ligy proti portugalskému SC Braga bude pre mnohých slovanistov výzvou, asistent trénera slovenského majstra Xavier de Sousa Simoes však má špeciálnu motiváciu. V Portugalsku mu žije veľká časť rodiny vrátane 101-ročného starého otca. Viacerí sa chystajú aj na zápas v Brage a budú fandiť slovenskému majstrovi.

Rodák z Angoly vyrastal určitý čas v Lisabone a vlastní portugalské občianstvo. Keď mal pätnásť rokov, začali jeho rodičia študovať na Slovensku, presťahoval sa teda s nimi pod Tatry. „Veľmi sa teším, že letíme do Portugalska. Bude to pre mňa špecifické, hlavou mi chodia všelijaké myšlienky. Budem v podstate doma, mám tu rodinu, aj keď na štadióne v Brage som ešte nikdy nebol. Nepochádzam totiž zhora, žil som v Lisabone. Som preto skôr priaznivec Sportingu, hoci by som o sebe netvrdil, že som fanúšik,“ porozprával na letisku Xavier de Sousa Simoes

Obľúbený tréner sa teší nielen na duel s Bragou, ale aj na stretnutie so svojou vlastnou rodinou. Jeho 101-ročný dedko si však zápas z pochopiteľných príčin pozrie iba v televízii. „Príde teta, aj niektorí bratranci či sesternice. Celá rodina ma podporuje a fandia Slovanu. Verím, že sa predvedieme, aby som mohol byť hrdý, že som Slovák,“ doplnil plynulou slovenčinou Portugalec, ktorý prvýkrát prišiel na Slovensko pred dvomi desaťročiami. Medzičasom žil na Ostrovoch, kde si vyskúšal angažmán v Boltone, neskôr pracoval aj pre španielsky Espanyol Barcelona.

Xavier de Sousa Simoes (Slovan Bratislava)
Belasým je verný od marca 2015. Predtým pracoval v Artmedii či slovenskej reprezentácii do 19 rokov. Pracoval aj s Guédém, v Anglicku s Weissom mladším či Ballotelim. (skslovan.com)

Tridsaťpäťročný sympaťák pôsobí v Slovane už štyri roky. Najskôr ako kondičný tréner, od prechodu trénera Jána Kozáka k A-tímu figuruje v realizačnom tíme ako prvý asistent. „Robili sme spolu už pri béčku, niečo sme si odžili. Poznám jeho myšlienky, aj jeho šiesty zmysel. Je pre mňa česť s ním spolupracovať v tomto klube. Chcem tu odovzdať sto percent a urobím pre Slovan maximum,“ dušuje sa Xavi, ako ho všetci volajú. „Braga patrí medzi najkvalitnejších súperov v súťaži. Hrajú výborný ofenzívny futbal, majú v tíme veľa Brazílčanov a Portugalčanov, ktorí sú silní na lopte. V defenzíve sú organizovaní, hrajú systém 4-4-2. Pripravovali sme sa na nich a verím, že môžeme uhrať dobrý výsledok,“ uzavrel.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia