spravy.sk spravy.sk

Herc, Pokorný, Mesík či Mojžiš. Guľa reaguje na otázniky v kádri "dvadsaťjednotky"
zdroj: Koláž: ProFutbal.sk

Herc, Pokorný, Mesík či Mojžiš. Guľa reaguje na otázniky v kádri "dvadsaťjednotky"

Nominácia trénera slovenskej reprezentácie do 21 rokov priniesla viacero zmien oproti predošlému kvalifikačnému zápasu s Azerbajdžanom (1:2). Pre zranenia sa k futbalovým mladíkom nepripoja Frederik Valach, Matúš Vojtko, Matej Trusa či Vladimír Majdan. Kvalifikačné duely proti rovesníkom z Lichtenštajnska a Francúzska tak priniesli viaceré zmeny.

Dvadsaťtri hráčov napriek tomu z veľkej časti tvoria zástupcovia Fortuna ligy či domácej II. ligy. Guľa sa môže oprieť o tradičné opory, s ktorými v pondelok začne dvojdňový tréningový proces v Rakúsku pred presunom do Lichtenštajnska - hrá sa totiž už v stredu. Podobne ako vo včerajšej nominácii kouča A-tímu SR Pavla Hapala, aj v tej Guľovej visí viacero otáznikov nad niektorými z hráčov. Ako by sa istí nominanti mohli zapracovať do zostavy SR "21"?

Ivan Mesík

Stále iba 18-ročný stopér Spartaka Trnava sa postupne zapracováva do "dvadsaťjednotky", za ktorú už odohral prípravný zápas proti Dunajskej Strede (3:3). Naďalej si pravidelne v ligových konfrontáciách oblieka červeno-čierny dres. Ako ďaleko je Ivan Mesík od toho, aby sa predstavil v základe mladíkov? "Tak ďaleko a tak blízko, ako je každý jeden hráč. Je skvelé, že stredný obranca v takom mladom veku dostáva šancu vo významnom klube. Preto sme na to zareagovali, hral celý zápas s Dunajskou Stredou a je v nominácii. Dobrými výkonmi potvrdzuje to v každom jednom kole. Vyskočil však iba v tejto sezóne a preto to nesmie byť emocionálne rozhodovanie. Má však veľmi blízko k základu," približuje Guľa.

Ivan Mesík (Spartak Trnava)
Ivan Mesík (foto: tasr)

Martin Gamboš

Pravidelnejšie začal dostávať priestor v trnavskom strede poľa Martin Gamboš, ktorý na Štadión Antona Malatinského prišiel zo Žiliny na hosťovanie. "Maťo pri úvodnom vstupe do tohto ročníka nebol veľmi herne vyťažený. My ho poznáme zo spoločného pôsobenia a vieme, aký je jeho potenciál. Má určite čo robiť v našom výbere, má svoju pozíciu a miesto. Na každom zraze bol zdravotne v poriadku a je fajn, že Trnava dáva možnosť mladým. Či už jemu, Kelemenovi alebo Mihálekovi, sme za to radi a môže byť pre nás prínos," reaguje Guľa.

Martin Gamboš
Martin Gamboš (foto: spartak.sk)

Alexander Mojžiš

V užšom portfóliu trénera SR "21" sa vyskytol aj krajný obranca Alexander Mojžiš, ktorý má netradične skvelú gólovú formu. Ako zadák Ružomberka dopomohol svojmu tímu gólom hlavičkou k tesným triumfom 1:0 v Dunajskej Strede a Michalovciach. "Jeho zaradenie do užšieho výberu mohlo byť už predtým s otáznikom, keďže Podbrezová spadla do druhej ligy. Už tam sme ho sledovali a vnímali jeho potenciál. Nie je to jeho rola dávať góly, ale dva razy si dobre nabehol na štandardky a pomohol nimi svojmu tímu. Alexandrova výkonnosť rastie, je to veľmi príjemné aj pre nás," definuje lodivod futbalových mladíkov.

Alexander Mojžiš
Alexander Mojžiš (foto: tasr)

Peter Pokorný

Dlhšiu dobu bojoval so zranením a v ostatnej nominácii chýbal. Defenzívny záložník druholigového rakúskeho mužstva FC Liefering však už odohral ostatné dva ligové zápasy a nechýbal ani v stretnutí mládežníckej Ligy majstrov u jeho kmeňového zamestnávateľa RB Salzburg. "Peťo pravidelne nastupuje, hráva, je pripravený na víkendový ligový zápas. Hráva 10 km odtiaľ, kde budeme ubytovaní, tam nás počká a pripojí sa v pondelok. Je zdravý, fit, namotivovaný a verím, že nám môže pomôcť. Určite prinesie profesionalitu na každom kroku a dobrý stimul, aby sme boli úspešní," hovorí Guľa k Pokornému.

Peter Pokorný
Peter Pokorný (foto: tasr)

Christián Herc

Tradičná opora slovenských mladíkov po prestupe do Viktorie Plzeň nehráva za "áčko", v Česku nastupuje za rezervu s výnimkou pohárového zápasu proti Hlučínu. "Potešilo ma, že v pohárovom zápase išiel do hry. Komunikujeme spolu neustále a je podstatné, že je ochotný pravidelne hrávať aj za 'béčko'. Pomáha mu to k výkonnosti na klubovej úrovni a prínos má aj pre 'repre'. V predošlých medzištátnych dueloch stále ukazoval zlepšenie a verím, že bude pripravený a namotivovaný," poznamenal na adresu Christiána Herca 44-ročný rodák z Novák.

Christián Herc
Christián Herc (foto: FCVP/Michal Belšán)

Duo Ján Bernát - Dávid Strelec

Fortunaligoví mladíci, ktorí mieria k výšinám. Ján Bernát v tejto sezóne nastrieľal za Žilinu päť ligových gólov, Dávid Strelec sa v ostatných dvoch stretnutiach presadil tri razy. Obaja majú iba 18 rokov. "Bernát a Strelec sú pre nás dôležití hráči. Treba poznamenať, že spolu s sú to stále iba ročníky 2001. Vekom patria prakticky len do "devätnástky", avšak je to odkomunikované s trénerom tímu do 19 rokov Albertom Rusnákom starším, počítame s nimi," vyjadril sa Guľa.

Ján Bernát a Dávid Strelec
Ján Bernát a Dávid Strelec (foto: mskzilina.sk, skslovan.com)

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia