spravy.sk spravy.sk

Vyrastal v utečeneckom tábore, bojoval o prežitie. Teraz mu predpovedajú hviezdnu budúcnosť
zdroj: twitter.com/Alphonso Davies

Vyrastal v utečeneckom tábore, bojoval o prežitie. Teraz mu predpovedajú hviezdnu budúcnosť

Stačilo málo a neprežil by. Alphonso Davies má za sebou rané detstvo, ktoré by mu nik nezávidel. Keď jeho rodičia utekali pred občianskou vojnou v Libérii, usídlili sa v utečeneckom tábore Buduburam v Ghane. Nik vtedy nemohol ani len tušiť, že práve tu sa začal príbeh budúcej hviezdy Bayernu Mníchov.

Strastiplná cesta sa začala každodenným pátraním po jedle či zásobách vody. Každý prežitý deň bol úspechom, každá hodina trvala večnosť. Prvé roky života bojoval spolu s rodičmi dennodenne o prežitie. "Išlo o nesmierne náročný spôsob života. Niekedy nebolo inej cesty na prežitie ako nosiť so sebou zbrane. O žiadne strelné zbrane sme však nemali záujem, preto sme sa rozhodli utiecť," spomína pre web bundesliga.com Alphonsov otec Debeah. Afričania zabojovali o lepší život, vyplnili potrebné formuláre a akonáhle mal malý Alphonso päť rokov, podarilo sa im zachrániť si život. Po úspešných pohovoroch sa presťahovali do Kanady, ktorá im poskytla nový domov.

Keď sa rodičia Debeah a Victoria Daviesovci a ich malý syn prvý raz dostali "za veľkú mláku", usídlili sa v meste Windsor v Ontáriu, odkiaľ sa neskôr pobrali do Edmontonu. Obaja pracovali dlhé hodiny, aby si dokázali na seba zarobiť a uživiť tri deti. O svojich mladších súrodencov sa staral práve Alphonso, ktorého prihlásili do katolíckej školy. Zo začiatku mal Davies problém prispôsobiť sa tamojším podmienkam. Hovoril iba veľmi lámavou angličtinou. Stále však nosil na tvári široký úsmev a bol známy aj ladnými tanečnými pohybmi, ktoré predvádzal na chodbe. Tu sa prvý raz začal ukazovať aj jeho talent na športy. Futbal či basketbal... Čohokoľvek sa dotkol, v tom vynikal.

"Videl som jeho prvý dotyk a okamžite som vedel, že má dar na športy. Kým ostatní boli atléti, on používal aj rozum. Bol viac než len hráč, ktorý dokáže dostať loptu do siete," spomína Tim Adams, vedúci futbalového krúžku, do ktorého sa Davies prihlásil. Netrvalo dlho a Adams prezentoval mladého utečenca vedúcemu akadémie St. Nicholas Soccer Academy Marcovi Bossiovi. "Bolo na ňom niečo špeciálne. Mal nesmierne rýchle nohy a vedel ohromné veci s loptou. V ďalšej sezóne už hrával za nás," spomína Bossio. Svoj talent si postupne uvedomil aj rodák z Afriky. Už ako osemročný prvý raz začal uvažovať, že by sa futbalom mohol živiť ako profesionál.

"Úprimne, chcel som si sprvu zahrať len pre zábavu, aby som sa nedostával do malérov a bol pohybovo aktívny. Nemyslel som si, že som taký dobrý, chcel som si iba zahrať s kamarátmi. Všetci ma ale presviedčali, že zo mňa niečo bude. Preto som sa postupne túžil stať profesionálom,"
spomína na svoje začiatky Alphonso Davies. Postupne sa prepracoval do tímu Edmonton Strikers a ako 14-ročného ho oslovil účastník MLS Vancouver Whitecaps, ktorý mu sprvu dal šancu v kategórii U15. Tam ale dlho nezotrval. "Vedeli sme, že bude prosperovať. Bol však anomáliou. Postupne sa prepracoval do kategórie U18, B-tímu a následne už hral za 'áčko'. Takáto rarita nás v budúcnosti asi dlho nečaká," rozhovoril sa prezident západokanadského tímu Bob Lenarduzzi. Keď Davies debutoval v MLS, mal iba 15 rokov, osem mesiacov a pätnásť dní.

Rýchlonohý a technicky zdatný mladý krídelník upútal pozornosť svojho okolia, keďže jeho talent sa za žiadnych okolností nedal prehliadnuť. V januári 2019 sa už sťahoval do Bayernu Mníchov za 13,5 milióna eur, čomu sprvu ani nemohol uveriť. "Keď som premiérovo vstúpil do kabíny, ako prvého som zbadal Arjena Robbena. Nemohol som uveriť, že ho naozaj vidím. Potriasol mi rukou a predstavil sa mi. Pomyslel som si, že seba predstavovať naozaj nemusí," smial sa pri spomienke na svoje začiatky v Allianz Arene Davies podľa webu BBC. Pri podpise zmluvy a premiérovej fotke s dresom Bayernu, ktorú Kanaďan dal na instagram, mu napísal správu aj Matts Hummels. "Vitaj v tíme, neviem sa dočkať, až sa stretneme," uvádzalo sa v správe. Davies najprv nemohol uveriť, že mu píše reálny Hummels, napokon však zbadal ikonku pri jeho mene, ktorá značila overený účet. "Ďakujem. Neviem sa dočkať, keď to vypukne," odvetil mu v správe Alphonso.

Netrvalo mu to dlho a už v marci zaznamenal svoj debutový gól do siete Mainzu pri výhre 6:0, a to vo veku 18 rokov, štyri mesiace a pätnásť dní ako najmladší hráč Bavorov a historicky jediný Kanaďan v drese "Die Roten". V aktuálnom ročníku sa čoraz častejšie dostáva do základu Mníchovčanov a za sebou má už aj zápas v Lige majstrov. Postupom času by v nemeckom veľkoklube mohol pre svoje skvelé technicko-zakončovateľské schopnosti nahradiť nenahraditeľné ikonické duo Robben - Ribéry, známe aj ako "Robbery". "Je rýchly, nemá strach, ide do osobných súbojov s protivníkmi, má veľa entuziazmu a guráž hrať na hocijakej pozícii. Má všetko, čím by mal oplývať top hráč," myslí si nemecký futbalový expert Raphael Honigstein podľa BBC. Dodáva však, že tréner Niko Kovač bude sprvu určite dôverovať skôr skúsenejším hráčom ako Ivan Perišič, Serge Gnabry či Kingsley Coman, preto by podľa neho mal Kanaďan zamieriť prv na nejaké hosťovanie. "Podobne ako v minulosti Philipp Lahm či David Alaba. Ak by išiel napríklad do Hoffenheimu či Stuttgartu, dokázal by zaznamenať ešte väčší progres."

Do budúcnosti by Davies nemusel byť iba klubovou, ale i národnou hviezdou. Už ako 17-ročný získal kanadské občianstvo a bol aj jednou z tvárí "javorových listov" pri spoločnej kandidatúre s USA a Mexikom na usporiadanie MS 2026. "Dostať občianstvo bol fantastický moment pre mňa i celú rodinu. Znamená pre mňa veľa reprezentovať krajinu, v ktorej žijem väčšinu svojho života," vyhlásil Davies, ktorý reprezentoval Kanadu už aj v mládežníckych kategóriách. "Alphonso je hráč, ktorý môže inšpirovať všetkých naokolo. Podčiarkuje to, čím je samotná Kanada - krajina, ktorá akceptuje a rešpektuje všetkých," dodal na jeho dresu podľa Edmonton Sun kouč Kanaďanov John Herdman.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Nemecko - Bundesliga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia