spravy.sk spravy.sk

O kole po kole: Neberme fanúšikom futbal
zdroj: ProFutbal.sk

O kole po kole: Neberme fanúšikom futbal

Slovenská Fortuna liga má za sebou jubilejné desiate ligové kolo. Pozrite sa na ostatný víkend očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Hlavnou témou posledného víkendu však nebolo to, čo sa udialo na ihriskách, ale to, čo sa neudialo na tribúnach. Rovnakým metrom ako UEFA sa totiž začala oháňať aj disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu a fanúšikom ukradla futbal. Po viac-menej bezproblémovom priebehu zápasu na Tehelnom poli s Trnavou, kde až na záver škandalózne vybehli dvaja fanúšikovia na ihrisko a jeden fyzicky napadol hráča hostí, sa zväzová inštitúcia rozhodla uzavrieť celý štadión na najbližší fortunaligový zápas. 

Koho tým vlastne komisia potrestala? Zaiste nie dvoch vinníkov, ktorých už rieši polícia a bratislavský klub im zakázal vstup na všetky zápasy Slovana. Ani iných vagabundov, ktorí do hľadiska prídu len na vypäté zápasy s Trnavou či Dunajskou Stredou. Potrestala tisícky ľudí, ktorí odsúdili konanie dvoch nespratníkov, ale aj fanúšikov Nitry, ktorí s tým nemajú vôbec nič spoločné. Okamžite po tradičnom derby ukázala človečinu Únia ligových klubov (ÚLK), ktorá ako riadiaca organizácia najvyššej súťaže okamžite reagovala a vopred odsúdila alternatívu kolektívneho trestu, no disciplinárka ho bez milosti udelila.

Kompetentní si musia uvedomiť, že nebojujú proti fanúšikom na tribúnach, ale spolu s nimi. Rovnako ako ľudia, ktorí pracujú v slovenskom futbale, tak aj každý priaznivec si praje vypredaný štadión a elektrizujúcu atmosféru, ktorá prirodzene zdvíha kvalitu nášho futbalu. Aj slovenský fanúšik chce vyčleniť z tribún grázlov, ktorí tento cieľ len kazia. Móres uplatňovania kolektívnej viny a uzavretia celého štadióna sa už v minulosti jasne ukázal ako neefektívny. Verme, že už sa futbal nikdy fanúšikom brať nebude. Inak slovenský futbal stratí aj tých posledných ľudí, ktorí naň ešte s radosťou chodia.

CITÁCIA KOLA: „Ja ani neviem, či sme vôbec mali hrať. Načo je dobrý futbal s prázdnymi tribúnami? Ako divadlo bez divákov. Za pár hlupákov trpia všetci. Ja naozaj neviem, či sa to nedá vyriešiť inak, je to veľký výkričník,“ odsúdil trest tréner Nitry Marián Süttö.

MOMENT KOLA: Zákrok roka. Zápas Serede s Trenčínom v prvom polčase priniesol možno podpriemernú kvalitu, v 75. minúta ale prišla situácia, po ktorej odchádzali zo štadióna s otvorenými ústami všetci fanúšikovia i trenčiansky útočník Roguljič. Ten sa po prihrávke od Čatakoviča ocitol v stopercentnej príležitosti, famóznym zákrokom sa ale blysol Dejan Iliev, kmeňový hráč londýnskeho Arsenalu. Koň trénera Vojneskiho zo Severného Macedónska zachránil minuloročnému nováčikovi bod. „Po zápase sa ma Roguljič spýtal, ako som to chytil. Odvetil som, že mu to nemôžem prezradiť, že to je tajné. Snažím sa tvrdo pracovať a pomôcť tímu v každom zápase,“ povedal po zápase Iliev s úsmevom.

SKLAMANIE KOLA: Výkon defenzívy Zlatých Moraviec. Aj keď sa ViOn dostal v tabuľke v úvode ročníka pomerne vysoko, stretnutia proti tímom rangu Spartaka Trnava musia byť pre hráčov výzvy. Najmä, pokiaľ v kabíne figuruje toľko bývalých hráčov súperovho tímu. Zlaté Moravce ale úvod hrubo nezvládli, Asanovič, Pintér či Brašeň spravili vzadu viacero chýb, prvý menovaný navyše spálil aj veľkú šancu po štandardnej situácii. Hostia si počas toho vytvorili pohodlný náskok rozdielu triedy. „Ešte sme sa s takýmto úvodom nestretli. Pri toľkých individuálnych chybách by sme nezdolali ani mužstvo z druhej ligy,“ povedal Karol Praženica.

POSTAVA KOLA: Matúš Macík. Zatiaľčo drvivá väčšina ružomberských opôr sa rozutekala do iných klubov, tá najväčšia pauzovala pre zranenie členka. „Matúš si prežil zložité obdobie, jeho zranenie bolo vážnejšie, ako sa na prvý pohľad zdalo. V dohľadnej dobe sa však ružomberský fanúšik dočká, že bude v bránke opäť stáť stálica a perfektný človek aj brankár,” avizoval cez týždeň v rozhovore pre portál ProFutbal.sk tréner Ján Haspra. Stalo sa tak už v sobotu v Michalovciach a Macík ukázal, aký dôležitý článok pre Liptákov je. Napriek štvormesačnej pauze si uchoval fantastickú formu, celozápasový tlak Zemplínčanov bravúrne ustál, niekoľkokrát svojimi zákrokmi podržal tím, aby v nadstavenom čase z jediného útoku zarezal východniarov Mojžiš.

PREKVAPENIE KOLA: Podpora kabíny pre Mateja Trusu. Osemnásťročný ofenzívny futbalista z Michaloviec mal našliapnuté, aby sa stal objavom sezóny. Solídne individuálne výkony spečatil dvomi gólmi. Rozlet mladého slovenského talentu ale zastavil tvrdým zákrokom Trenčan Kpekawa a minimálne jesenná časť sa pre Trusu predčasne skončila. Domáci zápas proti Ružomberku preto sledoval z tribúny a slzy v jeho očiach neboli od bolesti. Kamaráti z kabíny si totiž obliekli pred zápasom tričká s odkazom, ktorým podporili svojho mladého kolegu počas jeho zranenia.

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepším individuálnym výkonom. V zostave má svojho zástupcu až sedem mužstiev, pričom trojicu mužov v nej má bratislavský Slovan, dvojicu má v zostave Dunajská Streda a Trnava, po jednom hráčovi aj Ružomberok, Senica, Sereď a Zlaté Moravce. V porovnaní domácich hráčov verzus legionárov sa dnes medzi top hráčmi slovenskej súťaže objavilo až deväť futbalistov spoza hraníc. Hráč kola bude opäť vybraný hlasovaním fanúšikov.

V jedenástke sa hneď po zranení objavil brankár Matúš Macík. V obrane pred ním figuruje gólový hrdina Serede Djiba Ba, výborne sa na stopérsky post prispôsobil slovanista Vernon de Marco, na krídlach operujú strelec šlágra Eric Davis z Dunajskej Stredy a líder Zlatých Moraviec Peter Čögley. V strede nesmú chýbať Conor Ronan z Dunajskej Stredy, Ibrahim Rabiu zo Slovana a jeho kolega, hetrikový muž David Holman. V útoku dostali priestor Trnavčania Rafael Tavares - Alex Sobczyk, ako aj striedajúci Seničan Samson Akinyoola, ktorý priniesol na ihrisko presnú mušku a štyri minúty strelecky vykúpil Senicu a posunul na posledné miesto súpera z Pohronia.

Ideálna jedenástka 10. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Macík - Čögley, Ba, Vernon, Davis - Ronan, Holman, Rabiu - Sobczyk, Samson, Tavares

Hráči kola Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

1. kolo: Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, redakčný výber)
2. kolo:
Lukáš Čmelík (Dunajská Streda, 40 % hlasov čitateľov)
3. kolo: Ivan Mesík (Spartak Trnava, redakčný výber)
4. kolo: Igor Šemrinec (Trenčín, redakčný výber)
5. kolo:
Ján Bernát (Žilina, 42 % hlasov čitateľov)
6. kolo:
Ante Roguljić (Trenčín, redakčný výber)
7. kolo: 
Miroslav Káčer (Žilina, 24 % hlasov čitateľov)
8. kolo: Branislav Pindroch (Zlaté Moravce, 40 % hlasov čitateľov)
9. kolo: Dávid Strelec (Slovan Bratislava, redakčný výber)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia