spravy.sk spravy.sk

Brankárka Korenčiová o talianskej škole: Hráčky vstupujú do rozborov a debát, je to za hranou
zdroj: Monika Adamčiaková

Brankárka Korenčiová o talianskej škole: Hráčky vstupujú do rozborov a debát, je to za hranou

Slovenské futbalistky sa v bránke môžu oprieť o svoju veľkú oporu. Reprezentačnú svätyňu chráni skúsená gólmanka Mária Korenčiová, ktorá za "áčko" debutovala už pred trinástimi rokmi. Skúsená rodáčka z Bratislavy už za sebou angažmány v Slovane, Slavii Praha, ale i Švajčiarsku či Nemecku. Aktuálne patrí medzi opory ženského výberu talianskeho AC Miláno.

Najmä na klubovej úrovni si už prešla viacerými futbalovými školami. U "belasých" sa učila okrem iného aj pod taktovkou Alexandra Vencela či Elega Jakubičku. U našich susedov si ešte ako veľmi mladá zatrénovala aj s mužstvami do 16 či 17 rokov. Špecifiká športových škôl po celej Európe zažila už po svojom prvom prestupe. "Bola som v brankárskom vývoji, vo veku, kedy som ešte nemala vybrúsenú, zadefinovanú brankársku techniku na takej úrovni, aby som nebola tvarovateľná a nemohla sa učiť nové veci. Každý tréner má svoje metódy, svoje postupy, vždy je priestor, kam sa môže brankár posunúť," hovorí Korenčiová pre oficiálny web SFZ.

foto: SFZ

Najvýraznejšiu zmenu však zažila v Nemecku. V SC Sand (2013-2016) ju trénoval veľký futbalový zanietenec, od ktorého sa veľa naučila. "Tam som natrafila na jedného mladého, veľmi ambiciózneho trénera, ktorý žil futbalom dvadsaťštyri hodín denne. Debatoval s trénermi z celého sveta, snažil sa zbierať informácie a hľadal na každú situáciu optimálne riešenia. Zasahoval výrazne aj do kondičnej stránky brankárov, nebolo to iba o prevedení zákrokov," približuje rodáčka z hlavného mesta SR. Po pôsobení v Sande presedlala do švajčiarskeho Neunkirchu. Ten jej prišiel ako mix nemeckej a talianskej školy. Ako brankárka milánskeho AC si to dobre uvedomovala. Prechod do Talianska vnímala intenzívnejšie ako ten zo Slovenska do Česka.

"Tieto dve brankárske školy sa výrazne líšia, nemajú veľa spoločných prvkov. Mnohé veci, ktoré boli v Nemecku v poriadku, Talianom na tréningoch nesedeli. To je niekedy celkom problém, pretože tréner chce urobiť nejaké cvičenie zamerané na daný technický prvok a ja som zvyknutá situáciu v zápase riešiť inak. Pre trénerov je niekedy náročné postaviť tréning tak, aby zohľadnili moje návyky a to, čo chcú tréningom docieliť," hovorí Korenčiová, ktorá sa na Apeninskom polostrove stretla s úplne iným prístupom ako dovtedy. "Po prvých tréningoch prišiel za mnou kouč a hovorí mi: 'Viem, že máš takmer 30 rokov, na tebe už nebudem nič prerábať.' Samozrejme, hovoríme spolu o taktických veciach, skúšame zapracovať do hry nové prvky, ale môžem si vybrať, či zakomponujem do svojej hry niečo nové alebo si ponechám pôvodný spôsob riešenia situácie," pokračuje naša reprezentačná gólmanka.

foto: AC Miláno

Spoločné prvky talianskej a nemeckej školy sa však podľa nej predsa len nájdu. Slovenke však vyhovuje viac ten z krajiny majstrov sveta z roku 2014. "Obe sa zameriavajú na atakovanie lopty tak, že každá časť tela má ísť proti nej a tlačiť ju von z brány. Nemecký spôsob je však oveľa detailnejší, prepracovanejší. Napríklad pri situácii jeden na jeden, je talianska technika v porovnaní s nemeckou až priveľmi intuitívna, živelná. Bez racionálneho odôvodnenia," definuje 30-ročná Koreničová. Porovnáva systém s hrou Manuela Neuera, ktorý čaká do poslednej minúty na vývoj situácie. "On stojí, pretože vie, kam, do akých priestorov môže smerovať. A má naučené, zadefinované, ako na daný priestor zareaguje. Vždy rovnako. Kým Taliani vybehnú a snažia sa útočiaceho hráča vyviesť z miery, naplašiť, sťažiť mu zakončenie."

V čom je pre ňu Taliansko najviac iné? Podľa Korenčiovej sa ukazuje typický tamojší temperament - debatovať chce každý. "Často trénujeme situácie 11 na 0, alebo 11 na niekoľko pasívnych obrancov, absolvujeme veľa videorozborov a čo je zaujímavé, živo diskutuje nielen trénerka ale aj samotné hráčky. V Nemecku mal hlavné slovo tréner a dostali sme priestor na otázky. V Taliansku mám niekedy pocit, že je to za hranou. Hráčky vstupujú do rozborov a debát o taktike v rovnakej miere ako samotní tréneri," približuje Slovenka a dodáva, že do hry sa musí zapájať podstatne viac: "V Taliansku je zakladanie útokov takmer výhradne záležitosťou brankárky a defenzívnych hráčok. Výkop dopredu? Možno 10 % akcií, zvyšok tvoria natrénované herné schémy. Trénovali sme otváranie hry s rôznym pohybom stredových hráčok, musím priznať, že niekedy je to veľmi komplikované."

foto: SFZ

Korenčiovú okrem klubových povinností čakajú aj tie reprezentačné. Už v októbri bude pomáhať Slovensku pri začiatku kvalifikácie o účasť na ME žien 2021. Prvé stretnutia sa uskutočnia v Lotyšsku (4.10.) a vo Švédsku (8.10.). Okrem toho čaká naše hráčky v F-skupine aj Island či Maďarsko. Mária bude jasnou jednotkou v bránke SR. Ženský futbal vo vlasti sa podľa nej ešte musí rozvinúť. Čo podľa nej trápi naše brankárky najviac? "Vysoké lopty. Centrované lopty, vybiehanie, suverenita v rozhodovaní pri vysokých loptách. Keby sa niektorá z mladých brankárok výrazne zamerala na tento herný aspekt, mohla by si vypracovať veľmi cennú devízu, ktorá by ju neskôr mohla posunúť výrazne dopredu a byť rozhodujúcim faktorom pri prestupe do zahraničia," zakončila pre SFZ Mária Korenčiová.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ženy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia