spravy.sk spravy.sk

KOMENTÁR: Keď deti vyučujú dospelých
zdroj: facebook.com/SKSlovanBratislava1919

KOMENTÁR: Keď deti vyučujú dospelých

Akonáhle prišla správa o tom, že sa UEFA rozhodla, opäť pre správanie sa niekoľkých jedincov či skupín, uzavrieť celé Tehelné pole, smútili fanúšikovia i hráči. Napokon sme boli svedkami proti tureckému Besiktasu niečoho nevídaného, čo na Slovensku i väčšej časti sveta nemá obdobu.

Klub sa rozhodol zaplniť štadión na zápas deťmi zo škôl a futbalových klubov. Sympatická myšlienka, organizovaná s otáznikom na poslednú chvíľu, prekonala očakávania. Mladíci z celého Slovenska i Česka z tretiny zaplnili Tehelné pole a hlasivkami neraz zatienili mnohých skalných, dospelých priaznivcov.

Mal to byť trest, ale bola to odmena. Klub síce stratil niekoľko desiatok tisíc eur na vstupnom, získal však oveľa viac - mladých fanúšikov, ktorí budú mať nevinné futbalové chvíle na tribúnach navždy v pamäti. Ak sa čo i len dvesto juniorov bude chcieť na Slovan vrátiť späť a zažiť podobné povzbudzovanie znova, tento krok mal svoj zmysel i dopad.

Detskí fanúšikovia
Deti sa postarali o fantastickú atmosféru, z ktorej si môžu brať príklad všetci dospelí. (foto: facebook.com/SKSlovanBratislava1919)

Deti na diaľku ukázali dospelým, ako má vyzerať úprimné fandenie i čo mužstvo potrebuje cítiť z tribún. Išli na futbal a tešili sa, či mužstvo vyhrávalo, či prehrávalo, či rozhodca odpískal penaltu správne a či bola prvá, či posledná minúta.

Nepotrebovali rasistické pokriky ani pazvuky. Neriešili, že si belasý dres oblieka len jediný Slovák. Nepískali na hymnu, na súpera, ani na rozhodcu. Polícia mohla riešiť iné prípady, než nespratníkov na tribúne, nedajbože pod ňou. Fanúšikovia venovali deväťdesiat minút len Slovanu.

Detskí fanúšikovia
Po zápase dostali malí priaznivci aj dresy od svojich hrdinov. (foto: facebook.com/SKSlovanBratislava1919)

Úlohou klubu je zabezpečiť, aby sa deti nebáli prísť aj nabudúce, keď na tribúnach nebudú samé. A úlohou dospelých je od detí sa aspoň niečo priučiť. Boli sme totiž svedkami najkrajšej veci, aká sa na slovenských futbalových tribúnach v posledných rokoch udiala. A to bez pyrotechniky či nenávistných prejavov. Stačilo úprimné fandenie.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia