spravy.sk spravy.sk

Trenčan Kpekawa s polročným dištancom, ďalšia dvojica tvrdo pyká za korupciu
zdroj: Róbert Andrejov

Trenčan Kpekawa s polročným dištancom, ďalšia dvojica tvrdo pyká za korupciu

Ako už býva zvykom, vo štvrtok 19. septembra zasadala Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ), ktorá tentoraz musela riešiť viaceré závažné témy.

Poriadne tvrdý trest za nešetrný zákrok na Michalovčana Mateja Trusu, ktorý utrpel dvojitú zlomeninu pravej nohy, dostal obranca Trenčína Cole Kpekawa. Anglický zadák bude mať pozastavený výkon športu za kopnutie súpera zozadu nadmernou silou v súboji o loptu s dlhodobým zranením až na 6 mesiacov.

Tri týždne si od futbalu nútene oddýchne brankár druholigového FC Košice Gejza Pulen, ktorý bol vylúčený po zápase 9. kola v Komárne za hrubú urážku asistenta rozhodcu. Jedno súťažné stretnutie nebude dispozícii trénerovi Žiliny Jaroslavovi Kentošovi stopér Jakub Piotr Kiwior, ktorý videl červenú kartu v pohárovom súboji na pôde Starej Ľubovne. Taktiež jedno stretnutie si na tribúne posedia vylúčení hráči po dvoch žltých kartách Ivan Mesík z Trnavy a Boris Gáll z FC Košice.

Disciplinárka začala konanie voči ŠK Slovan Bratislava a klub žiada do 24. septembra o písomné stanovisko k nedostatočnej usporiadateľskej službe a k hrubému nešportovému správaniu sa divákov v derby zápase proti Trnave, v ktorom priaznivci „belasých“ vulgárne pokrikovali, použili pyrotechniku, spôsobili požiar, vhodili na trávnik plastové poháre a papiere a niektorí z nich vbehli na trávnik, pričom fyzicky napadli kapitána Spartaka Bogdana Mitreu. Zároveň DK žiada klub o presnú identifikáciu divákov domácich, ktorí vbehli na hraciu plochu a fyzicky napadli hráča hostí a predloženie Organizačného a návštevného poriadku klubu. Predvoláva tiež zástupcu klubu, hlavného usporiadateľa a bezpečnostného manažéra klubu na svoje najbližšie zasadnutie.

Bez ujmy neobíde ani trnavský Spartak. Aj voči „andelom“ disciplinárka začína konanie a žiada klub o písomné stanovisko k vulgárnym pokrikom, použitiu pyrotechniky s následným prerušením stretnutia a k hrubým urážkam SFZ a prezidenta SFZ, ktorých sa dopustili fanúšikovia zo slovenského Ríma.

Finančnú pokutu vo výške 100 eur dostal asistent trénera FK Dubnica Peter Jakuš za niekoľkonásobnú hrubú urážku hráča hostí v zápase proti Skalici. V tom istom stretnutí bol v 84. minúte vylúčený Skaličan Marek Frimmel. Ako sa ukázalo, neoprávnene, pričom Dubnica po jeho zákroku zahrávala i pokutový kop, z ktorého vsietila víťazný gól. Disciplinárka na základe písomného stanoviska odbornej komisie KR SFZ zastavila konanie voči menovanému a zároveň zrušila účinky červenej karty. Navyše, DK začala disciplinárne konanie voči Aurelovi Dávidíkovi, ktorý mal nasimulovať pád v šestnástke súpera.

Chúlostivý prípad riešila disciplinárka aj v súvislosti s národným tímom. Na základe vlastných zistení začala disciplinárne konanie a žiada fyzioterapeuta slovenskej reprezentácie Mariána Drinku o písomné stanovisko vo veci porušenia povinností súvisiacich s reprezentáciou Slovenskej republiky.

Poznáme i ďalšie tresty v súvislosti s korupciou. Ešte v júli 2018 sme po policajnom zásahu Národnej kriminálnej agentúry spoznali menoslov ľudí podozrivých z futbalovej korupcie. Išlo o rozhodcov, asistentov rozhodcov a delegátov zápasov v pôsobnosti Stredoslovenského futbalového zväzu, ktorí si „privyrábali“ úplatkami vo výške 200 až 1000 eur za ovplyvňovanie výsledkov. V sobotu 7. júla 2018 vtrhlo v Banskej Bystrici 70 policajtov na seminár rozhodcov a delegátov pôsobiacich v Stredoslovenskom kraji a trinástich z nich naložili do autobusu, ktorý smeroval do Bratislavy. Dvadsiatku podozrivých doplnili siedmi predstavitelia klubov, ktorých policajti „pozbierali“ po ceste do hlavného mesta v ich domovoch. V Bratislave vtedy strávili takmer celú noc, počas ktorej im bolo vznesené uznesenie o začatí trestného stíhania pre podozrenie z korupcie. Dnes sme spoznali tresty pre dvojicu Štefan Bálint a Radovan Baník. Obaja majú za spáchanie disciplinárneho previnenia Narušenia regulárnosti súťaže pozastavený výkon akejkoľvek funkcie na 7 rokov. Predbežné ochranné opatrenie trvá až do právoplatnosti rozhodnutia vo veci a započíta sa do trvania uloženej disciplinárnej sankcie.

Všetky informácie pochádzajú z úradnej správy SFZ č. 12 zo dňa 20. septembra 2019.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia