spravy.sk spravy.sk

Ján Kozák: Chlapci majú obrovskú kvalitu, zaslúžia si viac rešpektu od celého Slovenska
zdroj: ŠK Slovan Bratislava

Ján Kozák: Chlapci majú obrovskú kvalitu, zaslúžia si viac rešpektu od celého Slovenska

Vynikajúca taktika, skvelá reakcia na priebeh zápasu a nakoniec i vydarené striedania. Hoci pre Jána Kozáka ml. je anabáza v A-tíme Slovana prvou vážnejšou trénerskou skúškou, týždeň čo týždeň dokazuje, že na lavičke najúspešnejšieho slovenského klubu sa neocitol náhodou.

Syn bývalého reprezentačného kormidelníka zvolil správnu základnú zostavu, keď na prekvapenie mnohých nasadil namiesto Ljubičiča do hry Rabiua a na krídlo postavil čoraz lepšieho Dražiča. Obaja sa mu počas svojho pobytu na trávniku odmenili vynikajúcim výkonom. Po prvom polčase síce Slovan prehrával 1:2, no nebol horším tímom.

„Cez polčas som chalanov upokojoval. Niekomu sa možno mohlo zdať, že sme v prvom polčase hrali nižšie, ale stále sme mali viac šancí ako súper, navyše sme si vypracovali i dobré brejkové situácie, ktoré sme však nedotiahli do zdarného konca. Súper bol dvakrát pri našej bráne a bola z toho penalta a vlastný gól. Výkon v prvom polčase bol dobrý, no povedali sme si, že do druhého dejstva vstúpime ešte aktívnejšie, budeme hrať vyššie a budeme súpera viac napádať. Som rád, že chlapci to zvládli aj fyzicky a dali krásne góly,“ priblížil Kozák kľúčové taktické pokyny v rozhovore pre RTVS.

Ján Kozák ml.
Tréner Slovana odmietol reči o skvelej taktike a dokonalom striedaní, radšej vyzdvihol výkon svojich zverencov (foto: ŠK Slovan Bratislava)

Druhá štyridsaťpäťminútovka bola ako zo sna. Najprv svojim druhým gólom v stretnutí vyrovnal na 2:2 Šporar, následne dvakrát zachránil mužstvo Greif, aby v nadstavenom čase strelil víťazný gól žolík z lavičky Marin Ljubičič, ku ktorému sa ešte pridal Moha. „Všetci chlapci, ktorí dnes nastúpili, boli fantastickí. Nie je to o mne,“ odmietol Kozák reči o geniálnom trénerskom ťahu. Naopak, vyzdvihol svojich zverencov: „Je to nádherný pocit vyhrať nad Besiktasom, atmosféra bola skvelá, záver neuveriteľný. Takéto príbehy napíše len futbal a ja som rád, že som bol pri tom. Títo chlapci si zaslúžia trochu viac rešpektu od celého Slovenska, aj od médií. Verím, že teraz sa už tak aj bude písať.“

Vieru v obrat skóre dodávali slovanistom i malí priaznivci, ktorých na Tehelné pole zavítalo približne šesťtisíc. Deti do štrnásť rokov podali minimálne rovnako sympatický výkon na tribúnach, ako ich miláčikovia na hracej ploche. „Škoda, že nemohli prísť na zápas naši fanúšikovia, no možno by sa tieto deti inak na takýto duel nikdy nedostali. Som za to rád, určite majú zážitok. Veľmi nám pomohli,“ odkázal deťom 39-ročný rodák z Košíc, ktorý verí, že triumf nad tureckým gigantom je len začiatok niečoho veľkého: „Chlapci si dokázali, že sa dá hrať s každým, ak do toho dajú srdce a sto percent. Vidíte, že majú obrovskú kvalitu, tie góly boli nádherné. Toto víťazstvo nám dodá sebavedomie. Verím, že sa aj naďalej budeme zlepšovať. Keď to tak bude, tak myslím, že nejaké body ešte získame."

Slovan Bratislava deti fanúšikovia
Slovan Bratislava deti fanúšikovia (foto: ŠK Slovan Bratislava)

Tridsaťdeväťročný kouč sa snaží vždy pred, počas aj po stretnutí naplno sa koncentrovať na svoju prácu, miestami tak pôsobí až flegmaticky: "Užívam si to, samozrejme. Ale aj na lavičke musíte byť koncentrovaný na svoju prácu, aby vám neunikli nejaké drobnosti, ktoré potom môžu rozhodnúť zápas. Tam sa to snažím tlmiť. Samozrejme, obrovsky sa teším. Ale viem, ako je to vo futbale. Výhry OK, ale potom môžu prísť prehry, takže človek musí byť ďalej koncentrovaný. Teraz si to užijem obrovsky, ale už nás čaká príprava na Trenčín a ďalšie zápasy, kde musíme potvrdzovať túto kvalitu. Sme v klube, kde víťazstvá sú očakávané, musíme byť sústredení a nepoľaviť." 

Rival z Trnavy získal pred rokom v skupine EL sedem bodov, čo je najlepší výsledok slovenského klubu v európskej klubovej súťaži. Pri otázke, či si kouč Slovana trúfa tento rekord prekonať, si Kozák zachoval nadhľad: "Nebudem mať veľké reči. Vyhrali sme po krásnom výkone nad veľkoklubom, ale zostávame pokorní. Budeme sa snažiť vždy dať do toho maximum. Vo futbale je to tak, že dnes nám futbal ukázal krásnu tvár, ale môžu prísť aj horšie výsledky."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia