spravy.sk spravy.sk

Piskot na hymnu, zapálená vlajka, vulgárne šály. SFZ podal trestné oznámenie
zdroj: facebook

Piskot na hymnu, zapálená vlajka, vulgárne šály. SFZ podal trestné oznámenie

Slovenský futbalový zväz (SFZ) podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie v súvislosti s udalosťami, ktoré sa stali počas kvalifikačného zápasu Maďarsko - Slovensko (1:2) v Budapešti. Informoval o tom v stredu na svojom oficiálnom webe. Reaguje tak na viaceré závažné diskutované a kontroverzné momenty, ktoré tento duel so sebou priniesol.

Portál ProFutbal.sk prináša stanovisko SFZ v celom rozsahu bez redakčných úprav:

"Na mimoriadne závažné udalosti, ktoré sprevádzali kvalifikačný zápas ME 2020 Maďarsko – Slovensko, reagoval Slovenský futbalový zväz i široká verejnosť. Priaznivci slovenskej reprezentácie informovali o svojich osobných poznatkoch a vyjadrovali ostrý nesúhlas s dianím v Budapešti pred, počas a po zápase. SFZ tieto sťažnosti nenechal bez reakcie. Informoval o nich nielen UEFA, ale aj ministerstvo zahraničných vecí a podal podnet na generálnu prokuratúru.

V reakcii na všetko, čo sa pred, počas a po zápase udialo, postupoval SFZ jednak v línii k UEFA a zároveň koordinoval svoje aktivity aj s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

SFZ poukázal na správanie maďarských priaznivcov, ktoré výrazne prekročilo hranicu štandardnej rivality, akceptovanej v športe - predaj šálov s nápisom "Szar Szlovakia,” pokus o zapálenie slovenských zástav a vlajok, vypískanie štátnej hymny SR – pričom napadnutie slovenských fanúšikov s početnými zraneniami a následným dlhodobým liečením sú absolútne neakceptovateľné pri akejkoľvek futbalovej konfrontácii.

V rovinách, ktoré presiahli futbalové prostredie, SFZ postupoval spoločne s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Obe inštitúcie si vzájomne poskytli získané informácie, koordinovali postup k zahraničným partnerom, teda Maďarskej republike, resp. UEFA a vyjadrili svoje jednoznačné a relevantnými pravdivými dôkazmi potvrdzujúce stanoviská. SFZ naďalej komunikuje v súvislosti s uvedeným zápasom s príslušnými kompetentnými orgánmi a je pripravený poskytnúť im maximálnu súčinnosť pri doriešení celej záležitosti v zmysle zákona.

Slovenský futbalový zväz podal v stredu (18. 9. 2019) na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie v súvislosti s možným spáchaním trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Po zápase v Budapešti, vychádzajúc zo správy svojho delegáta, ktorý v hlásení poukázal na pokriky “Bi a bi Maďara do hlavy!” a “Maďari za Dunaj!”, začala UEFA voči SFZ disciplinárne konanie za rasistické správanie slovenských fanúšikov. SFZ vo svojom vyjadrení k tejto skutočnosti žiadal preklasifikovať uvedený skutok tak, že nešlo o prejavy rasistického správania zo strany slovenských fanúšikov, ale o tzv. nedovolené spevy (v terminológii UEFA illicit chants)."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia