spravy.sk spravy.sk

Hondurasu dal deväť gólov, školil aj mladých Slovákov. Ligu majstrov teraz ovládol hetrikom
zdroj: redbullsalzburg.at

Hondurasu dal deväť gólov, školil aj mladých Slovákov. Ligu majstrov teraz ovládol hetrikom

"Najšialenejšia vec, akú som v živote urobil," zneli po nezabudnuteľnej noci slová Erlinga Brauta Haalanda. Pocity 19-ročného nórskeho mladíka boli opodstatnené - stal sa totiž kráľom utorkových skupinových zápolení v Lige majstrov. Pri svojom debute v najväčšej európskej súťaži strelil za Red Bull Salzburg hetrik do siete Genku (6:2). Aj vďaka tomu dokázal, že patrí medzi obrovské svetové talenty.

Útočník zo severu Európy prichádzal do zápasu proti s fantastickou fazónou. V siedmich zápasoch rakúskej Tipico Bundesliga nastrieľal spektakulárnych jedenásť gólov. Čoraz viac pritom preniká do pozornosti médií. Na tohtoročných futbalových MS do 20 rokov strelil v jednom zápase deväť gólov proti Hondurasu. Jeho strelecký inštinkt mu môžu závidieť aj skúsenejší zakončovatelia. "Je fenomenálny. S jeho výškou (194 cm) byť taký mrštný je niečo úžasné. Je fantastický na lopte a je ťažké proti nemu hrať čo i len na tréningu. Ak chcete loptu, musíte ho faulovať. Dokázal, že raz bude jeden z najlepších útočníkov na svete," chválil ho klubový spoluhráč Maximilian Wöber podľa webu goal.com.

Chce napodobniť Ajax

Chválospevy na výkon Haalanda bolo počuť z každej strany. A bodaj by nie. Čo je ešte úžasnejšie na jeho hetriku je to, že ho stihol streliť do polčasu. Prvý gól zaznamenal už v 102. sekunde duelu. Pri každom svojom zásahu sa Nór prakticky sám ocitol pred brankárom hostí Gaetanom Couckem a ani raz nezaváhal. Genk sa tak musel skloniť pred umením 19-ročného talentovaného futbalistu, ktorý sa môže porovnávať s legendami. V mladšom veku ako Haaland totiž dosiahli hetrik v Lige majstrov iba dvaja hráči - Španiel Raúl (1995) a Angličan Wayne Rooney (2004). Nór to navyše dokázal pri debute v skupinovej fáze.

Erling Braut Haaland (RB Salzburg)
Haaland si svoj utorkový hetrik poriadne užíval. (foto: redbullsalzburg.at)

"Som nesmierne šťastný za tri góly. Keď sme v domácej súťaži sme zdolali Hartberg 7:2, ľudia hovorili, že v Rakúsku je to jednoduché. Prakticky rovnaký výsledok sme však dosiahli aj v Lige majstrov," jasal podľa webu UEFA Haaland, ktorý si v stretnutí poriadne užíval pozornosť domácich fanúšikov skandujúcich jeho meno a oslavujúcich všetky jeho góly. "Priaznivci, môj ty Bože... Mal som zimomriavky už keď som prišiel na ihrisko. Stále mnou prechádza ten pocit. Bolo by nádherné pokračovať v tomto duchu a stať sa sa novým Ajaxom, ktorý v minulej sezóne všetkých prekvapil," prirovnal nórsky supertalent nadšene svoju družinu k tej z Amsterdamu.

Druhý raz sklamal aj slovenskú stranu

Viaceré Haalandove zápisy mali aj slovenský rukopis. Naši fanúšikovia ho mohli vidieť v Dunajskej Strede tohto roku, keď si hráči SR do 21 rokov zahrali doma s o rok mladšími Nórmi. Severania triumfovali 2:0 a prvý gól strelil práve tento mladík. Na ihrisku patril medzi najvýraznejšie osobnosti a našim obrancom viackrát šikovne prešiel cez rozum. Teraz sa po jeho hetriku lúčil so sklonenou hlavou so Salzburgom hráč Genku a reprezentant SR Patrik Hrošovský. Rodák z anglického Leedsu a syn bývalého futbalového obrancu United či Manchestru City Alfa Ingeho Haalanda preráža na domácej, európskej i medzinárodnej úrovni a ako tvrdí kouč RB Salzburg Jesse Marsch, môžeme od neho očakávať veľké veci.

Erling Braut Haaland (RB Salzburg)
Mladý Nór preráža na všetkých futbalových scénach. (foto: redbullsalzburg.at)

"Pozitívny, energický, elektrizujúci. Erling je fantastický hráč, pre mňa je však dôležitejšie, že je skvelý mladý človek. Každý deň to ukazuje na tréningoch, tvrdo pracuje a nič nepovažuje za samozrejmé. Každý deň vyčarí svojim kolegom úsmev na tvári. Sme šťastní, že ho môžeme mať v tíme a ak si udrží dobré zdravie, bude stále lepší a lepší," opísal svojho zverenca americký tréner.

POZOR SÚŤAŽ: Sleduj Ligu majstrov, uhádni výsledky jednotlivých zápasov a vyhraj zaujímavé ceny. Zapojiť do súťaže MOJA LIGA sa môžeš TU!

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia