spravy.sk spravy.sk

Slovanisti o správaní fanúšikov: Hráči odsúdili inzultáciu z tribúny, Kozák bez reakcie
zdroj: TASR

Slovanisti o správaní fanúšikov: Hráči odsúdili inzultáciu z tribúny, Kozák bez reakcie

„Je škoda tých emócií na konci zápasu. Uzavreli sme zápas, mali sme ísť oslavovať s fanúšikmi, veď preto hráme futbal. Niektorí hráči ten zápas ale berú veľmi emocionálne a možno niektorí chcú viac emócie ako futbal. Nech sa však deje čokoľvek, vo všetkom sme spolu,“ reagoval po zápase Marin Ljubičič, stredopoliar Slovana, na strkanice hráčov oboch tímov, ktoré vygradovali do napadnutia hráča Trnavy domácim fanúšikom. Správanie vlastných priaznivcov, ktorí zahádzali šestnástku hostí rôznymi predmetmi, neodsúdil. „A ja za to môžem? Pozrite si argentínsku ligu, keď hrá derby Boca Juniors, ako tam lietajú kamene. To sú fanúšikovia. Niekedy nemôžeš ovplyvniť všetko.“

Bežal trojminútový nadstavený čas, Spartak v oslabení vrhol všetky sily na senzačné vyrovnanie, keď po akcii striedajúcich hráčov Nona a Dražiča druhý menovaný šikovne zakončil akciu a utekal k sektoru najvernejších. Kanonier Šporar sa medzitým pustil do zbytočnej šarvátky s hráčmi Spartaka. Vysvetliť jej pozadie však nevedel. „Chcel som zobrať loptu a ich kapitán tam niečo... ja neviem. Hráči Trnavy sa musia trošku viac sústrediť na futbal, v každom zápase chcú vyvolať niečo nešportové. Ja a moji spoluhráči takí nie sme, my sa sústredíme na futbal,“ povedal po zápase. Škandalóznu situáciu, keď fanúšik z domáceho sektoru preskočil na trávnik a kopol do kapitána Trnavy, odsúdil. „Nevidel som to. Rozhodne to k športu nepatrí. Hráči patria na ihrisko a fanúšikovia na tribúnu.

Slovan gól radosť Dejan Dražič
Zatiaľčo sa srbský krídelník tešil z gólu, za jeho chrbtom sa bijú jeho spoluhráči, ale aj fanúšikovia. (foto: tasr)

Svojim správaním Šporar vytočil najmä trnavského brankára Rusova. „Neviem, či má Šporar na nás nejak spadnuté alebo čo, aj tie jeho vyhlásenia do médií, žiadny rešpekt voči nám. Keď som videl, čo cez zápas stvára, hrýzol som si do jazyka. Iba ukázal, že má IQ húpacieho koníka,“ povedal na jeho adresu odchovanec Spartaka. Slovinský kanonier sa po zápase na margo jednotlivcov z hosťujúceho kádra nevyjadroval, kompliment však tímu udelil: „Trnava nie je slabý súper, má dobrý tím. Mali sme trochu problém zápas uzavrieť, aj keď sme mali o hráča viac, nemali sme zápas úplne pod kontrolou. Kým sme dali druhý gól, oni mali niekoľko štandardiek. Dnes to z našej strany nebol najlepší výkon, ale na to sa azda história pýtať nebude. Takéto zápasy rozhodujú, kto je šampión a kto nie.

Nespratnosť fanúšikovských skupín na tribúne už tradične patrí k veľkým zápasom, uvedomujú si to aj hráči na ihrisku. „Vnímam to ako normálnu súčasť derby. Aj pyrotechnika, zažil som to aj v Slovinsku, na Balkáne je to úplne bežné. Nemôžem povedať, že by to skrášlilo futbal, ale osobne mi to nevadí, ani ma to nerozrušuje. K derby to patrí, pre fanúšikov je to špeciálne,“ poznamenal Šporar, ktorý takisto pôsobil proti Trnave namotivovane. „Pre mňa existuje iba derby Olimpija verzus Maribor v Slovinsku. Tam mám srdce. Ale pochopiteľne, že v takýchto zápasoch je viac emócií ako napríklad proti Seredi. Rád hrám také zápasy. Budeme hrať ale ešte väčšie zápasy v Európe,“ dodal rodák z Ľubľany.

Šporar gól radosť
„Je to veľký pocit streliť gól na Tehelnom poli. A Trnave, ešte trochu lepší.“ Andraž Šporar (foto: Silvia Turcerová/ProFutbal.sk)

Brankár Dominik Greif si taktiež prežil v druhom polčase svoje, za jeho chrbtom vybuchol delobuch, tesne pred jeho šestnástku dopadla svetlica. „Derby malo asi všetko, vrátane toho, čo sa dialo na konci. Niektoré veci boli možno až príliš. Ale pyrotechnika priletela aj ku mne, boli tam delobuchy. Už sme si zvykli, že to derby prináša. Ak to zostane pri tom, tak sa to dá zvládnuť,“ poznamenal brankár Slovana. Ten bol od záverečnej strkanice najďalej. O tom, že trnavského hráča kopol domáci fanúšik, sa dozvedel až od médií. „Čože? Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, to som totiž naozaj nevedel. Ani neviem ako k tomu môže prísť, veď tam je dosť veľa priestoru, aby usporiadateľa fanúšikovia zadržali pred ihriskom. Toto už naozaj k futbalu nepatrí,“ dodal.

Slovan - Trnava (Dominik Greif svetlica)
Ani Greif nemal jednoduchú situáciu, cez plexisklo hosťujúceho sektora letel delobuch, svetlica i zopár belasých sedačiek. (foto: Silvia Turcerová/ProFutbal.sk)

Oveľa zdržanlivejší bol tréner Ján Kozák mladší, ktorý sa počas zápasu dostal do nejedného konfliktu s lavičkou hostí a trénerom Ricardom Chéuom. Na otázku novinára ohľadom fanúšikom zareagoval len vyhýbavo: „Neviem, čo tu na mňa skúšate. Poďme sa baviť o futbale,“ poznamenal. Na otázku, či by v opačnom garde, pri inzultácii slovanistického hráča fanúšikom Spartaka požadoval kontumáciu, neodpovedal. Až na otázku portálu ProFutbal.sk, či si myslí, že emócie presiahli určitú mieru, doplnil: „Aj vonku sú veľké derby s emóciami. Iste, niektoré veci na štadión nepatria, ale myslím si, že sa to dalo zvládnuť.“

ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava (154. tradičné derby, 15. september 2019) (20 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia