spravy.sk spravy.sk

Šporar a fanúšikovia ukázali svoje nízke IQ, hodnotí Rusov po škandalóznom závere
zdroj: Silvia Turcerová/ProFutbal.sk

Šporar a fanúšikovia ukázali svoje nízke IQ, hodnotí Rusov po škandalóznom závere

Asi by to nebolo derby, ak by bolo iba o futbale. „V Rumunsku to je to isté, všade je to rovnaké. Takéto zápasy prinášajú emócie,“ povedal po zápase Rumun Bogdan Mitrea. Práve kapitán Spartaka Trnava bol po druhom góle Slovana pri strkanici v bráne hostí nakopnutý fanúšikom, ktorý vybehol na ihrisko. „Čo k tomu povedať? Aj to futbal prináša, ale nesmie sa to stávať. Neriešim rozhodnutie arbitra, ktorý zápas neprerušil a nijak nereagoval. V prvom rade sa k nám fanúšikovia nesmú dostať. Ale to je Slovan, veď vieme...“

V 91. minúte vysunul Nono do otvorenej obrany Dražiča, ktorý situáciu vyriešil individuálne, definitívne uzavrel gólom 154. derby v histórii a bežal sa radovať za fanúšikmi. Počas toho sa ikona súčasného Slovana Šporar dostal do konfliktu s kapitánom súpera, do ktorého sa zamontoval aj brankár Rusov a postupne skoro každý, či hráč na ihrisku, či dokonca pár fanúšikov bratislavského klubu. Jeden z nich vybehol na ihrisko a kopol do hosťujúceho hráča. „Ak sa hráči začnú trochu strkať, je to normálne, vyplýva to z hry. Ale ak na ihrisko vybehne fanúšik a kopne do hráča, je to nepochopiteľné, amaterizmus organizátora a niekto to musí riešiť. Ale asi nebude,“ povzdychol si Emir Halilovič. Hoci vôbec nemusel, ako jediný zo všetkých zúčastnených prijal zodpovednosť za situáciu aj sám poškodený: Išlo aj o chybu zo strany nás, všetkých hráčov. Nemali by sme na ihrisku vyvolávať konflikty. V budúcnosti sa nič také nesmie opakovať, nešli sme pre deti správnym príkladom,“ povedal k situácii hosťujúci kapitán Mitrea.

Slovan - Trnava bitka inzultácia
Po lopte skončili v bráne aj skoro všetci hráči. Rozhodca Chmura situáciu posúdil žltou kartou pre Rusova a Šporara. (foto: tasr)

Najaktívnejší v hráčskej šarvátke bol brankár Rusov, ktorého vyprovokovalo správanie sa útočníka Slovana. Ten išiel vziať loptu, pričom doňho strčil Mitrea. Slovinec sa k nemu otočil, posielal mu vzdušné bozky, zdvíhal ruky nad hlavu a kričal mu do tváre. Rešpektujem všetkých hráčov Slovana. Okrem Šporara. To je jeden arogantný človek, ktorý voči nám neprejavil absolútne žiaden rešpekt. Keď som videl, čo cez zápas stvára, hrýzol som si do jazyka, ale každý futbalista by si svojho kapitána zastal. Keď nás začal zosmiešňovať, správal sa ako decko, robil opičky, iba ukázal, že má IQ húpacieho koníka. Ja neviem, či ho takéto správanie učia v Slovane, takýto charakter som ešte nevidel. Asi preto ešte stále nehrá vo väčšom európskom klube,“ poznamenal Dobrivoj Rusov na adresu protihráča. „Neviem či sa na Slovensku niekedy stalo, aby fanúšik inzultoval hráča. Chcem veriť, že sa spraví niečo, aby sa taká situácia neopakovala, aj keď som si istí, že sa nespraví absolútne nič, lebo je to Slovan. Aj keby nášho hráča zabili, tak zápas v náš prospech neskontumujú,“ dodal s dôvetkom, že Slovan vyhral z futbalového hľadiska zaslúžene.

Slovan - Trnava (Dobrivoj Rusov)
Pri zápase na najdrahšom štadióne na Slovensku sa Dobrivoj Rusov cítil ako na smetisku. (foto: tasr)

Dvadsaťšesťročný brankár má za sebou ťažký duel, v druhom polčase plával v množstve nahádzaných predmetov zo sektora belasých fanúšikov. „Hádzali rôzne veci, raz som dostal poriadnu šupu pivom. Ihrisko je veľmi blízko tribún. Ale nemôžem povedať, že by ma to rozhodilo. Problém bol hlavne s papierikmi, ktoré boli po celej päťke. Keď som po nich stúpal, nemal som poriadny kontakt so zemou, nevedel som sa dobre odraziť,“ vysvetľoval Rusov hlavný dôvod, prečo sa u rozhodcu Pavla Chmuru počas zápasu sťažoval na neporiadok. „Upratali sme si to tam, ale čo to pomôže? Tí ľudia by to hádzali vkuse aj tri hodiny. Ten pohľad na tribúnu bol celkom zvláštny, veľa múdrych ľudí tam nebolo,pousmial sa. Strach z tisícok fanúšikov nemal. „Väčšinou to tak býva, že majú silné slová, ale ak by mali zísť dole a postaviť sa nám zoči-voči, bolo by to niečo iné. Oni sú aj pod vplyvom alkoholu a iných vecí...“

„Jednoducho, niektorí ukázali svoje IQ. V Trnave by sa to podľa mňa nikdy nestalo. Neviem, či ste z našej strany videli, aby sme niekoho provokovali či začínali šarvátky. Neviem si predstaviť, aby sa niečo také stalo na našom štadióne, navyše v čase, keď náš tím vyhráva 2:0. Ten záver bol zo strany fanúšikov úplne zbytočný. Niekoho kopnúť zozadu, keď o tom nevie, to je úbohé, doplnil odchovanec Spartaka. Po ďakovačke s vlastnými fanúšikmi, ktorá tradične končí vulgárnym pokrikom na Slovan, navyše vztýčil prostredník smerom k tribúnam. „Asi mi nikto neuverí, keď poviem, že to bola nehoda. Nemám rád Slovan, nikdy som ho nemal rád, na tom som vychovaný. Myslím si, že ak by hocikto zažil taký polčas, ako som zažil ja, keď ma oblievali pivom, hádzali po mne veci či pozdravovali manželku, tak by sa zachoval aj horšie ako ja.“

Slovan - Trnava fanúšikovia
Sektor fanúšikov Spartaka Trnava. (foto: Silvia Turcerová/ProFutbal.sk)

Bezmála 15-tisíc platiacich divákov, z čoho približne 1500 tvorili hostia, neúnavne skandovali rôzne známe pokriky a hecovali hráčov na ihrisku, vďaka čomu sme mohli sledovať aj zaujímavé futbalové divadlo. „Musím ľuďom na tribúnach poďakovať. Slovenská liga by vyzerala úplne inak, ak by každý zápas pritiahol toľko fanúšikov,“ povedal Halilovič. Pochvala prišla aj od kapitána Spartaka: „Fanúšikovia Trnavy boli skvelí. Správali sa slušne, nerobili problémy. Takto by sa mali chovať priaznivci,“ pochválil Mitrea sektor hostí, z ktorého však taktiež letel jeden delobuch, zopár belasých sedačiek či dokonca jedna svetlica priamo na hraciu plochu, čím sa takisto ohrozilo zdravie hráčov.

Hoci po správaní sa fanúšikov opäť ostal v derby futbal druhoradý, Spartakovci sa neoháňali nijakou kontumáciou a prehru prijali. Smolný, ale poučný zápas to bol pre Ivana Mesíka. Osemnásťročný stopér najprv v 20. minúte pred gólom Šporara dostal jasličky, o päť minút neskôr videl prvú žltú kartu a po približne štyridsiatich sekundách druhého dejstva aj druhú. Obe zaslúžene. „Škoda prvého gólu, lebo Slovan si vyložené šance nevypracoval, ukázal však efektivitu i kvalitu. Červená karta zápas ovplyvnila, žiadne mužstvo sa nepripravuje na systém v desiatich hráčov, celý druhý polčas tak bola z našej strany improvizácia. Ak by sme hrali v jedenástich, vyzeralo by to inak. Ale napriek tomu sme sa dlho držali. Hoci opticky boli slovanisti stále pri našej bráne, napriek vyššej kvalite si vyložené šance nevypracovali, dokonca sme pri trochu šťastia mohli skórovať aj my. Proti tak kvalitnému súperovi to však bolo ťažké,“ uzavrel Rusov.

ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava (154. tradičné derby, 15. september 2019) (20 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia