spravy.sk spravy.sk

Víťazstvo cez slzy, Šoltis: Verím, že Trusa sa vráti, mal skvele našliapnuté
zdroj: Róbert Andrejov

Víťazstvo cez slzy, Šoltis: Verím, že Trusa sa vráti, mal skvele našliapnuté

Chvíle hrôzy prežili diváci, aktéri stretnutia, no predovšetkým osemnásťročný útočník Michaloviec Matej Trusa v sobotňajšom zápase Zemplínčanov proti Trenčínu. Už v deviatej minúte bol talentovaný zakončovateľ žlto-modrých nedovolane atakovaný hosťujúcim Kpekawom a štadiónom sa ozýval hlasitý a bolestivý rev. Domáci futbalista utrpel dvojitú zlomeninu pravej nohy, ktorá ho z hry vyradí približne na jeden rok.

„Má zlomené dve kosti, je na operačnej sále. Podľa prvotných informácií sa bude zotavovať približne rok. Škoda. Stávajú sa v živote i takéto veci, no ide o mladého chlapca, ktorý mal našliapnuté na dobrú kariéru. Verím, že sa vráti, no bude to chcieť dlhý čas,“ len ťažko skrýval emócie na pozápasovej tlačovej konferencii tréner Michaloviec Anton Šoltis.

Víťazstvo dôležitejšie ako prejav

Jeho zverenci prevahu o jedného hráča dokonale využili. Hostia stiahli z trávnika útočníka Depetrisa a na ihrisko poslali stopéra Kleščíka, no ani to im v prvom polčase nepomohlo. Kým sa v zadných radoch skonsolidovali, skóre duelu otvoril v 16. minúte Modibo Sidibe, ku ktorému sa po polhodine hry pridal aj Jozef-Šimon Turík. „Využili sme ponúknuté príležitosti, škoda ešte šance Petra Kolesára, mohli sme byť efektívnejší. V druhom polčase sa ukázala kvalita súpera. Trenčín je silný na lopte, má rýchle kraje, nemohli sme to otvoriť. Hrali sme to viac vzadu a do šírky, neriešili sme situácie správne. Chlapci si musia viac veriť, zvlášť, keď hrajú o jedného viac,“ uvedomuje si Šoltis.

Anton Šoltis
Anton Šoltis by víťazstvo vymenil za zdravie Mateja Trusu (foto: Róbert Andrejov)

Východniari sa napokon museli strachovať o víťazstvo. V 61. minúte znížil van Kessel a hostia až do konca bojovali aspoň o bod. „Náš druhopolčasový prejav nebol ideálny, ale potrebovali sme vyhrať, máme tri body. Verím, že sa od tohto odrazíme, a že v ďalších kolách potvrdíme stúpajúcu formu. Chlapcom ďakujem za obetavý výkon, hoci, úprimne, toto víťazstvo by som vymenil za zdravie Mateja Trusu. V kabíne sme sa zhodli, že tento triumf venujeme práve jemu. Je to víťazstvo cez slzy,“ smutne skonštatoval 43-ročný rodák z Košíc.

Gól oslávil s otcom

„Po prvom strelenom góle sme si kričali, že bojujeme za Mateja. Kiežby to nebolo až také vážne, hoci to nevyzerá dobre. Verím, že sa dá čo najskôr doporiadku,“ odkázal mladému tínedžerovi jeho spoluhráč Jozef-Šimon Turík, ktorého gól sa napokon ukázal byť víťazný: „Pred zápasom nám tréner povedal, že najdôležitejšie je víťazstvo a je jedno, ako ho dosiahneme. Podarilo sa nám to. Mohli sme síce rozhodnúť už aj skôr, nakoniec sme sa obávali o výsledok, ale podstatné je, že máme tri body.“

Jozef-Šimon Turik
Jozef-Šimon Turík strelil prvýkrát vo Fortuna lige víťazný gól (foto: Peter Brendza/novinyzemplina.sk)

Michalovčania uprostred týždňa vypadli zo Slovnaft Cup-u, keď na pôde štvrtoligovej Slávie TU Košice prehrali po penaltovom rozstrele. „Tréner mal po pohárovej prehre v šatni príhovor, určite to pomohlo. Nebolo to nič príjemné, no vypadnutie už späť nevrátime, musíme sa sústrediť na ligu. Zdolali sme silný Trenčín, čo je fajn,“ vyzdvihol Turík, ktorý po strelenom zásahu bežal oslavovať k tribúne. „Sedel tam môj otec, ktorý sa len deň pred zápasom vrátil po pol roku domov zo Škótska. V lige som ešte nikdy víťazný gól nedal, konečne to prišlo. Ak by sa otec nevrátil, ešte by som si to ušetril,“ dodal s úsmevom na tvári šikovný 24-ročný rodák zo Sniny.

Ukázali charakter

Hoci prvý polčas bol z pohľadu Trenčanov, aj v dôsledku vylúčenia, katastrofálny, po zmene strán bol ich výkon diametrálne odlišný. Aj v oslabení o jedného hráča boli hostia neustále nebezpeční smerom dopredu a nechýbalo veľa, aby bodovali. „Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom prvom domáci dokonale využili naše vylúčenie. Vydali sme veľkú energiu, aby sme to otočili. Nevyšlo to, ale potešila nás pozitívna spätná väzba od hráčov. Na ihrisku to napriek nášmu vylúčeniu vyzeralo, akoby sme práve my boli o hráča viac. Žiaľ, výsledok nie je dobrý, ale od výkonu v druhom polčase sa vieme odraziť ďalej,“ zhodnotil kormidelník spod Čákovho hradu Roman Marčok.

Igor Šemrinec
Trenčania sa zhodli, že napriek skorému vylúčeniu podali na východe republiky dobrý výkon (foto: TASR)

Podobne videl priebeh zápasu i brankár Igor Šemrinec. „Samozrejme, že keď dostanete červenú kartu v deviatej minúte, tak to zbúra celý váš taktický zámer. Po vylúčení sme sa pár minút hľadali, nedokázali sme na to reagovať a inkasovali sme dva góly. Druhý polčas bol už ale o poznanie lepší, vypracovali sme si príležitosti. Škoda, že sme nezískali aspoň bod. Mali sme šancu minimálne na remízu, no vo finálnej fáze sme neboli dostatočne kvalitní,“ poťažkal si bojnický ochranca trenčianskej svätyne.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia