spravy.sk spravy.sk

Kúpil ho Real Madrid, teraz hrá v tretej holandskej lige. Keď nenaplnil svoj potenciál, vyskúšal si rap
zdroj: TASR/AP

Kúpil ho Real Madrid, teraz hrá v tretej holandskej lige. Keď nenaplnil svoj potenciál, vyskúšal si rap

Upadol do zabudnutia, napriek tomu nič neľutuje. V roku 2007 vo veku 20 rokov ležal Roystonovi Drenthemu futbalový svet pri nohách. Aspoň tak to zo začiatku vyzeralo. Talentovaný krídelník doviedol svoje rodné Holandsko k triumfu na majstrovstvách Európy do 21 rokov, bol vyhlásený za najlepšieho hráča na turnaji a z Feyenoordu Rotterdam ho za 14 miliónov eur odkúpil do svojich radov Real Madrid. Splnil sa mu veľký sen.

"Bolo to úžasné. Na európskom šampionáte mladých nám všetko vychádzalo a keď sa na mňa začali vypytovať veľkokluby, bol to pocit ako zo sna. Musel som učiniť dôležité rozhodnutie. Ozvali sa totiž Chelsea, Manchester United či Barcelona. Vybral som si však Real Madrid, ktorému fandil môj nevlastný otec," zaspomínal si na najlepší rok vo svojom živote Drenthe v rozhovore pre BBC. "Biely balet" ho v tom čase získal spolu s krajanom Wesleym Sneijderom. Išlo o veľký kariérny skok pre progresívneho mladíka. "Veľa ľudí sa pýtalo, či takýto krok pre mňa nie je priskorý. Avšak taký je futbal a veci občas nevyjdú podľa predstáv. V Madride som sa ale zo začiatku cítil ako doma. V Reale bolo viacero veľkých hviezd, ale správali sa ku mne úplne normálne."

Drenthe napriek dobrému zázemiu nesplnil vysoké očakávania španielskeho veľkoklubu. V priebehu prvých troch sezón nastúpil do 65 súťažných duelov a dal v nich päť gólov. Podľa vlastných slov sa nepresadil pre obrovský tlak. "Bol som mladý chlapec, ktorý počas každého domáceho zápasu hrával pred 90-tisíc divákmi. Prišli viaceré problémy, keď ma museli usmerniť blízki," hovorí ďalej dnes už 32-ročný rodák z Rotterdamu. V sezóne 2011/2012 ho Madridčania poslali na hosťovanie do konkurenčného Hérculesu. Tam mu taktiež nevyšli veci podľa predstáv.

"Cítil som sa tam dobre, ale klub prežíval horšie časy. Hráčom vtedy nechodili výplaty. Viackrát som si pomyslel: 'Ak mi nezaplatia, neprídem na tréning.' Nebol som si ničím istý," vysvetlil podrobne Drenthe. V nasledujúcej sezóne išiel na ďalšie hosťovanie. Tentoraz opustil Španielsko a zamieril na Britské ostrovy do FC Everton. V 27 odohraných zápasoch sa mu podarilo zaznamenať štyri presné zásahy. Tamojšia tlač však bola viac zaneprázdnená jeho súkromným životom. Holanďana stále označovala za "plejboja" alebo "párty zviera" a samotný Drenthe sa dopustil viacerých prehreškov pre príliš veľa času stráveného v baroch. Vinu priznáva aj samotný bývalý hráč "Oranjes".

"Niekedy človek doplatí na veci, ktoré vyvedie. O niektorých 'divočinách', ktorých som sa dopustil, som ani nevedel. Vždy som sa ale prioritne sústredil na futbal. Ľudia, ktorí tvrdia niečo iné, ma nepoznajú ako osobu, to ma ale neirituje," hovoril ďalej Drenthe s dôvetkom, že jeho priority sa po čase zmenili. "Rád pomáham ľuďom. Som otvorený človek a rodinne založený muž. Som skrátka Royston, stále idem s prúdom," dodáva otec šiestich detí.

Po tom, čo mu Real Madrid definitívne vypovedal zmluvu, zamieril do ruského Alania Vladikavkaz či anglických tímov Reading a Sheffield Wednesday. Vyskúšal si aj angažmány v Turecku či Abú Zabí. V roku 2016 však vo veku 29 rokov ukončil kariéru. Iba deväť rokov po tom, čo dosiahol životný úspech, pre ktorý sa oňho bili európske veľkokluby. Vyskúšal si preto iný životný štýl. Skúšal sa presadiť v hudobnom priemysle. S kamarátom U-Niq nahral rapový song "Tik Takie." Následne vystupoval pod menom Roya2Faces. "Musel som si v živote vyskúšať niečo nové, aby som našiel seba samého. Vždy som mal rád hudbu. Počúvam ju keď som veselý či smutný," vysvetlil Drenthe svoj netradičný počin.

Napokon sa ale predsa len vrátil k futbalu o dva roky neskôr. Oslovil ho lub z jeho rodného mesta Sparta Rotterdam, teraz si už víťaz ME juniorov z roku 2007 oblieka dres treťoligového tímu Kozakken Boys. Pri pohľade na talent mladého chlapca z úspešného obdobia sa naskytá otázka či nemal niečo predsa len urobiť inak, aby sa jeho kariéra vyvinula inak a nie smerom do zabudnutia. Z hráča označovaného za "zázračné dieťa holandského futbalu" sa stal iba útočník, ktorý nenaplnil svoj potenciál a nesiahol k výšinám. Ako však tvrdí na záver interview pre BBC samotný Drenthe, výčitky nemá. "Nič neľutujem. Všetko sa deje z nejakého dôvodu. Som šťastný tam, kde som a momentálne žijem skvelý život."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia