spravy.sk spravy.sk

Diváci kričali, že chcú Trnavu. Elektrikár z Vysokej následne vychytal a vyradil Púchov
zdroj: Maroš Kmínek

Diváci kričali, že chcú Trnavu. Elektrikár z Vysokej následne vychytal a vyradil Púchov

Zápasy Slovenského pohára so sebou často prinášajú prekvapenia. Jedným z nich bol aj výsledok tretieho kola, v ktorom účastník V. ligy sk. A z Vysokej nad Kysucou vyradil druholigový MŠK Púchov. V dedinke blízko českých hraníc s bezmála 2600 obyvateľmi vypukla obrovská eufória. Vďaka tomuto triumfu a postupu do štvrtého kola si futbalisti z piatej ligy môžu v piatom kole zahrať v prípade dobrého žrebu aj proti fortunaligistovi.

Kysucký TJ Spartak podržal najmä brankár Juraj Malík. V priebehu základného hracieho času pomohol svojmu tímu k čistému kontu a následne aj nečakanému víťazstvu v jedenástkovom rozstrele, pričom jednu penaltu sám premenil. Po zápase sa podelil o svoje pocity v rozhovore pre ProFutbal.sk.

Zápas po 90 minútach skončil nerozhodne 0:0. Popíšte nám jeho priebeh...
Juraj Malík:
"Priebeh duelu bol zo začiatku jasne v réžii Púchova. Mali loptu stále na nohách, hrali po krajoch takmer neustále, boli rýchlejší, klobúk dole pred nimi. Na ich hernom prejave bolo jasne vidieť, že hrajú o tri ligy vyššie ako náš tím. My sme to ale uzatvorili v obrane a čakali sme, čo bude hrať súper. Tomu sa vydarilo pár striel, ale vyložené tutovky nemal."

Povedali ste si, že do zápasu vstúpite od úvodu s defenzívnou taktikou?
"Áno. Od začiatku sme to chceli hrať na zadné rady. Jedného hráča sme totiž ešte mali zraneného. Rastislav Planeta, ktorý bol možno naším najlepším hráčom v zápase, mal v jeho priebehu problémy s ramenom. Napriek tomu sa zaprel, išiel neustále naplno a pomohol mužstvu. Celý tím však hral výborne. Dobre sme to uzavreli a zrejme preto sa hostia nedostali do väčších šancí."

Juraj Malík (Vysoká nad Kysucou)
Brankár Vysokej nad Kysucou sa stal hrdinom v penaltovom rozstrele. (foto: archív Juraja Malíka)

Pri pokutových kopoch prevládala nervozita alebo ste ich brali v štýle "môžeme iba prekvapiť"?
"Už keď bola 85. minúta, ľudia v hľadisku kričali: 'My chceme Trnavu!' Vtedy sme začali brať zápas trochu vážnejšie a nastala aj nervozita. Úplne prvú penaltu Planeta nepremenil, lebo sa pošmykol a prehrávali sme postupne už 1:3 na jedenástky. Mne sa potom podarilo chytiť dva pokutové kopy a jeden som sám aj premenil. Napokon sa totiž kopalo až jedenásť sérii a my sme po výhre 9:8 v rozstrele postúpili."


Aký je to pre Vysokú nad Kysucou pocit vyradiť druholigový Púchov? Čakali ste, že sa niečo také môže stať?

"Keď sme boli v robote, jeden kolega hovoril, že ich dnes dáme. Začali sme ale zos*atí, ak mám úprimne skonštatovať (smiech). Čo vám ale poviem na to, keď o šiestej ráno idete do roboty a večer vyradíte druholigové mužstvo? Je to veľký úspech a krásny pocit. Volal mi dokonca aj Ľubomír Michalík a gratuloval mi k peknému úspechu."

Vysoká nad Kysucou - Púchov
Vysokej nad Kysucou sa defenzívnou taktikou podarilo ubrániť druholigistu. (foto: Maroš Kmínek)

Oslavy v kabíne boli isto divoké alebo sa mýlim?
"Určite. Padla nejaká tá fľaštička, objednali sme si pizzu a niečo sme si do toho aj zaspievali. Krásny zážitok pre nás všetkých. Do roboty som našťastie išiel na ďalší deň až na deviatu (smiech)."


Aká bola divácka odozva? Podľa futbalnetu bolo na zápase 300 priaznivcov, máte bežne takéto návštevy?

"Návštevy mávame stále dobré. Okolo 200-300 ľudí chodí na každú našu konfrontáciu. V ďalšom kole ale určite príde viac."


Diváci vás označili za najlepšieho hráča zápasu. Veľký honor?

"Ani som o tom nevedel (smiech). Je to veľká pocta, keď podržíte svoje mužstvo, a to hlavne v zápase proti profesionálom."


Spomínali ste, že v deň stretnutia ste boli v práci od šiestej. Čomu sa venujete v civilnom živote?

"Som elektrikár. Celkovo až štyria chalani robíme túto profesiu pre jedného pána z Vysokej, ktorý býva oproti ihrisku. Z nás sú elektrikári dvaja záložníci, jeden obranca a ja. Okrem toho ale máme aj autobusárov, stavbárov či zváračov."

Vysoká nad Kysucou - Púchov
Piatoligista to dotiahol k prekvapivej výhre. (foto: Maroš Kmínek)

Keďže ste elektrikár, aspoň sa viete vyrovnať s napätím…
"(smiech) Určite, ale aj preto, že v tíme máme aj skúsených hráčov, ktorí pôsobili v celoslovenskej druhej lige. Napriek tomu bola nervozita. Ako som spomínal, najmä v závere, keď si diváci pýtali Spartak a chceli sme to dotiahnuť k úspešnému koncu."


Popri vašej profesii sa však venujete dlhodobo aj futbalu. Bola vám vždy prirodzená pozícia brankára?

"Od siedmich rokov som chytával za Čadcu. Odjakživa som bol v bránke. Raz som ale v druhej lige nastúpil proti Snine a gólom na 1:0 sa mi podarilo rozhodnúť zápas. Občas som potom ešte nastúpil v útoku a dal nejaké góly, ale vždy ma to ťahalo najmä do bránky."


Pamätáte si na podobný úspech kariéry?

"Za Čadcu som robil dvojku Petrovi Holecovi a keď som nastúpil v bránke ako jednotka, bol to pre mňa najväčší úspech. V tom čase sme ale nehrali pohár, na podobný triumf sme nesiahli. V rámci mojej kariéry je vyradenie Púchova zrejme topka."

Vysoká nad Kysucou - Púchov
Hráči z Vysokej nad Kysucou neskrývali radosť, v kabíne padla fľaška aj pizza. (foto: Maroš Kmínek)

Už ste to spomínali viackrát, ale ak ku vám bude žreb prívetivý, môžete si zmerať sily aj so Spartakom Trnava. Pomýšľali by ste vtedy na ďalší zázrak?
"V kabíne počas osláv padalo aj to, že Trnavu taktiež zdoláme. Bol by to ale už asi iný level zázraku, keby sa to podarilo. Mám pocit, že Vysoká by asi spadla, ak by sme vyradili aj obhajcu či iný tím z Fortuna ligy (smiech). Pokúsiť sa o to ale môžeme."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia