spravy.sk spravy.sk

Legendárna FOTO: V slovenskom sektore musel brániť slovenskú vlajku
zdroj: TASR

Legendárna FOTO: V slovenskom sektore musel brániť slovenskú vlajku

Situácia, ktorá nastala v pondelok v Budapešti, je všetkým dobre známa. Sektor slovenských fanúšikov z polovice zaplnili fanúšikovia Maďarska a z bezpečnostných dôvodov musel oba tábory oddeľovať rad bezpečnostných zložiek. Fotografia muža, ktorý stojí a pevne drží slovenskú vlajku pred o hlavu vyšším fanúšikom súpera, obletela svet. Ukázalo sa, že ide o starostu rusínskej dedinky Čirč v okrese Stará Ľubovňa Michala Didika.

Slováci sa museli v pondelok v Budapešti vytrpieť veľa negatívneho - polovicu sektora zabrali maďarskí fanúšikovia žijúci na Slovensku, viacerých slovenských priaznivcov na Groupama Arénu ani nevpustili, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Most-Híd Tibor Bastrnák na Facebooku vyjadril podporu zverencom trénera Rossiho, celý štadión vypískal slovenskú hymnu a nenávistné odkazy medzi fanúšikmi oboch krajín i dnes zaplavujú sociálne siete. Slovensko má však dvoch hrdinov. Prvým, kolektívnym, sú reprezentanti okolo kapitána Mareka Hamšíka, ktorí zvíťazili v náročnom zápase 2:1. Druhým je starosta dedinky Čirč Michal Didik.

On i jeho partia z obce na severovýchode Slovenska sa pravidelne zúčastňujú športových podujatí, nechýbali ani v Budapešti v sektore hostí, ktoré bolo rozdelené na dve časti. Keď sa k slovenskej vlajke, na ktorej bolo napísané Čirč, priblížil fanúšik súpera, starosta sa neváhal k vlajke postaviť čelom oproti zjavne statnejšiemu maďarskému priaznivcovi. „Prekryl našu vlajku maďarskou. Hneď som za ním vybehol, čo to robí. Povedal mi, že on si môže vešať vlajku, kde sa mu zachce a akú sa mu zachce. Vyzeral nebezpečne, nebolo mi všetko jedno. Ale nemôžem dovoliť kadekomu, aby prekrýval slovenskú vlajku maďarskou. K fyzickému napadnutiu nedošlo. V sektore bolo veľa maďarských usporiadateľov a policajtov. Spacifikovali ho a zobrali so sebou. Do konca zápasu som ho už nevidel,“ povedal pre Nový Čas k legendárnej fotografii.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia