spravy.sk spravy.sk

Šatka nehral na svojom poste, úlohu zvládol. Hancko: Szalai a Dzsudzsák majú radi zem
zdroj: TASR

Šatka nehral na svojom poste, úlohu zvládol. Hancko: Szalai a Dzsudzsák majú radi zem

Po nevydarenom piatkovom zápase proti Chorvátsku (0:4) čakali aj slovenskú obranu zmeny v pondelkovom stretnutí v Budapešti. V zadných radoch možno Pavel Hapal niektorých fanúšikov prekvapil tým, že prirodzeného stopéra Ľubomíra Šatku postavil na pravý kraj defenzívy. Zadák Lechu Poznaň tak napodobnil časy, keď na ME do 21 rokov v roku 2017 zastával aj túto rolu.

Najprv sa oťukával

So svojimi úlohami si však poradil dokonale. Na ihrisku pôsobil 23-ročný rodák z Ilavy ako skúsený harcovník. Vyhrával osobné súboje, získaval naspäť stratené lopty a patril medzi najlepších hráčov Slovenska vo víťaznom stretnutí proti Maďarsku (2:1). Sám pritom po zápase priznal, že v úvode sa necítil byť vo svojej koži. "Hralo sa mi ťažko, prvých 15 minút som sa iba oťukával. Nie je to môj post, vždy sa ale snažím dať zo seba sto percent," hovoril Šatka v mixzóne. Ten mal na pravom kraji na starosti predovšetkým osobnú obranu Rolanda Sallaia. "Hapalovci" nepočítali s tým, že tento futbalista sa predstaví na ľavom krídle.

Slovenská radosť z výhry bola enormná. (foto: tasr)
Slovenská radosť z výhry bola enormná. (foto: tasr)

"Nerátali sme, že naľavo nastúpi ten hráč, nevedeli sme o ňom veľa. Keď som už v 12. minúte dostal žltú kartu, musel som ho brániť inak a nemohol príliš dostupovať," hovoril Šatka, ktorého aj obdržaný kartový trest ako keby navnadil k lepšiemu výkonu, hoci nemohol ísť úplne cez limit a prehnať to s tvrdosťou. Zvládol to však na jednotku s hviezdičkou. Vedel totiž presne, čo zlepšiť oproti nevydarenému zápasu proti vicemajstrom sveta. "Mali sme byť kompaktní ako mužstvo a nenechávať súperovi toľko priestoru ako Chorvátom. Dostali sme aj pokyn vyrovnať sa s nepriateľskou atmosférou, ktorá aj bola, nás to ale ešte viac nahecovalo," priznal Ľubo a na margo atmosféry, ktorá priniesla aj vypískanie hymny hostí, dodal: "Je to ich mentalita, naozaj nás nenávidia. O to je víťazstvo sladšie."

Radi a veľa padajú

Ľavá strana obrany patrila defenzívnemu univerzálovi Dávidovi Hanckovi. Ten síce hrá v Sparte Praha stopéra, v kategórii U21 či talianskej Fiorentine sa však zvykol predstavovať často na ľavej strane a tento post mu ani zďaleka nie je cudzí. Vedel pritom presne, aké budú jeho úlohy na kraji. "Videli sme na videu, aké majú Maďari nebezpečné štandardky. Balázs Dzsudzsák ich dobre kope a oni majú skvelých hlavičkárov. Na to sme si chceli dávať pozor. Bohužiaľ, z priameho kopu sme dostali gól. Centre zo strán sme však dobre uskákali. Nakopávané či sklepávané lopty tiež, naša kompaktnosť a bojovnosť sa ukázali naplno," chválil výkon slovenskej defenzívy mladý 21-ročný Prievidžan.

Dávid Hancko ocenil, že obrane v dôležitých momentoch vypomohol aj Marek Hamšík. (foto: tasr)
Dávid Hancko ocenil, že obrane v dôležitých momentoch vypomohol aj Marek Hamšík. (foto: tasr)

Ten mal výčitky k istým momentom, ktoré predviedli domáci hráči. Bol však rád, že defenzíve v najdôležitejších momentoch vypomohli záložníci. "Videli sme, že Adám Szalai s Dzsudzsákom majú radi zem a veľa padajú. Páčilo sa mi, ako sme pracovali v defenzíve. Maďari nás poriadne preverili, čo sa o Azerbajdžane nedá povedať. Mali niečo aj v záverečných minútach, keď chceli vyrovnať, my sme ale ukázali skúsenosti. Prišiel nám vzadu vypomáhať Marek Hamšík, rovnako aj striedajúci Jano Greguš. Nielen, že sme vďaka nim lopty odkopávali, ale našli aj adresátov vpredu. Mišo Ďuriš loptu dobre podržal. Pomohlo nám to vydýchnuť si a pripraviť sa na osobné súboje," pokračoval Hancko.

"Slovenská" kvalifikačná E-skupina o účasť na ME 2020 je tak naďalej vyrovnaná. "Sokoli" poskočili na druhé miesto a aktuálne majú na konte deväť bodov, teda rovnako ako Maďari a iba o bod menej ako prví Chorváti. Teraz naši reprezentanti zamieria na pár týždňov do svojich klubov a kvalifikácia bude pokračovať októbrovou konfrontáciou v Trnave proti Walesu. Práve tá bude podľa "Hanciho" jedna z najdôležitejších. "Ďalší zápas bude kľúčový, čo sme si ale hovorili aj teraz," dodal na záver pre prítomné médiá Dávid Hancko.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia