spravy.sk spravy.sk

Slovenskú hymnu nebolo počuť, Maďari ju vypískali. Víťazstvo bolo najkrajšou reakciou
zdroj: TASR

Slovenskú hymnu nebolo počuť, Maďari ju vypískali. Víťazstvo bolo najkrajšou reakciou

Víťazné stretnutie Slovenska na maďarskej pôde pošpinila čierna škvrna ešte pred samotným hvizdom rozhodcu, ktorý odštartoval zápas. Fanúšikovia domácich v Groupama Arene mohutne pískali počas slovenskej hymny, čo zjavne naštvalo našich reprezentantov aj hlavného trénera.

„Je to hanba. Hymnu by si mal ctiť každý. Či je z Maďarska, alebo zo Slovenska. Žiaľ, i to sa v športe deje, aj keď by sa nemalo. Mali by sme sa navzájom rešpektovať,“ reagoval po zápase pre RTVS kouč „sokolov“ Pavel Hapal. Ten vnímal aj druhý nešťastný faktor – sektor hostí bol predelený na dve polovice, pričom jednu tvorili slovenskí priaznivci a druhú taktiež Slováci, ktorí však skandovali pokriky domáceho tímu. „Rozdelenie sektoru prišlo z dôvodu, že si zakúpilo lístky veľa ľudí z pohraničia, ale verím, že sa nič závažné nestalo,“ doplnil.

Nevraživá atmosféra k hráčom hostí, ktorú vytvorili priaznivci našich južných susedov, však hráčov vyhecovala k fantastickému výkonu. Až ku úvodnému gólu to dotiahol Róbert Mak, ktorý otvoril skóre stretnutia. Ako priznal, aj táto neresť ho poriadne nabudila. „Hymnu som nepočul a nevedel som, čo spievať a čo robiť. Už predtým sme sa hecovali počas rozcvičky a hovorili sme si, že sme lepší ako Maďari, čo sme potvrdili,“ priznal útočník Zenitu Petrohrad v mixzóne.

V druhom polčase strelil druhý a víťazný presný zásah Slovákov druhý Róbert, tentoraz Boženík. Ten priznal, že takýto úvod stretnutia mal v predstavách od začiatku. „Asi sme to trochu čakali, že pri hymne budeme počuť piskot. Je to ale len istý ich symbol či kultúra, ja sa však pozerám iba na našich fanúšikov. Boli sme voči tomu odolní,“ priznal 19-ročný ambiciózny zakončovateľ Žiliny, ktorého táto atmosféra nabudila k prvému reprezentačnému gólu.

Piskot a nerešpekt voči súperovej hymne poriadne nabudil aj obrancov, ktorí v zadných radoch predviedli fantastický výkon. Na pravej strane si skvelo počínal Ľubomír Šatka – inak prirodzený stopér. „Bral som to tak, že všetci sú proti nám a je to ešte väčšia motivácia dokázať tu vyhrať. Piskot na hymnu nie je prejav rešpektu. Ide však o ich mentalitu, naozaj nás asi nenávidia. My sme im to odplatili tromi bodmi a výhrou. O to je víťazstvo sladšie,“ priznal zadák Lechu Poznaň a bývalý hráč DAC. Práve priaznivci z Dunajskej Stredy vyčíňali v sektore hostí a povbudzovali práve Maďarov, čo Šatku netešilo. „Bol som prekvapený, že si kúpili lístky tam a keď sme ich videli, bolo to divné. Ukázalo sa, že nás nemajú radi a chceme to vyhrať pre fanúšikov. Krajšia odpoveď neexistuje,“ doplnil.

Ľavý kraj zase patril Dávidovi Hanckovi, ktorý priznal rovnako ako Mak, že slovenskú hymnu ani len nepočul. „Nepáčilo sa mi to. Nielen, že bola hymna vypískaná, ale aj potichu pustená. My osobne sme ju vôbec nepočuli. Fanúšikovia sa ale pridali ku spevu a patrí im vďaka za podporu. Nemali to v sektore jednoduché, čo som videl už na rozcvičke. Patrí im veľká vďaka. Je to futbal, takéto veci sa robia. Aj preto chutia oslavy najviac,“ priznal obranca českej Sparty Praha a kmeňový hráč talianskej Fiorentiny.

Zadným radom skvele vypomohol aj Milan Škriniar. V reakcii na otázku ProFutbal.sk rovnako priznal, že zo začiatku nič nepočul. „S chalanmi sme sa na seba pozerali, či nám hymna hrá alebo nie. Potom sme sa v istej časti síce chytili, ale je to smutné. Naše víťazstvo bolo reakciou nielen na prehru s Chorvátmi, ale i tento fakt,“ tešil sa zadák Interu Miláno, ktorého mrzelo aj rozdelenie sektora na dve polovice. „Sú to slovenskí ľudia, ktorí fandili Maďarom, čo bolo smutné. My sme ale vďační tým, ktorí prišli fandiť nám a veľmi im ďakujeme, že si našli cestu na štadión aj po stretnutí s Chorvátmi. Počuli sme ich, hoci ich bolo podstatne menej,“ uzavrel.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia