spravy.sk spravy.sk

Zahraniční rozhodcovia na veľké šlágre? Kozák reaguje: Tendenčné chyby nevidím
zdroj: TASR

Zahraniční rozhodcovia na veľké šlágre? Kozák reaguje: Tendenčné chyby nevidím

Fortuna liga v úvode ročníka 2019/2020 ponúka pekné futbalové divadlo plné gólov. V uplynulom 7. kole našej najvyššej súťaže padlo dohromady až 31 presných zásahov. Napriek tomu sa do pozornosti fanúšikov, médií, ale i funkcionárov dostávajú čoraz viac výkony rozhodcov.

Viaceré verdikty hlavných arbitrov vyvolali vlnu napätia a polemík. Stalo sa tak aj v spomenutom gólovo bohatom kole, a to najmä v stretnutiach medzi Trnavou a Michalovcami (2:1) či Dunajskou Stredou a Slovanom Bratislava (5:2). Liga prináša mnoho pozitív, negatívam sa však nevyhne. Svoj názor na celú situáciu poskytol aj prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák v rozhovore pre ProFutbal.sk"Ukazuje sa doposiaľ mladosť a dravosť, čo sú piliere, na ktorých liga musí stavať. Toto je naša liga a my sme radi, že padá veľa gólov, lebo to môže prilákať aj viac divákov. Góly všetkých zaujímajú najviac. K spomenutému procesu ale patria aj chyby," povedala hlava ÚLK na úvod nášho interview. Dodal, že spomenutou kritikou z viacerých strán sa intenzívne zaoberal.

Ivan Kozák vníma kritiku na adresu rozhodcov (foto: TASR)

"Kritiku som vnímal, sme súčasťou celého toho diania. V utorok sme mali zasadanie Prezídia ÚLK, kde sme tieto témy preberali a komunikujeme s nezávislou Komisiou rozhodcov (KR), ktorá si to musí vyhodnotiť. My tú vec evidujeme. Neteší nás to, ale futbal sa zrýchlil, je agresívnejší a komisia bude musieť zasiahnuť, čo sa aj deje. Chyboví rozhodcovia sú vždy trestaní," vysvetľuje Kozák, podľa ktorého boli výčitky k výkonom hlavných arbitrov na mieste. "Keď niekto pochybí pri vážnych veciach a padajú góly, ktoré by nemali, je kritika vždy oprávnená. Otázne je, či to KR vyhodnotí ako chybu."

Vzhľadom na celé dianie okolo slovenských arbitrov sme položili Ivanovi Kozákovi otázku, či by aspoň veľké fortunaligové šlágre nemali pískať zahraniční rozhodcovia. Na to prezident ÚLK reagoval: "Rozoberali sme aj túto tému, ale nemyslím si, že slovenský rozhodca ide na zápas, aby urobil chybu. Buď sa upískne, alebo má zlý pohľad. Určite to ale nerobí vedome. Tému zahraničných rozhodcov by sme vedeli otvoriť, keby tí slovenskí tendenčne a vedome pískali v niekoho prospech či neprospech. To zatiaľ nevidím. Možno preto bude VAR do budúcnosti pomôckou, aby sa chyby minimalizovali. Nehovorím však, že zmiznú nadobro."

Práve téma zavedenia technológie VAR bola dlhodobo rozoberaná a na stredajšej tlačovej konferencií zástupcovia ÚLK potvrdili, že od budúcej sezóny sa bude používať videoasistent rozhodcu aj v stretnutiach Fortuna ligy. Podľa Kozáka nejde o preteky a dôležité je, aby implementovanie tejto očakávanej pomôcky prebehlo bez problémov. Ako prezradil už na tlačovej konferencii, sprvu sa musí uskutočniť výberové konanie na kúpu simulátorov, ktoré budú umiestnené v Senci. Následne sa technológia VAR zo začiatku použije iba v zápasoch, ktoré budú odvysielané v televízii.

"Aby sme obsiahli čo najväčší počet zápasov, v ktorých bude k dispozícii VAR, uvažujeme o rozdelení ligy do troch dní. Nebudeme môcť totiž používať rétoriku na to, že nemáme VAR a nechceme, aby bol niekto ukrátený,"
pokračoval Kozák, ktorému je jasné, že aj prelomová technológia bude mať svoje muchy. "Ak sa pozrieme do vyspelých krajín a asociácií, ktoré zaviedli VAR, zistíme tiež, že padali góly, ktoré nemali platiť. Nie je to jednoduché s posudzovaním istých situácií, preto sa musíme pripraviť. Dobrou správou je, že budeme mať na to pripravené všetky štadióny," pokračoval šéf ÚLK.

Prezident ÚLK verí, že VAR dopomôže k minimalizovaniu rozhodcovských chýb (foto: TASR)

Samotný bývalý futbalista Košíc, Dukly Banská Bystrica, Ružomberka či Unionu Berlín vníma VAR ako neodmysliteľnú záležitosť v modernizácii najpopulárnejšieho tímového športu. Chce však zaviesť isté hranice, aby táto technológia nebola skôr prekážkou. "Vnímam VAR pozitívne. Keď vznikal, stalo sa tak preto, aby nepadali góly z metrových ofsajdov a aby neboli nafilmované jedenástky. Taktiež sa mali riešiť nešportové správania, ktoré rozhodcovia nemali počas stretnutí šancu vidieť. Keď dnes vidím, akým spôsobom sa to porovnáva a ako sú nastavené línie, vidíme, že niekedy sa už riešia priam milimetre. Musíme si uvedomiť aj to, že technológia sa stále bude posúvať a bude to detailnejšie. Ako strešná organizácia si potom budeme musieť vyhodnotiť, či je správne venovať sa milimetrom. Pôvodný zámer bol totiž iný. Najväčší problém a polemika bude tá, čo a akým spôsobom sa bude takto detailne posudzovať a či je to správny smer, aby sa vo futbale hovorilo o milimetroch," ponúkol svoj pohľad na záver Ivan Kozák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia