spravy.sk spravy.sk

Na slovenské trávniky prichádza VAR. Poznáme termín
zdroj: twitter.com/Premier League Communications

Na slovenské trávniky prichádza VAR. Poznáme termín

Zástupcovia Únie ligových klubov (ÚLK) v stredu oznámili zavedenie technológie videoasistenta rozhodcu (VAR) na ligové trávniky. Vo Fortuna lige sa táto novodobá vymoženosť objaví v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) premiérovo v rámci nasledujúcej sezóny 2020/2021.

"Je to našou ambíciou, musíme k tomu robiť potrebné kroky na výber simulátorov v Senci, kde budú priebiehať školenia rozhodcov a operátorov systému. Zaviesť VAR nie je jednoduché a musíme sa riadiť smernicami. Určite je ambícia, aby sme televíznymi zápasmi započali používanie tejto technológie od sezóny 2020/2021," povedal na stredajšej tlačovej konferencii zástupcov Fortuna ligy prezident ÚLK Ivan Kozák.

Podľa Ivana Kozáka je ambíciou priniesť VAR na ligové trávniky čo najskôr. (foto: tasr)
Podľa Ivana Kozáka je ambíciou priniesť VAR na ligové trávniky čo najskôr. (foto: tasr)

Táto technológia bude sprvu k dispozícii iba v stretnutiach, ktoré odvysielajú televízne kanály s vysielacími právami. Ambíciou však je využiť túto technológiu v čo najväčšom množstve ligových konfrontácií. Aj preto môže dôjsť k istým zmenám v programe FL. "Každý mesiac máme stretnutie s klubmi a rokujeme o tejto možnosti. Akonáhle pôjdeme do toho, stane sa tak len v televíznych zápasoch. Vo všetkých by to bolo finančne náročné aj po kapacitnej stránke. Naším zámerom však je, aby bol VAR používaný čo najčastejšie. Preto uvažujeme aj o možnosti rozdeliť ligu do troch dní. Určite chceme, aby bol VAR k dispozícii čím skôr," vysvetlil podrobne Kozák.

Úpravy zápasového kalendára sú podľa neho nevyhnutné. "Potrebujeme riešenia, aby nevznikli problémy ako napríklad v Česku, kde sa niektoré kluby sťažujú, že majú VAR len raz za sezónu. Chceme minimalizovať ťažkosti, o ktorých počujeme z iných krajín."

Podľa prezidenta ÚLK budú všetky slovenské štadióny pripravené na využívanie tejto vymoženosti. "Sme radi, že všetky štadióny budú pripravené na tento vysokoočakávaný projekt. Je to veľmi, veľmi veľký krok, aby sme sa posunuli v našej ambícii," doplnil Ivan Kozák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia