spravy.sk spravy.sk

V La Lige ho čaká súboj s Messim či Baleom. Valjent nehral na kraji obrany viac ako rok
zdroj: TASR

V La Lige ho čaká súboj s Messim či Baleom. Valjent nehral na kraji obrany viac ako rok

Skromný a poctivý futbalista Martin Valjent na seba nikdy nepútal extrémnu pozornosť, kvalitnými výkonmi však vždy podržal mužstvo. Či to bola Dubnica, talianske tímy, druholigová Mallorca, respektíve mládežnícky výber Slovenska. Dvadsaťtriročný obranca sa v lete presunul z Verony natrvalo do slnečného Španielska a pravidelne si oblieka dres nováčika La Ligy.

Jeho Mallorca síce začala sezónu domácim víťazstvom nad Eibarom pred 14,5-tisíc divákmi, následne ale prišli dve prehry doma so San Sebastianom (0:1) a vo Valencii (0:2). Slovenský obranca má na konte zatiaľ plnú minutáž. „Je to pre mňa nová skúsenosť. Snažím sa užívať si to, ale zároveň sa aj učiť a pomáhať tímu k lepším výsledkom, ktoré zatiaľ nie sú úplne ideálne. Vstúpili sme síce do sezóny debutovým víťazstvom, ale mrzí ma následná domáca prehra. Vo Valencii síce náš výkon nebol najhorší, ale asi nikto nečakal, že budeme u nich bodovať. Stále sa formujeme, čítal som akurát, že klub podpísal troch nových hráčov. Pokúsime sa vytvoriť silnú partiu, lebo bez nej úspešní nebudeme,“ povedal Martin Valjent po troch kolách španielskej La Ligy.

Na 23-tisícový Son Moix Stadium si postupne hľadá cestu čoraz viac fanúšikov, dá sa očakávať, že už koncom septembra príde plný dom na Atlético Madrid, o mesiac neskôr aj slávnejší Real. Na začiatku decembra ich čaká zápas na Camp Nou v Barcelone. „Ľudia na Malorke začali už v závere minulej sezóny počas play-off oveľa viac žiť futbalom. Na ostrove vznikla výborná nálada a tá sa postupne prenáša aj do La Ligy. Pochopiteľne, keď sa tímu darí, fanúšikov vždy chodí viac a cítime podporu,“ hovorí Valjent, ktorý vníma aj rozdiel medzi ligami. „Kvalita súťaže je už od pohľadu omnoho vyššia. Prvoligové tímy majú na každom poste niekoľko vysoko kvalitných hráčov, čo zase tvorí veľmi silné tímy. Je to príjemný pocit byť v takejto spoločnosti,“ hovorí.

Martin Valjent
Rok ako zo sna. Po utápaní sa v Taliansku si vydobyl v Malorke silnú pozíciu. Pravidelne hrá La Ligu, teraz dostal pozvánku do reprezentácie. „Vo futbale je to tak, že keď niekto poctivo pracuje, výsledky sa časom ukážu. Ja sa snažím na sebe makať a užívať si, čo aktuálny moment prináša,“ hovorí. (foto: rcdmallorca.es)

Len on a Michal Ďuriš sú nováčikmi v nominácii trénera SR Pavla Hapala oproti júnovej kvalifikačnej časti. Valjent si premiéru odbil v júni minulého roka proti Maroku, keď odohral dvanásť minút na kraji defenzívy. Odvtedy na tomto poste nehral. „To ste ma zaskočili. Nenapadne mi konkrétny zápas, kedy som naposledy nastúpil na dlhší čas na kraji, možno to bolo ešte v časoch 'dvadsaťjednotky'. Bude to už nejaký ten rok. Keď-tak možno ešte na nejaký krátky záskok v klube, ale odkedy som na Malorke, hrávam pravidelne stopéra,“ hovorí rodák z Dubnice.

Práve s ním sa však vo všeobecnosti ráta ako s alternatívou na pravý kraj obrany. Reprezentačná stálica Peter Pekarík totiž dlhodobo nehráva na klubovej scéne. „Kraj obrany je iný post vzhľadom na fyzičku, ja som skôr silovejší hráč. Nechcem ale nad ničím polemizovať, o mojej pozícii sme sa s trénerom nestihli ani rozprávať, pricestoval som len v predvečer tréningu. Na pravom kraji môže hrávať aj Ľubo Šatka, nastupoval tam aj v 'dvadsaťjednotke', aj v 'áčku'. Je to ale úloha trénera zložiť čo najlepšiu zostavu, mojou úlohou je byť mu naplno k dispozícii,“ dodal pred utorňajším tréningom.

Martin Valjent (Slovensko)
„Byť v reprezentácii je pre mňa česť, rovnako ako pre každého hráča. Teším sa, že sa môžem opäť stretnúť s chalanmi, s ktorým som trávil čas v dvadsaťjednotke. Chalanov poznám dlho, takže sa v kolektíve cítim dobre,“ povedal na zraze Valjent. (foto: TASR)

Talentovaný obranca sa mal na súpiske trénera Hapala objaviť už aj v lete, napokon ho ale nepovolal a Valjent bol dôležitou postavou tímu, ktorý bojoval o postup do elitnej spoločnosti v Španielsku. „Boli sme s trénerom v neustálom kontakte. Keď však videl, v akej situácii sa klub nachádza, že bojuje o La Ligu a ja by som v tíme proti Azerbajdžanu asi nebol kľúčovým hráčom, tak sa všetky strany dohodli, že v Malorke zostanem pre potreby klubu,“ popísal koniec uplynulej sezóny dnes už futbalista, ktorý pravidelne hráva španielsku La Ligu a možno začína klopať na dvere základnej zostavy aj v reprezentácii.

„Do tejto role by som sa osobne zatiaľ vôbec nepasoval, predsalen som na zraze po dlhšej dobe. Navyše, čo sa týka zostavy, nejde o vec, ktorú by som mohol ovplyvniť. Je to o rozhodnutí trénera, aby vybral to najlepšie pre daný zápas. Ako som povedal, ja som tu na to, aby som mu bol k dispozícii. Som súčasť jedného tímu,“ skromne poznamenal pred kvalifikačným dvojzápasom s Chorvátskom a Maďarskom. „Všetci vieme, akým kádrom Chorváti disponujú, majú veľké mená, silné individuality. Nie je náhoda, že boli vicemajstrami sveta. Sú favoritmi nielen zápasu, ale aj celej skupiny. Vo futbale ale neexistuje neporaziteľný tím. My budeme hrať doma a spravíme všetko preto, aby sme boli úspešní,“ zakončil odhodlane Valjent.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia