spravy.sk spravy.sk

„Dvadsaťjednotka“ aj s najlepšími strelcami FL a II. ligy: Tešíme sa!
zdroj: SFZ

„Dvadsaťjednotka“ aj s najlepšími strelcami FL a II. ligy: Tešíme sa!

Poriadnu palebnú silu bude mať tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov Adrián Guľa k dispozícii v úvodnom kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá Európy 2021 na pôde Azerbajdžanu. V kádri totiž figurujú najlepší strelci doterajšieho priebehu Fortuna ligy a II. ligy.

V nominácii reprezentácie do 21 rokov sú traja ortodoxní útočníci - Ľubomír Tupta z Hellasu Verona, Dávid Strelec z bratislavského Slovana a Ladislav Almási z Petržalky. Práve posledný menovaný má aktuálne mimoriadne skvelú formu. V úvodných 7 zápasoch II. ligy nastrieľal až 8 gólov. O tri zásahy menej má na konte stredopoliar Žiliny Ján Bernát, ktorý zasa spolu s kapitánom Trnavy Bogdanom Mitreom vedie poradie strelcov vo Fortuna lige.

„Vďačím za to najmä spoluhráčom, ktorí ma našli dobrými prihrávkami v gólových situáciách. Som rád, že môžem s nimi hrávať. Ďakujem aj trénerom, zásluhou nich viem, kde sa mám postaviť,“ rozhovoril sa pre futbalsfz.sk Ján Bernát, ktorý zároveň poodhalil tajomstvo svojho úspechu: „Na každú sezónu sa pripravujem svedomito. Ale usporiadal som si to v hlave, že musím byť pokojný a čakať na svoju šancu. V minulosti aj hlava zohrala úlohu, keď som nepremenil nejaké šance. Počas sezóny k nám chodí mentálny kouč, úzko spolupracujeme a vždy si od neho niečo vezmem.“ 

Ján Bernát (MŠK Žilina)
Ján Bernát je s piatimi gólmi aktuálne najlepším strelcom Fortuna ligy (foto: facebook/MŠK Žilina)

Spoluhráčom poďakoval i Almási, od ktorého sa vzhľadom na jeho pozíciu góly očakávajú viac než od Bernáta. „Dobrý servis mi robia kluboví spoluhráči, ktorí mi posielajú parádne prihrávky, za čo im ďakujem. Ja ich následne dokážem zužitkovať. Nepremenil som však viacero ďalších šancí, ktoré boli dosť veľké. Musím popracovať na tom, aby som bol efektívnejší a verím, že budem zdravý, aby som mohol naplno hrávať,“ priblížil pre oficiálny zväzový portál dobre stavaný, 195 centimetrov vysoký zakončovateľ, ktorý sa v lete ocitol bez klubu a dnes je šťastný, že prijal ponuku ambiciózneho druholigistu z Petržalky.

Zatiaľ, čo Bernát má za cieľ góly nielen dávať, ale ich i pripravovať a pomáhať tak svojmu mužstvu k ďalším víťazstvám, Almásiho ambícia je jasná: „Cieľ je dať čo najviac gólov a pomôcť tímu k tomu, aby sme boli na čo najvyšších priečkach. Máme na to, aby sme hrali o vrch tabuľky.“ Petržalka je aktuálne v II. lige na piatom mieste, pričom na prvú Dubnicu stráca osem bodov.

Ladislav Almási
Najlepší druholigový strelec Ladislav Almási má na konte už osem presných zásahov (foto: FC Petržalka)

Pre dvojicu talentovaných mladíkov je to premiérová pozvánka do reprezentácie U21. „Veľmi som sa na zraz tešil, je to pre mňa nová skúsenosť. Chcem trénerovi Guľovi ukázať, že som si zaslúžil túto možnosť, a že som tu právom. S niektorými chlapcami sa poznám, niektorí sú noví. Zatiaľ je všetko super, dá sa s každým porozprávať,“ neskrýva radosť ešte len osemnásťročný Bernát a o dva roky starší Almási dodáva: „Viac ako polovicu chalanov poznám z mladších reprezentačných kategórií. Veľmi som sa na zraz tešil, asi po troch rokoch som späť v repre. Už mi to aj chýbalo. S chalanmi sme sa na seba tešili, privítanie bolo príjemné, máme si čo medzi sebou povedať. Som šťastný, že som tu.“

Reprezentanti sa však na zraz v Senci neprišli baviť a rozprávať, ale tvrdo pracovať pred ostrým štartom kvalifikácie o postup na európsky šampionát. Ten ich čaká v piatok 6. septembra v azerbajdžanskom Baku. „Čaká nás naročný zápas v Azerbajdžane, bude to prvý kvalifikačný duel v tomto cykle. Veríme, že ho vyhráme,“ zaželal si Bernát a Almási uzavrel: „Očakávam výhru nad Azerbajdžanom. Uvidím, či mi dá tréner priestor. Neriešim to, sústreďujem sa na to, aby som v tréningu vydal zo seba všetko.“ O štyri dni neskôr si v Dunajskej Strede zmerajú „sokolíci“ sily v prípravnom stretnutí s FC DAC 1904.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO U-21 - 2021

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia